House of Cards (Dom z kart) UK: komplet sezonów


Część I: House of Cards (Dom z kart)

Lp Ep Tytuł Premiera
101Epizod 118.11.1990
202Epizod 225.11.1990
303Epizod 32.12.1990
404Epizod 49.12.1990

Kończy się era rządów Margaret Thatcher. Partia Konserwatywna ponownie wygrywa wybory, a Francis Urquhart (pełniący funkcję „whipa”, czyli osoby dyscyplinującej kadry partii) liczy na stanowisko ministerialne. Niestety, nowy premier Henry Collingridge nie widzi dla niego miejsca w rządzie. Urquhart ciężko przeżywa porażkę, jednak jego żona Elizabeth kusi go wizją rewanżu. Polityk opracowuje i zaczyna wdrażać swój plan mający na celu doprowadzenie do upadku premiera. Zręcznie doprowadza do kilku przecieków dotyczących planów rządu, co rozwściecza opozycję. Collinridge zaczyna być pod politycznym ostrzałem, a prasa, dzięki zmanipulowanej przez Urquharta naiwnej dziennikarce Mattie Storin, zaczyna dobierać mu się do skóry. Francis przekonuje premiera, że za przeciekami musi stać ktoś z jego zaufanego kręgu, wskazując tym samym na lorda Billsborough, mentora Collingridge'a i szarej eminencji w partii. Sędziwy lord odchodzi w niesławie, a Urquhart przechodzi do kolejnego punktu swego planu: preparuje fałszywe dowody przeciwko bratu premiera. Doprowadza tym do oskarżenia szefa rządu o wykorzystywanie poufnych informacji dla własnych korzyści majątkowych. Colligrigde ustępuje, o jego fotel walczy kilku konkurentów. Francis Urquhart skutecznie albo ich kompromituje, albo szantażem zmusza do wycofania się z walki o przywództwo. Sam działa zza kulis i tylko jedna osoba zna jego plany: Tim Stamper, zaufany podwładny. W tym czasie skuszony przez Urquharta nowymi przywilejami szef koncernu prasowego przedstawia go w swoich gazetach jako męża opatrznościowego Wielkiej Brytanii. Urquhart, pewny już zwycięstwa, zaczyna pozbywać się ludzi, których wykorzystał w drodze po władzę. Zabija rzecznika prasowego Rogera O'Neilla, narkomana i alkoholika, który na jego zlecenie podkładał fałszywe dowody lub zastraszał niewygodnych oponentów oraz zakochaną w nim dziennikarkę Mattie Storin - już nieprzydatną, a ponadto niebezpieczną, gdyż odkryła prawdę o jego poczynaniach.

Część II: To Play the King (Rozgrywając królem)

Lp Ep Tytuł Premiera
501Epizod 121.11.1993
602Epizod 228.11.1993
703Epizod 35.12.1993
804Epizod 412.12.1993

Francis Urquhart rządzi niepodzielnie. Opozycja została zminimalizowana, a członkowie rządu albo ślepo wykonują jego zalecenia, albo są dymisjonowani. W takim oto czasie na tron Wielkiej Brytanii wstępuje nowy król, którego zahaczające o lewicowość poglądy są całkowicie sprzeczne z linią rządu. Na dodatek król chce brać czynny udział w kształtowaniu polityki, co dla Urquharta jest niemalże obrazą. Angażuje na doradcę medialnego Sarę Harding, ambitną i bardzo skuteczną dziennikarkę i zaczyna obmyślać nowy plan: obalenia króla. Tim Stamper nawiązuje kontakt z księżną Charlotte, czarną owcą rodu królewskiego i obiecuje jej fortunę za opisanie skrzętnie ukrywanych skandali mogących przyczynić się do skompromitowania monarchy. Dochodzi do otwartej konfrontacji premiera z królem, ten drugi jednak nie daje się zastraszyć. Urquhart nawiązuje porozumienie z byłą żoną króla, która liczy na upadek monarchy i sukcesję dla swego syna. Zostają opublikowane skandalizujące pamiętniki księżnej Charlotte, jednak król zdobywa coraz większą popularność. Tim Stamper, dotąd wierny Urquhartowi, czuje się przez niego coraz bardziej poniżany. Zaczyna działać na własną rękę: zdradza Sarze Harding (która stała się kolejną kochanką Urquharta), że Mattie Storin nie spadła z dachu, tylko została zamordowana przez premiera. Okazało się, że Storin nagrała swą ostatnią rozmowę, nagrał się też moment zabójstwa, a dyktafon z kieszeni jej płaszcza przejęli ludzie Stampera. Jego plan to wydanie Urquharta policji i zajęcie miejsca jako szef rządu. W tym czasie zbliżają się wybory, walka pomiędzy królem a premierem wchodzi w coraz ostrzejszą fazę. Ostatecznie królowi nie udaje się zniechęcić narodu do osoby szefa rządu: Urquhart ponownie wygrywa wybory i skutecznie żąda od króla abdykacji. W finale dochodzi do kolejnych morderstw: żona Urquharta dowiaduje się, że Stamper i Harding chcą upublicznić taśmy Storin. Namawia męża na ich likwidację. Zamach organizuje Corder, ochroniarz premiera, oboje giną od bomb w swoich samochodach.

Część III: The Final Cut (Ostatnie rozdanie)

Lp Ep Tytuł Premiera
901Epizod 15.11.1995
1002Epizod 212.11.1995
1103Epizod 319.11.1995
1204Epizod 426.11.1995

Seria rozpoczyna się pogrzebem Margaret Thatcher, po którym Urquhart, w pełni opętany przekonaniem o swym politycznym geniuszu rozmyśla, jak samemu stać się dla potomności największym brytyjskim premierem w historii. Jego żona zaś myśli o przyszłości, gdy jej mąż nie będzie już premierem. Aranżuje spotkanie męża z cypryjskim biznesmenem, który za polityczne wsparcie obiecuje sporą darowiznę na fundusz premiera. Spotkanie to przywołuje Urquhartowi wspomnienia, gdy jako młody porucznik zabił na Cyprze dwóch partyzantów. Spotkanie z Cypryjczykiem nie było przypadkowe: Wielka Brytania pod przewodnictwem Urquharta opracowuje traktat pokojowy mający zakończyć tamtejsze konflikty. Elizabeth Urquhart na własną rękę stara się zapewnić wielomilionowe dochody dla siebie i męża - w tym celu namawia go na takie pokierowanie pracami nad traktatem, by znajdujące się w pobliżu Cypru złoża ropy naftowej trafiły w ręcę konsorcjum reprezentowanego właśnie przez tajemniczego biznesmena. Na scenie politycznej Urquhartowi wyrasta konkurent: zdymisjonowany przez niego minister spraw zagranicznych Makepeace. Premier po swojemu nie tylko go lekceważy, ale także publicznie poniża, w efekcie Makepeace zdobywa coraz więcej sojuszników, podobnie potraktowanych przez szefa rządu polityków. Zdobywa dwa mocne argumenty: taśmę Mattie Storin z nagraniem zabójstwa oraz raport sprzed 40 lat, w którym Urquhart widnieje jako egzekutor dwóch cypryjskich partyzantów. Przyciśnięty do muru premier doprowadza do wybuchu kolejnych walk na Cyprze, chce w ten sposób zjednoczyć wokół siebie naród, jak to się udało Margaret Thatcher podczas wojny o Falklandy. Ponosi polityczną porażkę, zaczynają się od niego odwracać najbliżsi współpracownicy, w tym Corder, jego ochroniarz. Makepeace daje Urquhartowi ultimatum: zachowa w tajemnicy jego sekrety, jeśli sam ustąpi. Premier się godzi, jednak Corder obawia się, że sam odpowie za zabójstwa, jakich dokonał na jego rozkaz: w końcowej scenie nasłany przez niego snajper zabija Urquharta podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Margaret Thatcher.

Opis | Sezony

  • sezony/house-of-cards-uk-kpl
  • ostatnio zmienione: 10.08.2018