Bancroft: sezon 1


Lp Ep Tytuł Premiera
0101Episode 111.12.2017
Elizabeth Bancroft

✔ Rok 1990. Młoda dziewczyna, Laura Frasier, wraca do domu. Z pojazdu zaparkowanego na ulicy ktoś ją obserwuje. W następnej scenie zaniepokojona sąsiadka prowadzi do drzwi policjantkę, ta wchodzi do środka i znajduje ciało Laury. ✔ 27 lat później. Inspektor Elizabeth Bancroft, twarda i wymagająca szefowa grupy dochodzeniowej, prowadzi śledztwo przeciwko szefowi gangu Kamara. Jednak po zasadzce na Athifa Kamara policja chwyta tylko jego brata, Daanisha. Bancroft traktuje go łagodnie, chce do nakłonić do współpracy. ✔ Pracująca w tym samym komisariacie sierżant Katherine Stevens zostaje odesłana do tzw. „cold case”, nierozwiązanych zbrodni sprzed lat. Stevens natrafia na teczkę z aktami zabójstwa Laury Frasie. Coraz bardziej zaangażuje się w tę sprawę, gdyż Frasier nie wyglądała jak ofiara napadu: miała na sobie ślady licznych ugryzień. Młoda sierżant ściąga na siebie uwagę Bancroft. Inspektor wpada w niepokój, to ona była policjantką, która odkryła ciało ofiary. Stevens dociera do komisarza prowadzącego w 1990 roku śledztwo. Dziś emerytowany i schorowany Charlie Baverstock pamięta to morderstwo, ale bagatelizuje zapał Stevens. Może nieco zbyt ostentacyjnie, co budzi jej podejrzenia. Policjantka spotyka się z ojcem ofiary, Lenem Dormanem, który uważa, że Baverstock specjalnie położył śledztwo z jego powodu: był górnikiem1). Inspektor Bancroft ma koszmary z przeszłości, w których widzimy, jak to ona zabija Laurę. By wybadać Stevens zaprasza ją do siebie na kolację. Podczas spotkania, w którym bierze też udział Joe, syn Bancroft, dom zostaje zaatakowany przez Kamara. Daje to Bancroft pretekst, by włączyć Stevens do swojej grupy, co uniemożliwiłoby jej dalsze zajmowanie się Laurą. Gdy się to nie udaje odwiedza chorego Baverstocka, który wyznaje, iż dręczy go sumienie z powodu zawalenia dochodzenia i chce udzielić sierżant Stevens wszelkiej pomocy. Gdy Bancroft wychodzi kamera pokazuje martwego komisarza z roztrzaskaną głową.

0202Episode 212.12.2017
Katherine Stevens

✔ Stevens wypytuje Bancroft o Laurę Frasier, inspektor zasłania się upływem czasu. Przed dalszą rozmową ratuje ją telefon: znaleziono ciało Ayeesah, żony Kamara i informatorki Bancroft. Inspektor zabiera sierżant ze sobą, przez cały czas stara się zdobyć jej zaufanie. I to się udaje, Katherine dzieli się informacjami o znalezionych przez pracującą z nią dr Karim dowodach, które pomogą ustalić DNA zabójcy. ✔ Stevens nawiązuje romans z synem Bancroft, Joe. Wydaje się, że inspektor nawet to popiera, choć Joe sprawia wrażenie, jakby matka była wobec niego despotyczna. Gdy spędzają razem noc, zamaskowana Bancroft włamuje się do magazynu i próbuje zniszczyć próbkę DNA. Nakrywa ją dr Karim, inspektor ucieka. Próbki jednak zostały stracone, Karim nie jest w stanie nic z nich uzyskać. ✔ Z Bancroft kontaktuje się Zaheera, żona brata Kamara. Jest przerażona, boi się o życie. Inspektor organizuje jej spotkanie z mężem w więzienu, po rozmowie sama przysiada się do Daanisha i proponuje układ. Pozwoli mu szybko odzyskać wolność, ale musi jej wystawić Athifa. Daanish zgadza się, Bancroft obiecuje mu ochronę dla żony i syna. ✔ Stevens próbuje skontaktować się z mężem ofiary, Timem Frasierem, ten jednak nie ma ochoty wracać do sprawy. Sierżant ponownie odwiedza Lena Dormana, rozmawiają o mężu jego córki. Teść i zięć nie przepadali za sobą, relacjom nie pomagał też fakt, że Laura była córką prostego górnika, a Tim prokuratorem. Dorman oddaje Katherine rzeczy córki i kasetę video ze ślubu. ✔ Przełożony Stevens ostrzega ją przed Bancroft. Zaczyna kojarzyć, że od początku tej sprawy była nerwowa, namawiała go do zamknięcia dochodzenia i przeniesienia sierżant do jej wydziału. Nakazuje Katherine, by dalej badała zabójstwo Laury Frasier, ale w tajemnicy przed Bancroft. ✔ Len Dorman odwiedza Tima Frasiera. Dochodzi między nimi do spięcia, ojciec Laury jest przekonany, że Frasier ma coś do ukrycia. ✔ Inspektor upewnia się, że Stevens nie pracuje już nad sprawą Laury. Udaje przyjacielską, zaprasza ją na kręgle. W trakcie gry wysyła SMS do syna, Joe wchodzi do kręgielni i widzi Katherine w dwuznacznej sytuacji z partnerem z policji. Stevens nie ma jednak czasu na wyjaśnienia, wzywa ją dr Karim, która wciąż bada dowody ze sprawy. Odkrywa, że włamanie do Laury było upozorowane już po zabójstwie. ✔ Sierżant, w poszukiwaniu znajomych ofiary, przegląda ślubna kasetę. Wśród gości weselnych widzi Elizabeth Bancroft.

0303Episode 313.12.2017
0404Episode 414.12.2017

Opis | Sezony


1)
Rok 1990 był ostatnim z okresu likwidacji wielu kopalni w Wielkiej Brytanii i dławienia protestów. Górnicy stali się postrzegani jako grupa dążąca do rozbicia jedności narodu, a premier Margaret Thatcher dzięki swej postawie wobec nich zyskała przydomek „Żelazna Dama”.
  • sezony/bancroft-01
  • ostatnio zmienione: 10.08.2018