The Expanse (Expanse): sezon 2


Występujące skróty:
NZ: Narody Zjednoczone, MCR: Marsjańska Republika Kongresowa, SPZ: Sojusz Planet Zewnętrznych. Załoga: załoga Rocinante.

Lp Ep Tytuł Premiera
1101Safe1.02.2017
Roberta Draper

✔ Na początku poznajemy sierżant marsjańskich marines Robertę „Bobbie” Draper, która dołącza do głównych bohaterów serialu. Jej oddział zostaje wysłany pancernikiem Scirocco na stację badawczą na księżycu Phoebe, z którą Mars utracił kontakt. Zniszczony w poprzednim sezonie Donnager leciał właśnie tam, by sprawdzić przyczyny zerwania łączności. Draper jest przekonana, że Donnagera zaatakowała Ziemia, pała żądzą zemsty. ✔ W NZ Chrisjen Avasarala obawia się, że Sadavir Errinwright chce z niej zrobić kozła ofiarnego i przy najbliższej okazji zabić. Postanawia grać na dwa fronty: dla pozorów wspiera jego pomysły, nieoficjalnie stara się odkryć prawdę. By się uwiarygodnić wygłasza przemowę potępiającą Freda Johnsona. Wkrótce cudem unika zamachu na swe życie. Wynajmuje Cotyara, przyjaciela jej zmarłego syna, by zajął się jej bezpieczeństwem. ✔ Na Rocinante Holden i Miller powoli odzyskują zdrowie. Amosowi udaje się otworzyć zabrany z Anubisa sejf (odc. 1.8), w środku znajdują wideodziennik Dresdena i pojemniki z protomolekułą. Nie wiedząc czym jest postanawiają ukryć ją na jednej ze skał krążących w Pasie Planetoid. ✔ Rząd NZ omawia ruchy floty Marsa, który wysyła swe statki w rejon Saturna. Większość uważa to za działania wojenne. Zostaje wysłany pancernik Nathan Hale, którego zadaniem jest zająć Phoebe przed dotarciem tam marsjańskiego Scirocco. W kosmosie dochodzi do poważnego spięcia: Scirocco odpala torpedy w kierunku Hale'a. Dzięki determinacji Avasarali udaje się powstrzymać kontruderzenie. Przeczucie jej nie myliło: torpedy z Scirocco nie były aktem wojny, minęły ziemski okręt i unicestwiły księżyc Phoebe. Marsjański dowódca miał rozkaz, by za wszelką cenę nie dopuścić Ziemian do stacji badawczej. ✔ Tragedia na Erosie zostaje przedstawiona jako wyciek radioaktywny, planetoida zostaje objęta kwarantanną, mieszkańcy uznani za zmarłych. Tylko załoga Rocinante wie, że stacja była poligonem doświadczalnym dla nowej broni. ✔ James Holden i Naomi Nagata zbliżają się do siebie.

1202Doors & Corners1.02.2017
Dr Antony Dresden

✔ NZ decydują zademonstrować swą siłę, podsekretarz Errinwright chce odwetu za zniszczenie Phoebe. Pada rozkaz zniszczenia marsjańskiego księżyca Deimos. W proteście ze stanowiska odchodzi admirał Souther, głównodowodzący ziemską flotą. Avasarala spotyka się z nim prywatnie i wypytuje o Freda Johnsona. Okazuje się, że pułkownik padł ofiarą polityków: zataili przed nim, że koloniści ze stacji Anderson chcieli się poddać, zabił bezbronnych ludzi myśląc, że walczy z terrorystami. Po tym Johnson odszedł z armii. Zaintrygowana Avasarala postanawia potajemnie się z nim skontaktować. ✔ Załoga Rocinante opisuje wydarzenia z Eros, nie zdradzają, że ukryli pojemniki z protomolekułą. Chcą zaatakować i przejąć bazę Dresdena (odc. 1.9-10). Johnson szykuje zespoły uderzeniowe złożone z ludzi SPZ, do jednego z nich dołącza Miller. Rozpoczyna się operacja: transportowcem podlatują pod dryfującą w kosmosie bazę Dresdena, wystrzeliwują w jej kierunku kontenery z drużynami bojowymi. Do walki włącza się Rocinante neutralizując obronę. Drużyna z Millerem dociera do bazy, nie natrafiają na żaden opór, znajdują tylko garstkę naukowców. Jednego udaje się wziąć do niewoli. W oddalonej sali Miller, Johnson i Holden napotykają dr Dresdena. Zdradza on im, że zainfekowanie Erosa miało na celu ocalenie całej ludzkości. Protomolekuła z Phoebe to obcy organizm przemieniający inne formy życia do swej dalszej ewolucji. Fanatycznie snuje wizje zapanowania nad nią, ludzi, którzy dzięki temu będą mogli żyć w próżni, w miażdżących atmosferach, przetrwać najdłuższe loty do gwiazd. Tłumaczy, że nieważne ilu zginie podczas badań, są nieistotnym skutkiem ubocznym, bo protomolekuła nie przybyła przypadkiem, miała trafić na Ziemię i nią zawładnąć. Johnson i Miller są porażeni przemową. Doktor obiecuje, że powie im wszystko pod warunkiem, że wróci do swych badań. Nie dochodzi do tego: stojący na uboczu Miller strzela Dresdenowi w głowę.

1303Static8.02.2017
Cotyar

✔ Flota NZ niszczy Deimosa, księżyc Marsa. Na Scirocco sierżant Draper i jej żołnierze gotowi są do walki. Draper, balansując na krawędzi niesubordynacji, głośno wyraża niezadowolenie, że dowództwo nie wysłało ich jeszcze na wojnę z Ziemią. Wpada we frustrację, gdy dowiaduje się, że zamiast tego lecą na Ganimedesa, księżyc Jowisza, by ochraniać dostawy żywności. ✔ Johnson nakazuje Millerowi opuścić Tycho, Holden wręcz kipi wściekłością. Uważa, że po zabiciu Dresdena nie ma szans na ocalenie ludzi ze stacji Eros. Ale dla Pasiarzy Miller jest bohaterem: pomścił tamte ofiary. W kwaterze jednego z nich słyszy jakiś muzyczny utwór, Pasiarze skomponowali go z sygnałów dochodzących z Erosa. Zaciekawia go to. Nie wie, że Johnson też bada ten sygnał. ✔ Avasarala dzięki Cotyarowi przesyła Johnsonowi wiadomość. Odkrywa karty: przyznaje, że mu wierzy i że w rządzie NZ są osoby dążące do wojny. Prosi go o pomoc, potrzebny jest jej jakiś dowód, by powstrzymać eskalację. Johnson, początkowo zszokowany, przesyła jej ten dowód. ✔ Wzięty do niewoli naukowiec, dr Cortazar, wie sporo o badaniach Dresdena. Podejrzewa, że Julie Mao mogła nie umrzeć, tylko wejść w fazę przemiany: nie wiadomo jakiej i w co. Johnson z Holdenem puszczają mu nagranie sygnałów z Erosa. Okazuje się, że to odliczanie. ✔ Miller zwiedza Nauvoo, o którym słyszał w podróży (odc. 1.8). Po wyjściu idzie do Johnsona, mówi, że Erosa trzeba zniszczyć. Pułkownik bez oporów przyznaje mu rację, jest zaniepokojony tajemniczym odliczaniem z planetoidy. Nie wie tylko, jak zdołają ją unicestwić. Miller wskazuje mu widniejący na orbicie Tycho Nauvoo.

1404Godspeed15.02.2017
Jules Pierre Mao

✔ Dowody przesłane Avasarali to współrzędne dryfującego okrętu z grupy, która zaatakowała Donnagera. Odnalezione w nim ciała należą do personelu Protogen, jednej z firm pracujących dla Julesa Mao. Miała też ona na Phoebe laboratoria badawcze, co wydaje się podejrzane, bo Mars zniszczył ten księżyc, zapewne by coś ukryć przed UN. Podejrzewając, że Mao ma konszachty z MCR, doprowadza do odnalezienia wraku i kieruje tym na niego uwagę władz. ✔ Na Tycho Johnson i Miller przekonują do współpracy Holdena. Chcą porwać Nauvoo i po uderzeniu nim w Erosa wypchnąć planetoidę na kurs w kierunku Słońca. Planują wcześniej dokonać desantu i zaminować wszystkie wejścia ładunkami, które po detonacji uniemożliwiłyby komukolwiek na dotarcie do zarażonego protomolekułą wnętrza. Ogłaszają fałszywy alarm i ewakuują Mormonów z Nauvoo. Olbrzmi, zdalnie sterowany statek wyrusza z Tycho. ✔ Na Ziemi oskarżony o spisek Jules Mao wykorzystuje Errinwrighta, by przy jego pomocy fabrykować dowody przeciwko Johnsonowi. Chcą przekonać Avasaralę, że Protogen zdradził i pracował dla pułkownika. Ta gra ostro i przyciska Mao. Przemysłowiec i podsekretarz Errinwright orientują się, że ich przejrzała. ✔ Ekipy desantowe na Rocinante docierają do Erosa. Napotykają statek Pasiarzy, którego część załogi dostała się do wnętrza i sama uległa zarażeniu. Holden nie ma wyjścia: niszczy intruza. Odłamki z eksplozji uszkadzają zdalny zapalnik jednej z bomb. Miller decyduje się poświęcić i sam ją zdetonować. Widzi nadlatujący Navouu, który nagle skręca i omija Erosa. Wzywa Rocinante, tam też są zdezorientowani tą sytuacją. Tym bardziej, że to nie statek minął Erosa - to planetoida tuż przed zderzeniem sama zmieniła swój kurs.

1505Home22.02.2017
Przemieniona Julie Mao

✔ Miller wzywa Rocinante, ale załoga nic nie może zrobić: planetoida, za sprawą wyrosłej w jej wnętrzu protomolekuły, zaczęła łamać prawa fizyki. Coraz bardziej przyśpiesza biorąc kurs kolizyjny z Ziemią. Nagata zdalnie unieszkodliwia bomby, jednak ładunek Millera pozostaje aktywny. Decydują, że przeniesie go do wnętrza stacji, by wybuch rozsadził Erosa. ✔ W gmachu rządu NZ panuje przekonanie, że to sprawa MCR. Tylko Errinwright wie, że to wina badań Julesa Mao. Zapada decyzja, by wystrzelić w kierunku Erosa połowę nuklearnego arsenału. Gdy rakiety wystartowały, Eros zniknął. Obcy organizm sprawił, że przestał być widoczny dla radarów. ✔ Fred Johnson kontaktuje się z Ziemią, oferuje pomoc. Rocinante podświetli cel, jednak pociskami muszą sterować jego ludzie. Mimo nieufności NZ nie mają wyjścia, pułkownik przejmuje głowice. ✔ Miller zbliża się do wnętrza stacji. Wszędzie unoszą się cząsteczki protomolekuły, zaczyna słyszeć głosy, czuć czyjąś obecność. Odkrywa przemienioną Julie Mao.Dziewczyna stała się częścią planetoidy, jej wola nią kieruje. Pragnie wrócić do domu, na Ziemię, dlatego Eros tam leci. ✔ Na Ziemi trwa ewakuacja na Księżyc, tylko Avasarala pozostaje na miejscu. ✔ Planetoida osiągnęła taką prędkość, że Rocinante nie jest w stanie jej dogonić. Nie uratują Millera. Pociski nuklearne Ziemi, już bezużyteczne, zostają zdalnie zdetonowane. ✔ Miller rozmawia z Julie, jest zagubiona, wystraszona i oszołomiona. Słowami i uczuciami przekonuje ją do zmiany kursu Erosa. Planetoida rozbija się na powierzchni Wenus.

1606Paradigm Shift1.03.2017
Sadavir Errinwright

✔ Retrospekcja: 137 lat wcześniej marsjański inżynier Epstein wynajduje napęd rakietowy, który umożliwił Marsowi uniezależnić się od Ziemi i wybić na niepodległość. ✔ Rząd NZ uważa, że Eros był próbą MCR jakiejś broni lub napędu. Przyjaciel Avasarali, dr Iturbi, dzieli się z nią hipotezą, że to sprawa obcej ingerencji. NZ wysłają na Wenus misję mającą zbadać miejsce upadku planetoidy. ✔ Na Rocinante Kamal odkrywa, że 30 pocisków nuklearnych Ziemi nie zostało zniszczonych. Od Johnsona załoga dowiaduje się, że to on kazał Drummer (swojej zastępczyni) przechwycić te głowice. Holden czuje, że Johnson rozgrywa jakieś polityczne gierki. Decyduje, by zniszczyć ukryte próbki protomolekuły (odc. 2.1). Nieprzekonana Nagata w tajemnicy przed nim pozostawia próbki w ukryciu. ✔ Jules Mao zbiegł, nikt nie wie, gdzie się ukrywa. Avasarala daje Errinwrightowi do zrozumienia, że wie o jego współpracy z przemysłowcem. Proponuje ugodę w zamian za przekonanie Mao, by wyjawił prawdę. ✔ Scirocco dolatuje do Ganimedesa, będącego wspólną placówką rolniczą MCR i NZ. Oddział sierżant Draper zbliża się do głównej stacji, w strefie przygranicznej marines widzą czyjeś sylwetki. Nagle na orbicie wybucha walka: Scirocco zostaje zaatakowany i zniszczony. Na powierzchni drużyna Draper szykuje się do walki z nadbiegającymi od strony granicy żołnierzami NZ. W następnym ujęciu widać zmasakrowanych marsjańskich żołnierzy, ocalała tylko Draper. Powoli odzyskuje przytomność, przez chwilę widzi pochylającą się nad nią nieludzką twarz jak z koszmaru.

1707The Seventh Man8.03.2017
Anderson Dawes

✔ Mars i Ziemia są przekonane, że to druga strona pierwsza otworzyła ogień, obie chcą odwetu. Podczas bitwy nad Ganimedesem została zniszczona kopuła farm produkujących żywność, mieszkańcy wszystkich stacji Pasa mogą paść ofiarą klęski głodu. Chrisjen Avasarala proponuje swemu rządowi, by podjął rozmowy pokojowe. ✔ Na Tycho zjawia się Anderson Dawes, który przybył na spotkanie frakcji SPZ. Spotkanie przebiega burzliwie: Johnson przekonuje, że posiadane przez niego rakiety zmuszą NZ i MCR, by zaprosić Pas do stołu rozmów. Na przedstawiciela proponuje Dawesa, ten jednak nie chce rozmawiać o pokoju, tylko przejąć protomolekułę, by dyktować warunki z pozycji siły. Udaje mu się podburzyć pozostałych. Naomi Nagata zaczyna myśleć, że ukryta protomolekuła pomoże Pasowi się bronić. ✔ Uratowana Bobbie Draper składa raport z wydarzeń na Ganimedesie. Uświadamia sobie, że biegnący w ich stronę żołnierze NZ strzelali nie do nich, tylko do tyłu, do goniącej ich siódmej postaci. Ta postać nie miała na sobie skafandra. Przełożeni jej nie wierzą. Jako jedyny świadek bitwy zostaje przydzielona do delegacji MCR na rozmowy pokojowe na Ziemi, dowództwo każe jej tam zeznać sfingowaną opowieść o przebiegu walki. ✔ Drummer przekazuje Dawesowi informację o przetrzymywanym Cortazarze (odc. 2.3). Naukowiec zostaje porwany z Tycho, by pomógł Dawesowi zdobyć protomolekułę.

1808Pyre15.03.2017
Drummer

✔ Trwa ewakuacja ludzi z Ganimedesa na stację Tycho. Jednym z frachtowców leci dr Praxidike „Prax” Meng, botanik, który szuka wśród ocalałych swej córki Mei. Ale dziewczynka mogła zginąć, gdy spadła kopuła bazy. ✔ Dawes komunikuje się z Johnsonem, zrywa z nim sojusz i zapowiada, że sekret protomolekuły odda całemu Pasowi. Wygłasza wojowniczą mowę przeciwko NZ i MCR, słuchają jej wszyscy w Pasie. Na skutek nie trzeba długo czekać: załoga frachtowca, którym leci Prax, wyrzuca w kosmos wszystkich Ziemian i Marsjan. ✔ Drummer i Nagata sprawdzają badania porwanego Cortazara. Odkrył on, że sygnały protomolekuły pochodziły również z Ganimedesa. Oznacza to, że ukrywana przez Naomi próbka nie jest jedyną w kosmosie. Trop znów prowadzi do Protogenu (odc. 2.4), pojawia się nazwisko dr Stricklanda, naukowca z Ganimedesa. Związany z Protogenem, mógł pracować nad protomolekułą. Holden sprawdza, kto go znał, dowiaduje się, że Praxidike Meng, który już dotarł na Tycho. ✔ Dochodzi do próby przejęcia stacji. Podburzony przez Dawesa odłam SPZ zajmuje centrum dowodzenia biorąc na zakładników Johnsona i Drummer. Chcą zdobyć głowice nuklearne i wystrzelić je w Ziemię. Sytuację ratuje załoga Rocinante: odłączają tlen od centrum, napastnicy tracą przytomność. Ranna Drummer zabija przywódcę buntu. ✔ Meng opowiada załodze o Stricklandzie, z pozoru był tylko pediatrą. Na nagraniu z monitoringu Ganimedesa widać, jak wyprowadza on Mei na godzinę przez bitwą. Wiedział, że do niej dojdzie. Postanawiają tam lecieć, botanik prosi, by zabrali go ze sobą.

1909The Weeping Somnambulist22.03.2017
Melissa Suputayaporn

✔ Załoga, udając patrol MCR, zatrzymuje lecący na Ganimedesa transportowiec Szlochający Lunatyk. Chcą go zająć i ominąć nim prawdziwe patrole. Pilotuje go małżeństwo Santichai i Melissa Suputayaporn. Rozpoznają Holdena: widzieli jego podobizny na Ceres (odc. 1.3). ✔ Na Ziemię przybywa delegacja Marsa, opiekuje się nimi kapitan Martens z wywiadu MCR. Delegacji ciężko poruszać się po Ziemi, jej grawitacja ich przytłacza. Martens, mimo średniej rangi, wydaje się pełnić o wiele ważniejszą rolę, niż to się wydaje. ✔ W pobliże Wenus dociera ziemska misja mająca zbadać miejsce upadku Erosa. Na pokładzie Arboghast jest dr Iturbi, zaufany Avasarali (odc. 2.6). Misją dowodzi pułkownik Janus, służbista bez wyobraźni. Odkrywają czyhający na orbicie marsjański okręt stealth. ✔ Sierżant Draper składa zeznania przed komisją NZ i MCR. Mówi ustaloną wersję: jej żołnierze przez pomyłkę pierwsi otworzyli ogień na Ganimedesie. Jednak nie daje jej spokoju, że rozkazano jej kłamać. Zaczyna wątpić w intencje swoich przełożonych. Avasarala przygląda się jej uważnie, nie wierzy, że sierżant była szczera. Ponownie przesłuchuje Draper. Tym razem Bobbie traci panowanie nad sobą i mówi o napastniku bez skafandra. ✔ Arboghast bada z orbity powierzchnię Wenus. W miejscu zderzenia widniej potężny krater, czujniki wykrywają związki biologiczne (życie), co na tej planecie nie powinno być możliwe. ✔ Szlochający Lunatyk dolatuje na stację Ganimedes, ludzie Holdena opuszczają pokład. Widzą, jak na Lunatyka wchodzi grupa uzbrojonych mężczyzn. To nie jest zwykły gang pobierający drobny haracz. Wracają, wywiązuje się walka, Santichai Suputayaporn ginie.

2010Cascade29.03.2017
Praxidike Meng

✔ Załoga z Praxem poszukuje Mei i Stricklanda. Trafiają do Romy, handlarza informacjami, szumowiny żerującego na innych. Amos nie wytrzymuje, zaczyna go tłuc. Wystraszony Roma szybko odnajduje ślad Mei: wraz z naukowcem znalazła się w najstarszej, zastrzeżonej części stacji. ✔ Martens jest wściekły na Draper, że nie trzymała się ustalonej wersji. Sierżant dostaje zakaz opuszczania ambasady MCR. Ale pragnie spełnić swe marzenie i ujrzeć ocean. ✔ Podsekretarz Errinwright mówi Avasarali, że Draper naprawdę mogła kogoś widzieć. Przyznaje, że wiedział, iż Ganimedes był testem nowej, opartej o protomolekułę z Phoebe, broni budowanej przez Julesa Mao dla Marsa. Oddaje jej wszystkie swoje dane o badaniach Mao. Chrisjen ma związane ręce: nie może go teraz wydać, oboje muszą zapobiec zniszczeniu Układu. ✔ Prax odkrywa, że ekosystem Ganimedesa jest uszkodzony. Najdalej za dwa tygodnie największa stacja rolnicza Układu Słonecznego nie będzie się nadawała do życia. MCR też musi o tym wiedzieć: zostaje wprowadzony zakaz lotów wokół księżyca. ✔ Bobbie wymyka się z ambasady. Całe życie spędziła pod kopułą, jest oszołomiona, kryje się w cieniu wiaduktów. Błąka się w poszukiwaniu drogi do oceanu. O jej ucieczce dowiaduje się Cotyar, Avasarala każe mu znaleźć sierżant przed Marsjanami. Draper dociera do oceanu, za nią Avasarala, która pokazuje jej zdjęcie obcej formy życia z materiałów Errinwrighta. Bobbie nie wierzy, że to sprawa jej rządu. Nie kończą rozmowy, nadchodzą ludzie Martensa.

2111Here There Be Dragons5.04.2017
Kapitan Martens

✔ Martens nakazuje Bobbie wracać na Marsa. Sierżant wchodzi z nim w sprzeczkę, chce wiedzieć, dlaczego kłamią i każą jej kłamać. Kapitan oznajmia, że zostaje wyrzucona z marines. Gdy jest odprowadzana na lądowisko zostaje ogłoszony alarm, biuro Avasarali ostrzegło, że SPZ planuje wysadzić transportowiec. Draper rozumie, że to gra na zwłokę z jej powodu. ✔ Alex Kamal wyrusza Rocinante wyciągnąć z Ganimedesa załogę. Komputer informuje o marsjańskim statku Karakum, ma lądować na uboczu poza stacją. Alex nie wie, że Karakum ma zabrać Stricklanda i broń powstałą z protomolekuły. ✔ W ambasadzie MCR kapitan Martens dostaje wiadomość, że Karakum dolatuje do celu. Do gabinetu wchodzi Draper, atakuje Martensa, żąda prawdy o wydarzeniach na Ganimedesie. Kapitan pokazuje raport z „Projektu Caliban”, jak hybryda z atakuje drużynę marines. Zostali oni poświęceni podczas testu nowej broni. Bobbie zabiera dowody i ucieka z ambasady. Dobiega do punktu kontrolnego i prosi o azyl polityczny. ✔ Jules Mao kontaktuje się z Chrisjen Avasaralą. Proponuje spotkanie poza strefą kontrolowaną przez NZ. Mimo sprzeciwu Cotyara Avasarala wyraża zgodę. ✔ Misja Arboghast na Wenus napotyka problemy, wszystkie sondy przepadają. Dr Iturbi modyfikuje ostatnią, ta z powodzeniem ląduje. Pojawia się nieziemski widok robudowanej wewnątrz krateru błyszczącej konstrukcji. ✔ Załoga Holdena dociera do miejsca, gdzie zabrano Mei. Wpadają na grupę ochrony, podczas starcia Amos zostaje ranny. Poznają cel badań Stricklanda: zarażał protomolekułą dzieci chcąc wyhodować jej hybrydę z człowiekiem. W kolejnej sali znajdują ciała, eksplozja granatu uszkodziła zabezpieczoną klatkę, z której coś uciekło przez rozdartą gródź. ✔ Alex dociera do załogi, Naomi decyduje się pozostać. Chce wrócić na Lunatyka i pomóc w ewakuacji. Zostaje z nią Emos, reszta wraca na Rocinante. Dostrzegają uciekającą między skałami postać bez skafandra.

2212The Monster and the Rocket12.04.2017
Istota z Ganimedesa

✔ Errinwright żałuje swej rozmowy z Avasaralą, jako jedyna zna całą prawdę. Zastanawia się, jak wyjść z sytuacji obronną ręką. Tymczasem Chrisjen, w towarzystwie Cotyara i Bobbie Draper, odlatuje na spotkanie z Mao. ✔ Naomi i Amos odnajdują Melissę Suputayaporn. Szlochający Lunatyk nie ewakuuje ludzi z Ganimedesa bez poważnych napraw, Naomi oferuje pomoc. Powietrze na stacji robi się toksyczne, Lunatyk ma zapas tlenu dla 52 osób, do ewakuacji czekają setki. Na orbicie ziemskie statki niszczą lecący po hybrydę Karakum, znów na kopułę spadają szczątki. Wybucha panika, ludzie sztumują wejście na Lunatyka. ✔ Z pokładu Rocinante załoga poluje na zbiegłego stwora z protomolekuły, który ukrył się w ruinach jednej z kopuł. ✔ Errinwrighta odwiedza minister Korshunov. Na Ziemi Julesa Mao ochraniał podsekretarz, Korshunov był jego protektorem na Marsie. Sadavir otruwa go pozorując atak serca. Gdy Avasarala rozpoczyna rozmowy z Mao Errinwright łączy się z nimi i oznajmia, że tylko on może ocalić projekt i samego Mao. Każe mu zabić Avasaralę. ✔ Naomi chce uratować 52 ludzi, którzy mogą odlecieć Lunatykiem. Zabierają dzieci i część młodych, reszta musi pozostać na Ganimedesie na pewną śmierć. ✔ Alex słyszy komunikat o starcie Lunatyka, okręty MCR strzegące zakazu lotów szykują się do jego zestrzelenia. Przerywają polowanie, udaje im się przybyć w ostatniej chwili: niszczą torpedę wystrzeloną w Lunatyka. Holden na otwartym kanale nadaje do wszystkich okrętów MCR. Ostrzega, że eksortują uchodźców, a jeśli któryś wystrzeli ponownie, Rocinante wpakuje w niego cały swój arsenał. ✔ Gdy Rocinante odlatuje znad Ganimedesa widać ukrytą na pokładzie istotę z protomolekuły.

2313Caliban's War19.04.2017
Dr Strickland

✔ Naomi i Amos wracają na Rocinante. Alex sprawdza stan uszkodzeń okrętu, na jednym z ekranów widzi hybrydę ukrytą w ładowni. Załoga ponownie rusza na polowanie. Stworzenie jest odporne na strzały, rzuca w Holdena skrzynią, która przygważdża go do ściany i miażdży nogę. Zaczyna rozdzierać poszycie, by dostać się do reaktora. Reszta załogi szuka sposobu, by wyrzucić intruza w przestrzeń, jednak wszystkie ich pomysły zabiłyby także Jamesa. ✔ Na statku Mao jego ludzie chcą zabić Avasaralę. Cotyar zostaje ranny. Jedyny ratunek w Bobbie Draper, która musi wrócić na ich statek, by uzbroić się w swój bojowy pancerz marine. ✔ Arboghast z misją naukową schodzi nad powierzchnię Wenus. Podczas lotu mija ich marsjański okręt stealth. Gdy znajdują się nad miejscem, w którym rozbił się Eros, statek nagle staje w miejscu, na pokładzie pojawiają się błyszczące cząstki protomolekuły. Arboghast materializuje się w sferyczny wzór elementów jakby zawieszonych w próżni i czasie. Unosząca się w tej sferze załoga wydaje się być żywa. ✔ Ranny Cotyar jest bliski utraty przytomności. Avasarala postanawia się poddać licząc, że Mao pozwoli mu odejść. Prosi Cotyara, by powstrzymał Errinwrighta przed rozpętaniem wojny. Gdy wychodzi z rękami do góry Mao wydaje rozkaz zabicia ich oboje. Nie dochodzi do tego: wraca uzbrojona Bobbie i obezwładnia napastników. ✔ Prax odkrywa, że promieniowanie jest dla hybrydy niezbędne do życia, stąd próby przedarcia się do reaktora. Razem z Naomi wyciągają rdzeń z torpedy atomowej i wynoszą na zewnątrz okrętu. Stwór natychmiast opuszcza ładownię i rusza ich śladem. Prax wyrzuca głowicę w przestrzeń, a gdy hybryda za nią skacze Kamal obraca Rocinante i odpala silniki. Istota z protomolekuły ginie w płomieniach z dysz. ✔ Uratowanemu Holdenowi Naomi wyznaje, że nie zniszczyła protomolekuły Dresdena. Gdy leciała Lunatykiem i myślała, że zginie, przekazała miejsce jej ukrycia Fredowi Johnsonowi. ✔ W ostatniej scenie sezonu ukryty w tajnych laboratoriach na Io1) dr Strickland zamyka uśpioną Mei w kapsule, którą ustawia obok kapsuł z innymi dziećmi.

01 | 02 | 03 | 04 | Opis | Sezony


1)
Io, podobnie jak Ganimedes, jest księżycem Jowisza.
  • sezony/expanse-02
  • ostatnio zmienione: 10.08.2018