The Expanse (Expanse): sezon 1


Występujące skróty:
NZ: Narody Zjednoczone, MCR: Marsjańska Republika Kongresowa, SPZ: Sojusz Planet Zewnętrznych. Załoga: załoga Rocinante.

Lp Ep Tytuł Premiera
101Dulcinea14.12.2015
Julie Mao

✔ Serial rozpoczyna się sceną, w której Julie Mao uwalnia się z zamkniętej kabiny i dryfuje w stanie nieważkości po opuszczonym statku kosmicznym. W tym samym czasie, na krążącej w Pasie Planetoid stacji Ceres, detektyw Miller dostaje od szefowej zadanie: ma odnaleźć i sprowadzić do domu córkę ziemskiego potentata przemysłowego Julesa Mao. Miller nie wie, że dziewczyna znajduje się na tajemniczym statku, jej ostatni ślad urywa się właśnie na Ceres. ✔ W kolejnej scenie poznajemy Chrisjen Avasarala, zastępczynię podsekretarza NZ Sadavira Errinwrighta, która bezpardonowo przesłuchuje pojmanego kuriera SPZ złapanego podczas przemytu tajnej technologii maskującej Marsa. ✔ Następnie przenosimy się na lecący w kierunku Ceres wypełniony lodem transportowiec Canterbury. Statek przechwytuje sygnał wezwania pomocy od frachtowca Scopuli. Zmienia kurs, a po dotarciu w pobliże frachtowca zostaje w jego kierunku wysłana promem misja ratunkowa: James Holden (były ziemski żołnierz, teraz I oficer Canterburry), pilot Alex Kamal (pracujący kiedyś dla Marsa), Naomi Nagata (inżynier pokładowy), Amos Burton (mechanik, wierny przyjaciel Naomi) i Shed Garvey (medyk). Scopuli jest opustoszały, ale znajdują nadajnik wyprodukowany na Marsie. Nagle z przestrzeni wyłania się obcy statek, do tej pory niewykrywalny przez urządzenia pokładowe (technologia maskująca). Uciekają ze Scopuli, nie docierają jednak do Canterbury: zamaskowany statek przypuszcza atak i niszczy transportowiec nuklearnymi torpedami.

202The Big Empty15.12.2015
James Holden

✔ Opóźnienia w dostawach wody na Ceres zwiększają buntownicze nastroje kolonistów, a zniknięcie Canterbury odbierane jest tam jako celowe działanie Ziemi. Mieszkańcy Ceres nie wiedzą jeszcze, że transportowiec został zniszczony. ✔ Miller badając sprawę Julie Mao odkrywa, że odleciała ze stacji frachtowcem Scopuli. ✔ Holden z załogą dryfują w kosmosie, ich prom jest uszkodzony, niezdatny do dłuższego lotu. Gdy udaje im się naprawić antenę nadają komunikat o swoim położeniu, na który niespodziewanie odpowiada pancernik floty marsjańskiej Donnager. Załoga promu wpada w niepokój: na Scopuli znaleźli ich technologię, są więc przekonani, że to MCR stoi za atakiem na ich transportowiec. Holden, mimo sprzeciwu pozostałych, nadaje na cały System Słoneczny wiadomość o zniszczeniu Canterbury i obwinia za to Mars. Ma to według niego zapobiec zabiciu ich w celu zatuszowania ostatnich wydarzeń. Chwilę później zostają pojmani przez Donnagera.

303Remember the Cant22.12.2015
Chrisjen Avasarala

✔ Nadana przez Holdena wiadomość wywołuje wstrząs zarówno na Ziemi, jak i w stacjach Pasa. Bojówki SPZ wszczynają protesty, na Ceres dochodzi do starć z policją. Zawołaniem rebeliantów jest „Pamiętaj Canta”, na murach pojawiają się podobizny Holdena, którego Pasiarze uznali za symbol swej walki. ✔ Detektyw Miller dowiaduje się, że Julie Mao należała do SPZ, odnajduje ich lokalnego szefa, Andersona Dawesa. Rozmowa nic nie daje, Dawes ukrywa przed Millerem sprawę dziewczyny. ✔ Na Ziemi zaczyna przeważać chęć zbrojnego odwetu na Marsie. Chrisjen Avasarala stara się powstrzymać wojnę. Wykorzystuje swą przyjaźń z ambasadorem MCR Franklinem Degraafem informując go, że Pasiarze mogli im skraść technologię maskującą. To był podstęp: ambasador nie wiedząc, że monitoruje go ziemski wywiad, przekazuje to swojemu rządowi, a ten z kolei wysyła komunikaty do tajnych baz, w których przechowywana jest ta technologia. Avasarala zorientowała się, że to „inwentaryzacja”, MCR sprawdza, czy nic im nie zginęło. Oznacza to także, że nie stoi za atakiem na Scopuli. Jej fortel ma jednak wysoką cenę: Degraaf, którego Mars obwinił o przyczynienie się do ujawnienia baz, zostaje zwolniony i dostaje dożywotni zakaz powrotu na ojczystą planetę. Wkrótce popełnia samobójstwo. ✔ Na Donnagerze trwają przesłuchania ludzi Holdena. On także nabiera pewności, że Mars jednak nie był odpowiedzialny za tragedię Canterbury. Jakby na potwierdzenie tego z przestrzeni wyłaniają się zamaskowane okręty i przystępują do walki z Donnagerem.

404CQB29.12.2015
Alex Kamal

✔ Śledztwo w sprawie Julie Mao zaczyna sie rozwijać. Miller już wie, że nie jest to zniknięcie rozkapryszonej córki bogacza, a o wiele poważniejsza sprawa: dziewczyna wykonywała jakąś tajną misję SPZ. ✔ W kosmosie nieznane okręty atakują Donnagera, który niespodziewanie zaczyna tę walkę przegrywać. Ginie Shed Garvey, medyk z załogi Holdena. Kapitan pancernika, Theresa Yao, podejmuje decyzję o samozniszczeniu pancernika. Zdaje sobie jednak sprawę, że tylko więzieni przez nią ocalali z Canterbury mogą dowieść niewinności MCR. Nakazuje bezpiecznie odtransportować ich na planetę, by mogli złożyć zeznania. W drodze do hangaru wywiązuje się walka z grupami abordażowymi z wrogich okrętów, marsjańscy żołnierze giną, ich dowódca - ciężko ranny - uwalnia Holdena wierząc, że ten zachowa się właściwie i przekaże światu, iż Mars nie dąży do wojny. W ostatniej chwili dostają się do korwety bojowej i odlatują, a kapitan Yao wysadza pancernik. ✔ Daleko od nich, na stacji Tycho, jeden z liderów SPZ Fred Johnson buduje na zamówienie Kościoła Mormonów potężny statek międzyplanetarny Nauvoo. Czujniki statku wychwytują sygnały z miejsca bitwy.

505Back to the Butcher5.01.2016
Josephus Miller

✔ Fred Johnson kontaktuje się z ocalałymi z Canterbury, proponuje im schronienie na Tycho. Przesyła instrukcję, jak ukryć fakt, że lecą marsjańską korwetą bojową. Modyfikują transponder i zmieniają nazwę okrętu na Rocinante. Johnson ma bardzo złą sławę, odcinek zawiera wiele retrospekcji sprzed 11 lat, gdy był pułkownikiem armii NZ. Został nazwany „Rzeźnikiem stacji Anderson” po tym, jak kazał zabić wszystkich protestujących tam kolonistów i to mimo faktu, iż chcieli się poddać. ✔ Na Ceres detektyw Miller staje się coraz bardziej zauroczony Julie Mao. Z informacji, jakie o niej zdobywa, wyłania się obraz pragnącej naprawiać świat idealistki. Natrafia na nazwę staku Anubis, według planu lotu leciał z księżyca Phoebe na podrzędną stację wydobywczą na planetoidzie Eros. Sprawdza rejestry Scopuli: leciał kursem zbliżeniowym w stronę Anubisa. Miller kontaktuje się ze swoim starym przyjacielem Sematimbą, detektywem na Eros, prosząc go o sprawdzenie, czy statek zjawił się w tamtejszym porcie. Swojej partnerce z policji zdradza, że jest przekonany, iż wszystkie dotychczasowe wydarzenia mają związek z Julie Mao. Argumentuje: „dziewczyna odlatuje z misją na Scopuli, by przechwycić Anubisa i przejąć to, co mógł transportować, a nagle zostaje zniszczony Canterbury i Donnager”. Ponownie przeszukuje mieszkanie Julie i znajduje chip danych. Gdy wychodzi z jej kwatery zostaje zaatakowany i uprowadzony przez parę napastników.

606Rock Bottom12.01.2016
Fred Johnson

✔ Porwany Miller jest brutalnie przesłuchiwany przez Dawesa, który chce dowiedzieć się wszystkiego, co zebrał o Julie Mao. Gdy ten nic nie zdradza, nakazuje zabić go i zatrzeć ślady. Od śmierci ratuje go partnerka z policji. Razem odczytują znaleziony chip: zawiera nagranie z tajemniczym naukowcem opowiadającym o badaniach nad jakąś protomolekułą, na którą natrafiono na Phoebe. Miller kojarzy, że Anubis leciał z Phoebe. Powiadamia swoją szefową, ta natychmiast go zwalnia - okazuje się, że jest na usługach SPZ. ✔ Na Ziemi Avasarala dostaje wiadomość, że James Holden zmierza na Tycho, wysyła za nim szpiega. ✔ Gdy uciekinierzy z Donnagera dolatują na miejsce dochodzi do spięcia pomiędzy Holdenem, a Johnsonem, który chce przejąć Rocinante. Holden do tego nie dopuszcza, korweta zostaje w rękach jego ludzi. Po zdaniu przez nich relacji z ostatnich wydarzeń Johnson wyczuwa okazję, by stać się ważnym graczem w negocjacjach z Ziemią, musi jednak odkryć, kto naprawdę dąży do konfliktu. Zdradza Holdenowi, że to on wypożyczył SPZ statek Scopuli na misję zwiadowczą. Z załogi uratowała się jedna osoba używająca kryptonimu „Lionel Polanski”, która przesłała Johnsonowi koordynaty miejsca, gdzie znajdą wyjaśnienie tego, co się stało, a sama ucieka na Eros. Pułkownik potrzebuje uciekiniera jako cennego świadka, a obecnie tylko Holden może dotrzeć do Polanskiego, gdyż Rocinante, będąca bojową korwetą, ma szansę przedrzeć się przez patrole Marsa. James zgadza się, ale nie chce narażać pozostałych, ci jednak postanawiają polecieć razem z nim. Rocinante, upozorowana z wyglądu na zwykły statek transportowy, odlatuje z Tycho. Załoga nie wie, że na pokładzie zdołał się ukryć nasłany przez Avasaralę szpieg. Johnson przeszukuje zwłoki marsjańskiego dowódcy, który uwolnił Holdena: znajduje w jego pancerzu moduł pamięci.

707Windmills19.01.2016
Naomi Nagata

✔ Chrisjen Avasarala odwiedza rodziców Holdena. Chce sama osądzić, jakim jest człowiekiem i czego się może po nim spodziewać. ✔ Na Rocinante odkrywają szpiega, dają się mu jednak przekonać, że jest zwykłym kombinatorem uciekającym przed ludźmi, z którymi zadarł. Przedstawia im się jako Kenzo. Wkrótce też się przydaje, gdy w ich kierunku zmierza patrol bojowy floty MCR. Kenzo podpowiada załodze, że Marsjanie używają kodów bezpieczeństwa, a skoro to ich korweta, to gdzieś w sterówce powinien być dziennik z nimi. W ostatniej chwili odnajdują hasła, patrol odstępuje od abordażu w przekonaniu, że Rocinante prowadzi jakąś tajną wojskową operację. ✔ Ziemia: podsekretarz NZ Sadavir Errinwright przekazuje Avasarali, że jej szpieg wpadł, a w ostatnim komunikacie meldował o przerobionej marsjańskiej korwecie, którą Holden odleciał na Eros. Nie wiedząc, z czym mają do czynienia, podsekretarz wydaje wyrok: na Erosie grupa najemników ma zlikwidować Holdena. ✔ Wyrzucony z policji Miller dostaje wiadomość od Sematimby, przyjaciela z Eros. Poszukiwanego wcześniej przez Millera statku Anubis (odc. 1.5) nigdy tam nie było, ale niedawno do portu przybył należący do niego prom. Nie mając nic do stracenia Josephus Miller, który na Ceres spędził całe swe życie, po raz pierwszy go opuszcza i odlatuje na Eros wierząc, że wreszcie natrafił na ślad Julie.

808Salvage26.01.2016
Amos Burton

✔ Lecący na Eros Miller wdaje się w rozmowę z mormonem, który opowiada o budowanym na Tycho statku Nauvoo. Ma on zabrać członków ich kościoła w ponad stuletnią podróż do nowych planet. ✔ Załoga Holdena w drodze na Eros dociera najpierw do asteroidy wskazanej w komunikacie Polanskiego. Odkrywają zadokowany okręt o nazwie Anubis. Jest opuszczony, na jego pokładzie znajdują dowody, że była w nim przetrzymywana załoga Scopuli. Największe odkrycie czeka ich przy reaktorze: jest cały pokryty jakąś substancją organiczną. Gdy włączają reaktor substancja zaczyna emitować błękitne światło i się rozrastać. Przerażeni uciekają zabierając ze sobą znaleziony przez Amosa Burtona niewielki sejf. Z pokładu korwety wystrzeliwują torpedę i unicestwiają asteroidę razem z Anubisem. Docierają na Eros, na którym jest już Miller. Były detektyw spotyka się z Sematimbą, przyjaciel pokazuje mu nagranie z doków: w promu Anubisa wysiada Julie Mao. Sematimba dowiedział się też, że dziewczyna udała się do jednego z moteli. Do tego samego motelu zmierza już Holden ze swymi ludźmi. Nie wiedzą, że towarzyszący im Kenzo prowadzi ich w zasadzkę, w której mają zginąć. Gdy Holden wypytuje recepcjonistę o Polanskiego, Burton - wychowany w slumsach i czuły na punkcie bezpieczeństwa - zaczyna dostrzegać ludzi, którzy nie pasują do tego miejsca i ustawiają się w pozycji do ataku. Gdy wyciągają broń, Burton jest gotowy i pierwszy otwiera ogień. Kenzo ucieka, w motelu wywiązuje się strzelanina. Gdy już się wydaje, że załoga Rocinante jest bez szans, do środka wkracza Miller i zabija pozostałych najemników. Po krótkiej wymianie zdań z Holdenem wyjaśnia się, że Julie Mao i Lionel Polanski to ta sama osoba. Razem idą do jej pokoju. Pomieszczenie jest pokryte krwią, wymiocinami, rozbite są wszystkie źródła światła. W łazience odnajdują Julie - martwą, jej ciało jest pokryte taką samą krystaliczną substancją, jak reaktor na Anubisie.

9/1009/10 1)Critical Mass / Leviathan Wakes2)2.02.2016
Protomolekuła na Eros

✔ Retrospekcja: Julie Mao z członkami SPZ leci Scopuli w stronę Anubisa. Są przekonani, że wiezie tajną broń jej ojca, która ma zostać użyta na Pasiarzach. Julie, występując przeciwko ojcu, chce przejąć ładunek. Wpadają w pułapkę, Anubis nie jest bezbronnym statkiem transportowym, tylko uzbrojoną fregatą. Drużyny abordażowe wdzierają się na Scopuli i zabijają załogę. Poza Julie, ta zostaje uwięziona, bo to jej ojciec jest tym, który za wszystkim stoi. Napastnicy zostawiają na Scopuli marsjański nadajnik, by zwabić i zniszczyć Canterbury. Chcą skłócić Ziemię z Marsem, by te, zajęte sobą, nie zwracały uwagi na Erosa. Gdy po pewnym czasie udaje jej się uwolnić (scena początkowa, 1.1) odkrywa martwą załogę Anubisa, dostrzega pokryty protomolekułą reaktor. Rozumie, że ma do czynienia z nieznaną bronią biologiczną, która zabiła wszystkich na pokładzie. Nadaje Johnsonowi wiadomość, że ukrywa okręt na asteroidzie i promem odlatuje na Eros (odc. 1.6, 1.8). Kolejna retrospekcja pokazuje cierpienia Julie w pokoju motelowym, gdy protomolekuła atakuje jej ciało. ✔ Teraźniejszość: na miejsce strzelaniny przybywa Sematimba. Pozwala Millerowi i pozostałym uciec. Wkrótce sam zostaje odsunięty: zjawia się dr Dresden, którego ekipa nakazuje wszystkim opuścić motel. Dresden pobiera próbki z ciała Julie i łączy się z Julesem Mao informując go o córce. Mao nakazuje przejście do kolejnego etapu badań: zainfekowania protomolekułą wszystkich mieszkańców stacji Eros. ✔ Miller, Holden i pozostali próbują dostać się do doków, ale na Erosie wszczęto alarm radiacyjny. Grupy najemnych ochroniarzy kierują mieszkańców do schronów. Są one miejscem ich zagłady: zostają zarażeni i poddani silnej radiacji, która stanowi pożywienie protomolekuły. ✔ Johnson dowiaduje się, że NZ wysyłają na Tycho żołnierzy winiąc go o zniszczenie Canterbury. Nadaje transmisję na cały Układ, pokazuje nagranie z bitwy Donnagera znalezione w module pamięci marsjańskiego dowódcy (odc. 1.6). Dowodzi ono, że atakujące okręty zbudowano na Ziemi. Pułkownik twierdzi, że ktoś chce wszcząć wojnę i obwinić za nią Pasiarzy. ✔ Rząd NZ robi wszystko, by zdyskredytować Johnsona, jego oświadczenie może sprawić, że Mars obwini Ziemię o zniszczenie pancernika, a to oznaczałoby wojnę. Do Avasarali dociera, że jej przełożony, podsekretarz Errinwright, jest częścią spisku i wysługuje się Julesowi Mao. ✔ Na Erosie bohaterowie walczą o przeżycie. Część z nich przedostaje się do portu kanałami, pomaga im Sematimba. Miller i Holden otwierają jeden ze schronów, znajdują w nim dziesiątki umierających, a sami zostają napromieniowani śmiertelną dawką radiacji. Wiedzą, że zostało im 2-3 godziny życia, że mieszkańcy stacji zostali przez dr Dresdena potraktowani jak „króliki doświadczalne” w badaniach nad protomolekułą, Gdy Naomi Nagata, Amos Burton, Alex Kamal i Sematimba docierają do okrętu, ten ostatni chce odlatywać nie czekając na pozostałych. Wyciąga broń i mierzy w Naomi, Amos go zabija. Odnajdują Holdena i Millera, na statku podłączają ich do aparatury medycznej. ✔ Dr Dresden komunikuje się ze swoją bazą, Kamalowi udaje się przechwycić sygnał i namierzyć jej koordynaty. Rocinante odlatuje z Erosa. W ostatniej scenie błąkającego się po stacji Kenzo porywa unosząca się w korytarzach protomolekuła.

01 | 02 | 03 | 04 | Opis | Sezony


1)
W Polsce kanał SciFi Universal emitował odcinki 9 i 10 jako jeden połączony.
2)
Odcinek „Leviathan Wakes” został w 2017 wyróżniony nagrodą Hugo za najlepszą prezentację dramatyczną.
  • sezony/expanse-01
  • ostatnio zmienione: 10.08.2018