Absentia: sezon 1


Lp Ep Tytuł Premiera
101Comeback25.09.2017
Emily Byrne

✔ W pierwszej scenie widzimy zamkniętą w szklanej skrzyni kobietę. To agentka Emily Byrne. Do pojemnika zaczyna być wpompowywana woda. ✔ W następnej scenie sąd skazuje na dożywocie Conrada Harlowa, seryjnego mordercę, któremu udowodniono tylko zabicie agentki Byrne. Nick Durand, mąż Emily, również agent FBI, chce sie dowiedzieć, gdzie morderca ukrył ciało jego żony. ✔ Mija 6 lat. W rzece blisko Bostonu znalezione zostają zwłoki z odciętymi powiekami, była to „wizytówka” Harlowa. Albo był niewinny, albo ma swojego naśladowcę. ✔ Durand ma drugą żonę. Co roku z synem Flynnem odwiedza grób Byrne, zawsze spotykają tam Adama Radforda, szefa FBI w Bostonie. W nocy dostaje telefon z więzienia, od Harlowa. Skazany mówi, że Emily żyje i Nick ma niecałą godzinę, by ją uratować. Podaje wskazówki dojazdu. Agent wzywa oddział taktyczny, w lesie znajdują opuszczoną chatę, a w pomieszczeniu pod podłogą topiącą się Emily Byrne (scena pierwsza). ✔ Odnalezienie agentki uznanej za zmarłą jest także szokiem dla jej syna i drugiej żony Nicka. Durand odwiedza Harlowa, ten zaprzecza, jakoby dzwonił do niego w nocy. Uważa się za niewinnego i wrobionego w morderstwo Emily. ✔ W szpitalu Byrne zaczyna odzyskiwać przytomność. Ma przebłyski pamięci: była bita, torturowana, podtapiana. Ma koszmary, wizje człowieka w masce, obraz krwawiącego oka. Gdy nocą jakaś dziennikarka się do niej zakrada, Emily rzuca się na nią i rani. ✔ Decyduje się opuścić szpital, chce zobaczyć syna. Już wie, że Nick założył nową rodzinę. Powrót do domu nie jest łatwy: spotkanie z nową żoną męża, syn, dla którego jest obcą osobą. Ucieka, nie widzi dla siebie miejsca w nowym życiu swej rodziny. Zatrzymuje się u swego przyrodniego brata Jacka. Przed laty był lekarzem, przez alkohol stracił licencję, teraz sprzedaje materiały medyczne. ✔ Emily z ostatnich lat nie pamięta prawie niczego. To efekt traumy, jej umysł zablokował wspomnienia z tego okresu. Niespodziewanie dostaje bukiet kwiatów, przypomina to jej handlarza żywym towarem Semerova, którego ścigała tuż przed swoim zniknięciem, nazwami kwiatów nazywał swoje ulubione dziewczyny. FBI rusza tym tropem, handlarz mógł być jej porywaczem. ✔ Pod paznokciami zwłok topielca z rzeki znaleziono obce DNA, FBI liczy, że należy do Semerova. Emily i Nick idą do nocnego klubu, gdzie jedna ze striptizerek była jej informatorką. Agentka dowiaduje się, gdzie będzie Semerov, ale stawia FBI warunek: powie im to, jeśli będzie obecna przy zatrzymaniu. Radford wyraża zgodę. Ale Semerova nie ma na miejscu zasadzki. ✔ W tym samym czasie jeden z agentów przekazuje Radfordowi wiadomość: to Semerov okazuje się wyłowionym z rzeki topielcem, a DNA pod jego paznokciami należy do Emily Byrne.

202Reset25.09.2017
Detektyw Gibbs

✔ Conrad Harlow opuszcza więzienie uznany za niesłusznie skazanego. ✔ Do detektywa Gibbsa z policji zgłasza się Kelly Price, która twierdzi, że widziała Emily Byrne 10 dni przed jej odnalezieniem. Agentka miała kłócić się nocą z kimś na przystani. Gibbs jest ambitnym policjantem, bez zastanawiania chwyta trop. Price rozpoznaje na zdjęciach Semerova, to on miał być mężczyzną, z którym sprzeczała się Byrne. ✔ W FBI zastanawiają się, czy Emily jest jakoś zamieszana w śmierć Semerova. ✔ Gibbs zgłasza się do FBI, Byrne zostaje wezwana na przesłuchanie. Dowiaduje się o swoim DNA pod paznokciami topielca, detektyw podejrzewa, że była wspólniczką Harlowa. Wprost ją oskarża o zabójstwo. ✔ Nick Durand śledzi Kelly Price. Odkrywa jej prawdziwą tożsamość, to Regina Talbot, dawniej aresztowana za narkotyki i pranie brudnych pieniędzy. Odwiedza jej wspólnika, kobieta nadal zajmuje się praniem pieniędzy, tym razem dla rosyjskiej mafii, w tym dla nieżyjącego Semerova. Durand dowiaduje się też, że kobieta zmieniła tożsamość dzięki agentowi FBI z Bostonu, dla którego dokonywała przekrętów finansowych. ✔ Emily zakrada się do domu Harlowa, chce się dowiedzieć, jak udało mu się to wszystko zorganizować. Harlow mówi jej, że gdyby pamiętała, to znałaby odpowiedzi. Niespodziewanie zjawia się policja z detektywem Gibbsem, aresztują Byrne za najście. Nie zostaje jednak zatrzymana, Harlow nie wniósł oskarżenia. ✔ Z posterunku odbiera ją Nick, rozmawiają o Talbot. Emily kojarzy, że Semerov zawsze wyprzedzał ją o krok, mógł mieć informacje o jej śledztwie bezpośrednio z FBI. Dochodzą do wniosku, że jej porwanie mogło być spowodowane tym, co zaczęła odkrywać w dochodzeniu. Muszą wspólnie i w tajemnicy poszukać skorumpowanego agenta. ✔ Alice Durand czeka na powrót męża. Słyszy odgłosy dochodzące z podwórza, gdy wychodzi - nikogo tam nie ma. Ma jednak wrażenie, że ktoś ją obserwuje. ✔ Gibbs próbuje dodzwonić się do fałszywej Kelly Price, telefon jest wyłączony. Wysyła radiowóz, policjanci zastają puste mieszkanie, nie ma też jej samochodu. W krótkofalówce słyszy wezwanie po adres, w którym zamieszkał Harlow, a on sam aresztował tam Emily. Jedzie na miejsce, Harlow nie żyje, znaleziono go w basenie.

303The Emily Show2.10.2017
Adam Radford

✔ Detektyw Gibbs przejmuje śledztwo morderstwa Harlowa. Znów podejrzewa Emily, jednak obiecuje Durandowi, że przez krótki czas da jej spokój. ✔ Agent zaczyna przyglądać się sprawom swoich kolegów, szuka jakiejś nieprawidłowości mogącej wskazać zdrajcę w szeregach FBI. Natrafia na ślad agenta Crowna, który zniknął z pracy w czasie morderstwa. Pytany przez Nicka tłumaczy, że miał randkę. ✔ Byrne stara się na nowo nawiązać relacje z synem. Idzie z Flynnem na gokarty, podczas zabawy dochodzi do wypadku, pojazd wywraca się, chłopiec trafia do szpitala. Między Nickiem, a Alice dochodzi do spięcia, kobieta obwinia go o zostawienie Flynna samego z Emily. ✔ Gibbs jest naciskany przez przełożonych, by doprowadził do aresztowania Byrne. W tym czasie ona i Nick włamują się do domu Harlowa w poszukiwaniu jakichś śladów mogących pomóc odkryć prawdę. Niczego nie znajdują, robią tylko kilka zdjęć odcisków butów z miejsca zbrodni. W biurze FBI Durand odnajduje w bazie markę obuwia. Wśród agentów z bostońskiego oddziału nosi takie tylko ich szef, Adam Radford. ✔ Jack, przyrodni brat Emily, przytłoczony ostatnimi wydarzeniami wraca do nałogu alkoholowego. Po sprzeczce Byrne wyprowadza się od niego do hotelu. ✔ Gdy Nick spotyka się z byłą żoną dzwoni do niego Gibbs. Policja ma nagranie z Emily, uliczny monitoring zarejestrował ją przy domu Harlowa na kilka minut przed morderstwem. Byrne tłumacz: nikogo nie zabiła, przejeżdżała wokół domu Harlowa, późnej była na podwórzu Duranda, to ją usłyszała Alice. ✔ Nick konfrontuje się z Radfordem. Ten przyznaje, że był u Harlowa, stąd jego ślady w mieszkaniu. Nie wiedzą, że właśnie Emily włamuje się do domu swego byłego przełożonego. Odnajduje w nim własnoręcznie zapisany zeszyt z rysunkami krwawiących oczu. Identyczne oczy widziała w swoich koszmarach.

404Me You Him Me9.10.2017
Nick Durand

✔ Nick przekazuje Emily informację, że policja wydała na nią nakaz aresztowania. Ma ją zawieźć na posterunek. Wstępują do hotelu po jej rzeczy, dochodzi między nimi do zbliżenia. Gdy Nick wraca z łazienki pokój jest pusty: Emily uciekła. ✔ Durand powiadamia Gibbsa o ucieczce byłej żony. Detektyw jest wściekły. Emily dzwoni do Duranda, nie podda się policji, postanawia sama rozwiązać sprawę porwania i morderstw. ✔ FBI wszczyna polowanie na Emily. Radford na odprawie opisuje ją jako agresywną i niebezpieczną. Następnie zawiesza Nicka Duranda. Ten na odchodne pyta przełożonego, czy Emily też zabije, tak jak Harlowa. ✔ Byrne potajemnie spotyka się z Flynnem. Prosi go, by niezależnie co o niej usłyszy wiedział, że to nieprawda. W trakcie rozmowy pojawia się Alice, grozi, że wezwie policję, Emily się oddala. Kontaktuje się z przybranym ojcem, ale nie mogą otwarcie rozmawiać, gdyż akurat jest u niego detektyw Gibbs. ✔ Byrne porywa Radforda, chce go przesłuchać. Aby wydobyć prawdę jest gotowa poddać go takim samym torturom, jakie zastosowano wobec niej. Telefonicznie zdradza swój plan Nickowi, ten chce ją powstrzymać, jednak kobieta jest zdesperowana, odmawia. ✔ W FBI już wiedzą o porwaniu swego szefa, Gibbs dostarcza im nagrania z kamer, na których widać Emily przy jego samochodzie. ✔ Byrne zawozi Radforda do miejsca, w którym porwano ją przed 6 laty. Agent nie zapewnił jej wówczas wsparcia. Zaczyna go podtapiać, jest pewna, że wystawił ją Harlowowi. ✔ Durand wielokrotnie przesłuchuje nagranie ze swej rozmowy z Emily, stara się dociec dokąd jechała z Radfordem. W końcu odkrywa: to stara stocznia. Wzywa na pomoc Gibbsa. ✔ Podczas tortur Radford przyznaje, że kazał Reginie Talbot okłamać policję w jej sprawie. Ochraniał Semerova za udział w jego zyskach. Ale nic nie wie o zabójstwie handlarza, ani kto podłożył DNA Emily. Pytany o dziennik z rysunkami oczu wyznaje, że po porwaniu cały czas pracował nad sprawą. Przed aresztowaniem Harlow rozmawiał z kimś przez telefon, mówił: „spotkamy się przy krwawiącym oku”. Tego Radfordowi nie udało się nigdy rozwiązać. Emily zaczyna wierzyć, że jednak nie stał on za jej porwaniem. ✔ Do stoczni przyjeżdżają Durand i Gibbs. Emily zostawia Radforda i ucieka. W momencie, gdy wpadają do pomieszczenia z więzionym szefem FBI, nie wiadomo skąd padają strzały. Radford ginie. Obaj są przekonani, że to Byrne zabiła go z ukrycia.

505Dig16.10.2017
Drzewo z „okiem”

✔ Byrne zjawia się u dr Vegi, swego psychologa z FBI. Chce wykorzystać jego wiedzę, by dowiedzieć się, co oznacza krwawiące oko. Miała takie wizje, sprawdza notatki ze swoich sesji. Doktor stara się jej pomóc, rozpoczynają nową sesję, każe jej się skupić na obrazie oka. Emily sobie przypomina: to drzewo w lesie przy sierocińcu, gdzie się wychowała. Ślad utworzony przez korę do złudzenia przypominał oko z ciemną smugą. Zdradza Vedze tylko część swych wspomnień, informacje o sierocińcu zachowuje dla siebie, by doktor nie przekazał tego FBI. ✔ Tymczasowym szefem biura został agent Crown. Nick opowiada mu o swym tajnym śledztwie z Emily. Zostaje przywrócony do służby, ma być łącznikiem FBI z policją w Bostonie. ✔ Alice Durand dowiaduje się o jego nocy z Emili. Nie mówi mężowi, że jest w ciąży. ✔ Na dworcu autobusowym Byrne w telewizji widzi materiał o śmierci Adama Radforda. Dzwoni do Nicka, chce go ostrzec o grożącym jemu i Flynnowi niebezpieczeństwie. Agent już jej nie wierzy, uważa ją za chorą psychicznie. Ponownie nakłania do poddania się. Emily się rozłącza, wyrusza w podróż do miejscowości, gdzie był jej sierociniec. ✔ Jack kłóci się z ojcem o Emily. Stary Byrne odrzuca myśl o jej winie, Jack wprost przeciwnie. ✔ W FBI trwa narada. Doktor Vega sugeruje, że Emily może mieć tzw. „osobowość mnogą”: być zabójcą i jednocześnie tropiącym go detektywem. Przekazuje agentom informacje o wizjach swej pacjentki, oku z drzewa przy którym bawiła się z dziećmi. Postanawiają iść tym tropem, dowiedzieć się więcej o jej dzieciństwie, by namierzyć to miejsce. ✔ Gibbs i Durand odwiedzają Warrena Byrne, ojczyma Emily i byłego teścia Nicka. Stary Byrne zarzuca Nickowi, że nie zależy mu na Emily, przypomina, że już po roku od jej zniknięcia ponownie się ożenił. Daje mu do myślenia mówiąc, że gdyby naprawdę do nich strzelała, to już by nie żyli. ✔ Po wizycie u Byrne'a śledczy idą do Jacka. Wspomina on, że Emily w dzieciństwie często mówiła o ucieczce do „lasu Sherwood”. Nick odnajduje w wyszukiwarce, że „las Sherwood” może być Parkiem Notthingham. ✔ Opuszczony i zarośnięty teren sierocińca nocą wygląda dość upiornie. To Park Notthingham. Emily błąka się po zagajniku, szuka drzewa z „okiem”. Znajduje je, na korze poniżej oka jest wyryte jej imię. Wdeptuje w nieco zapadniętą ziemię, zaczyna kopać w tym miejscu. Odgrzebuje ludzkie kości, przy nich stary rozrusznik serca. ✔ Policja dociera do parku, zaczynają poszukiwania Emily. Ta, widząc zagrożenie, ucieka. Gdy Gibbs i Durand odkrywają odkopane szczątki, Emily coraz bardziej wydaje się winna: zwłoki leżały od ponad dekady, jeszcze przed jej porwaniem, poza tym, wg Gibbsa, wiedziała, gdzie kopać. ✔ Byrne uciekając dociera na parking przed przydrożnym barem. Chowa się w ciężarówce, widzi, jak zjeżdża policja i Nicka kierującego poszukiwaniami. Wraca kierowca, Emily ukrywa się w tylnej części kabiny, ciężarówka rusza. Po chwili jednak kierowca zatrzymuje pojazd i wysiada. To podstęp, odkrył ją - nagle odsłania kotarę i mierzy do niej z broni.

606Nobody's Innocent23.10.2017
Jack Byrne

✔ Sytuacja z kierowcą kończy się na strachu: postanawia pomóc Emily, podwozi ją do Bostonu. ✔ Znalezione w parku zwłoki noszą ślady nacięć, ofierze odcięto powieki. Crown i Durand omawiają ostatnie fakty, wszystkie wskazują na winę Byrne. ✔ Tymczasem ona idzie do Jacka. Przed kamienicą stoi policja, do mieszkania wchodzi przez okno, Jacka nie ma. Emily włącza jego laptop, próbuje złamać hasło do hurtowni medycznej, szuka danych na temat rozrusznika serca. Nagle na ekranie pojawia się komunikator z konwersacją, Jack (pewnie za pomocą telefonu) pisze z jakąś kobietą, a jego laptop synchronizuje ten dialog. Rozmowa dotyczy gier seksualnych, z podtapianiem. Zwracają się do siebie nazwami kwiatów, tak samo, jak to robił Semerov. Na koniec umawiają się w barze. Emily otwiera folder z plikami video, to nagrane gwałty. Przechodząca korytarzem sąsiadka słyszy krzyki z laptopa, myśli, że coś się dzieje u Jacka, wzywa policję. ✔ Durand szuka jedynego świadka, kobietę, która wystawiła im Harlowa. Niestety: kobieta przedawkowała heroinę kilka dni po rozmowie z agentką Byrne. Jeśli Emily sfabrykowała dowody, to nie współpracowała z Harlowem, tylko go wrobiła. ✔ Zaalarmowany wezwaniem do mieszkania Jacka detektyw Gibbs z ekipą techników przeszukuje to miejsce. Znajdują nagrania video. Odnajdują także ślad wielu wypłat z konta Jacka w okresie przed porwaniem Emily. Nie pochodziły z jego zarobków, okazuje się, że gdy był jeszcze lekarzem, w szpitalu dochodziło do malwersacji finansowych, ale nic mu nie udowodniono. ✔ Alice Durand postanawia na pewien czas opuścić męża. Wyznaje, że jest w ciąży, ale czuje się oszukana, myśli, że była tylko „nagrodą pocieszenia” po tragedii z Emily. ✔ Byrne obserwuje Jacka, podjeżdża po niego tajemnicza blondynka. Śledzi ich, para dociera do jakiegoś mieszkania, uprawiają seks. Gdy kobieta wychodzi, Emily jedzie za nią, dojeżdżają do klubu należącego do niedawna do Semerova. W środku dostrzega ją jej była informatorka (odc. 1.1), ostrzega, że wg rosyjskiej mafii to ona zabiła ich szefa. Pomaga jej dostać się do pokoju kochanki Jacka. To Rosjanka, opowiada Emily o swoich kontaktach z jej bratem. Widują się od dawna, ale mieli 6-letnią przerwę, która zaczęła się tuż po porwaniu agentki. ✔ Nakrywa ich jeden z ochroniarzy, wywiązuje się strzelanina. Emily zabija kilku mafiozów, ale sama zostaje ranna. Policja dostaje informację, że widziano ją w klubie. Gibbs rusza w pościg. ✔ Rosjanka uprzedza Jacka o swej rozmowie z jego siostrą. Po chwili wchodzi on do swego mieszkania, odkrywa, że zostało przeszukane, laptop został skonfiskowany. ✔ W biurze FBI agenci dostają przekaz na żywo w Parku Nottingham. Technicy odnajdują tam kolejne ciała, także w mogiłach zbiorowych. ✔ Postrzelona Emily ukrywa się na cmentarzu, przy grobie przybranej matki. Wysyła Jackowi wiadomość, prosi o spotkanie.

707A & B30.10.2017
Alice Durand

✔ Emily odzyskuje przytomność, obok jest Jack. Uratował ją: przewiózł z cmentarza do motelu i zoperował. Jest ciekawy, dlaczego Emily wypytywała o niego w klubie. W końcu wyjaśniają sobie wiele spraw i niedomówień, nie jest zamieszany w jej porwanie. Ale nie jest też przekonany, czy jego siostra nie stała za zabójstwami ofiar odnalezionych w Parku Nottingham. Emily mówi mu wszystko, co wie. Jack obiecuje jej pomóc w znalezieniu informacji o znalezionym rozruszniku serca. ✔ FBI wyznacza nagrodę 250 tysięcy za informację o Byrne. ✔ Gibbs łączy fakty: uciekinierka jest ranna, a jej brat był lekarzem. Razem z Nickiem kontaktują się z nim, Emily pomaga bratu uniknąć namierzenia podczas rozmowy. Śledczy są zdezorientowani: domyślają się, że Jack ich okłamał, ale nie wiedzą, czy pomaga Emily, czy może grozi mu z jej strony niebezpieczeństwo. Wiedzą tylko, że nie stał za porwaniem: tajemnicze wypłaty z jego konta szły na opłacenie usług dziewczyny z klubu Semerova. ✔ Jack w bazie medycznej znajduje dane rozrusznika. Należał do doktora Lu-Fang Shena, byłego behawiorysty, który został dyrektorem sierocińca Emily już po jej adopcji. Doktor zaginął 16 lat temu. Natrafiają na ślad jego brata, Emily idzie się z nim spotkać. Ktoś ją rozpoznaje. ✔ Byrne spotyka się z bratem doktora, przedstawia się jako agentka FBI. Dostaje od niego klucz do magazynu, w którym złożył rzeczy Lu-Fanga. Idzie tam, nie wie, że jest śledzona. W kartonach znajduje dużo taśm z nagranymi sesjami z sierocińca. Zaczyna je odsłuchiwać, doktor prowadził eksperymenty z dziećmi, na siłę zamykał je w pojemnikach z wodą. Gdy Emily jest skupiona na nagraniach nie dostrzega, że drzwi magazynu się otwierają. Obserwujący ją wcześniej mężczyzna usypia ją chloroformem. ✔ Jack jest na spotkaniu anonimowych alkoholików. W sali zjawia się policja, aresztują go. Trafia do Gibbsa na przesłuchanie, udaje, że o niczym nie wie. Detektyw aresztuje go za pomoc poszukiwanej przez policję i FBI. ✔ Emily budzi się w jadącej furgonetce. Słyszy głosy mężczyzn rozmawiających o nagrodzie, jaką za nią dostaną. Uwalnia się z więzów, korzysta z postoju na czerwonych światłach i wyskakuje z pojazdu. Ze stojącego za furgonetką samochodu wychodzi zaniepokojona kobieta, Byrne kradnie jej auto. Wraca do magazynu, by zabrać taśmy Lu-Fanga. ✔ Ukrywa się wśród bezdomnych. Dalej przesłuchuje taśmy: eksperymenty doktora były identyczne, jak zadawane jej podczas porwania tortury: ciągłe topienie, doprowadzanie na skraj śmierci. W pewnym momencie Shen, zwracając się do nagrywanego chłopca, wymawia jego imię: Charles. Emily przypomina sobie dzieciaka o tym imieniu. ✔ Nick Durand jedzie odwiedzić żonę i syna. Do domu ktoś się włamał, Alice i Flynn zniknęli. Znajduje telefon syna, w nim wiadomość video od Emili, która zapewnia Flynna, że wkrótce znów będą razem.

808Brave Boy6.11.2017
Flynn Durand

✔ Byrne, nadal ukrywająca się wśród bezdomnych, przegląda na tablecie wiadomości. Dowiaduje się o porwaniu Alice i Flynna, ogląda materiał filmowy, w którym Nick oskarża ją o to. ✔ Kobieta i dziecko przetrzymywane są w piwnicy, zamaskowana postać przynosi im wodę. Alice stara się uspokoić chłopca. ✔ Jack opuszcza areszt, wpłacono za niego kaucję. Zrobiła to dziennikarka przedstawiająca się jako Laurie Colson. To ona, po odnalezieniu Emily, zakradła się do szpitala (odc. 1.1). Kobieta chce wywiad na wyłączność, Jack nie ma ochoty się zgadzać. Po powrocie do domu kontaktuje się z siostrą, Emily jest załamana porwaniem syna, nie może się zgłosić na policję, a oni będą tracić czas na poszukiwanie jej, zamiast Flynna. Jack oferuje pomoc, Emily zajmie się uratowaniem porwanych, on odszuka Charlesa z nagrań. ✔ FBI identyfikuje jedno z ciał z parku, doktora Lu-Fang Shena. Również dowiadują się, że miał brata, Durand i Gibbs odwiedzają go. Wychodzi na jaw, że Byrne już z nim rozmawiała i dał jej klucz do magazynu. ✔ Jack godzi się z ojcem, razem chcą pomóc Emily. Stary Byrne spotyka się z dawnym przyjacielem, też emerytowanym policjantem. Pomaga im odnaleźć Charlesa. Przekazują inforrmacje Emily: Charles obecnie nazywa się Avallone, przebywa w szpitalu psychiatrycznym. ✔ Alice i Flynn zostali odurzeni, kobieta widzi, jak postać w masce zabiera chłopca z piwnicy. Nie ma sił się unieść, zareagować. ✔ Gibbs przesłuchuje taśmy Shena, doktor pyta dziecko: „kogo mam skrzywdzić, ciebie czy ją?”. Detektyw na nagraniach słyszy też imię Charles. Policja i FBI rozpoczyna jego poszukiwania. ✔ Przerażony Flynn siedzi przed postacią w masce, mężczyzna pyta: „kogo mam skrzywdzić, ciebie czy ją?”. Chłopiec ma wybrać, czy napastnik skrzywdzi jego czy macochę. Flynn wybiera siebie. Mężczyzna zamyka go w szklanej skrzyni, zaczyna wlewać wodę. Gdy Alice odzyskuje świadomość, Flynn leży obok, cały mokry. Kobieta nie wie, co się zdarzyło, pasierb opowiada jej o torturach. ✔ Nick z Gibbsem starają się dowiedzieć czegoś więcej o Shenie. Rozmawiają z pracownikiem uczelni, na której wykładał przed odejściem do pracy w sierocińcu. Shen był dla szkoły problemem, prowadził niebezpieczne eksperymenty psychologiczne. ✔ FBI namierza Avallone'a, przekazują to Durandowi. Razem z detektywem jadą do placówki psychiatrycznej, Emily już tam dotrała. Od jednego z pacjentów bierze szlafrok, wchodzi do środka. Dociera do zamkniętego w odosobnieniu Charlesa, chory jest agresywny, biją się. Emily go obezwładnia, chce się dowiedzieć, kto był drugim obiektem eksperymentów Shena określanym jako „B”. Przeszkadza im przechodzący obok pacjent, który podnosi alarm. Emily udaje się wyszarpać z rąk Charlesa książkę nazywaną przez niego „biblią”. ✔ Nick dostrzega uciekającą Emily, zaczyna ją gonić, oboje biorą się na muszkę. Durand nie wierzy jej słowom, że nie porwała Flynna. Gdy z wycelowaną bronią zaczyna się zbliżać, Emily strzela mu w ramię i ucieka.

909Child's Play13.11.2017
Charles Avallone

✔ Emily dobiega do stacji, wskakuje do pociągu. Goniący ją teraz Gibbs wzywa posiłki. ✔ Alice budzi się w piwnicy, Flynna znów obok niej nie ma. Kobieta dobija się do drzwi, błaga o pozostawienie dziecka w spokoju. Natrafia na poluzowaną deskę, próbuje wyciągnąć trzymający ją gwóźdź. Udaje jej się uwolnić z celi. ✔ Byrne przegląda księgę Charlesa, to stary egzemplarz mitologii greckiej, pobazgrany, z wklejonymi ścinkami gazet. Charles często rysował symbol trójzębu, podobny widziała na akwarium w restauracji brata Shena. Przerywa jej komunikat: pociąg zatrzyma się na najbliższej stacji. Wie, że to sprawa policji. Zaciąga hamulec bezpieczeństwa, wyskakuje z wagonu. ✔ Durand, po opatrzeniu rany, chce z Gibbsem przesłuchać Charlesa. Pacjent jest po zażyciu leków, lekarka nie chce się zgodzić na rozmowę ze śledczymi. Przekonują ją ujawniając, że pobyt w placówce opłaca mu fundacja powiązana z Harlowem. Chcą się dowiedzieć, czy Byrne była „pacjentem B”. ✔ Emily włamuje się do restauracji Shena, na akwarium obok trójzębu widnieje nazwa firmy. Zakrada się do hotelu, musi skorzystać z komputera. Wyszukuje nazwę znalezionej firmy. Dzwoni do brata: sprawdzana firma produkuje także zbiorniki wodne. Jeśli dowiedzą się, kto zamówił zbiornik, w którym była przetrzymywana, dojdą do porywacza. Jack zwraca się o pomoc do dziennikarki Laurie Colson. ✔ Alice odnajduje salę ze szklaną skrzynią, w niej zamkniętego Flynna. Uwalnia go, uciekają korytarzami, ale porywacz już ich goni. Trafia Alice nabojem obezwładniającym. ✔ Crowna dzwoni do Nicka: część ofiar z parku zostało zabitych, gdy Harlowa nie było w Stanach, nie on więc odpowiada za ich śmierć. Znaleźli też jego byłą dziewczynę, przed laty oskarżyła Harlowa i drugą osobę za napaść na tle seksualnym. Crown jedzie z nią porozmawiać. ✔ Lekarka daje im zgodę na rozmowę Charlesem. Nick pyta o Shena, Charles przyznaje, że doktor go skrzywdził. Że gdy to robił, w powietrzu pachniało słodyczami. ✔ Durand kończy rozmowę, Ginnsowi tłumaczy, że wpadł na trop: przed stu laty w Bostonie w fabryce wybuchł zbiornik i okolicę zalały miliony litrów melasy. W latach '90, gdy Shen prowadził eksperymenty, w dawnej fabryce trwał remont, znów w okolicy pachniało melasą. Może być to miejsce przetrzymywania ofiar. ✔ Jack dowiaduje się od Colson, kto zamówił zbiornik. Wywołuje to u niego szok. Dzwoni do siostry: zbiornik 7 lat temu zamówiła ona. Je nazwisko i podpis widnieją w dokumentach. ✔ Crown rozmawia z byłą dziewczyną Harlowa. Oskarżenia przeciwko niemu wycofała, gdyż wówczas rodzina Harlow była potężna, nie wygrałaby z nimi. Crown wypytuje o nazwisko drugiego mężczyzny, kobieta zdradza, że ta osoba nie była mężczyzną. ✔ Śledczy docierają do starej fabryki jednocześnie z Emily. Gdy oni przeszukują pomieszczenia, ona znajduje zdjęcie chaty, w której ją odnaleziono. To wiadomość dla niej od porywacza. ✔ W lesie, blisko opuszczonego domu, Byrne odkrywa właz do podziemi. Dzwoni do Nicka, ale uprzedza go, że ktokolwiek to zorganizował, obserwuje ich, więc agent musi przyjechać sam. Durand zgadza się. Emily oznacza dla niego wejście i zaczyna sama schodzić w głąb tunelu.

1010Original Sin20.11.2017
Laurie Colson/Brandt

✔ Emily przeszukuje podziemne tunele, słyszy szum wody, przypomina jej to tortury, jakimi sama była poddawana. Nagle trafia ją strzała, traci przytomność. ✔ W tym czasie Gibbs zastanawia się, co z Nickiem. Agent zniknął po rozmowie z Emily. Detektyw dostaje namiary na byłą pracownicę sierocińca, jedzie zbadać ten trop. ✔ Byrne budzi się z celi, obok na pryczy leży przykryte ciało. To Alice, wciąż żyje. Włącza się ekran monitora, widać postać w masce. Przypomina Emily, kim była jako dziecko: wyobcowana, według lekarzy z problemami psychicznymi, nie miała szans na adopcję, stawała się agresywna. Mała, pozbawiona uczuć Emily, byłaby idealnym obiektem badań dla doktora Shena, ale zrobiła coś niespodziewanego: podmieniła akta swoje i dziewczynki gotowej do adopcji. Dzięki temu wkrótce trafiła do rodziny Byrne, a drugim dzieckiem, z jej opisem osobowościowym, zainteresował się Shen. Wybrane przez niego dzieci były torturowane, wypaczała im się psychika. Trwało to 6 lat, tyle, ile czasu Emily była porwana. ✔ Emily już wie, kto jest napastnikiem. To nie mężczyzna, głos dla pozorów był zniekształcony. To Logan Brandt, której akta podmieniła jako dziecko. Logan zmieniła nazwisko, dziś znana jest jako Laurie Colson, dziennikarka. ✔ Do wejścia do tunelu dociera Nick Durand. ✔ Logan mówi Emily, jak z Charlsem zabili Shena. Następnie, razem z Harlowem, zajęła się Byrne: porwała ją, przez 6 lat łamała psychicznie, później wypuściła, by patrzeć, jak jej życie zaczyna legnąć w gruzach. Widziała, jak Emily zakradła się pod dom Durandów, miała nadzieję, że zabije nową żonę Nicka (odc. 1.3, w retrospekcji widać, że Emily miała nóż w ręku). Logan stała też za zabójstwem agenta Radforda. Na końcu pokazuje zamkniętego Flynna, do pojemnika wlewa się woda. Daje jej wybór: ocali syna, jeśli zabije Alice. ✔ Do celi wpada Nick, widzi pochyloną nad Alice Emily. Odpycha ją, na ekranie dostrzega topiącego się Flynna. Nie dociera do niego, że to nie wina Byrne. Nie wierzy, że ktoś oprócz nich jest jeszcze w podziemniach. Alice odzyskuje przytomność, Nick trzymając Emily na muszce idzie za nią. Odnajdują i uwalniają chłopca, Durand jest agresywny wobec Emily. Gdy wychodzą na korytarz padają strzały, Byrne przejmuje broń Nicka, krzyczy, by uciekali z tuneli. ✔ FBI namierza komórkę Nicka, wysyłają do chaty posiłki. ✔ Byrne dobiega do drugiego wyjścia, wydostaje się do lasu. Nick doprowadza rodzinę do samochodu, każe im odjeżdżać, sam bierze broń i wraca w pobliże chaty. Logan go trafia, Nick widzi tylko biegnącą Emily. Udaje jej się dopaść napastniczkę, ta rani ją nożem, w śmiertelnej walce Byrne topi ją w moczarach. Udaje jej się dojść do rannego Nicka, gdy na polanę wpadają agenci FBI i ją aresztują. ✔ Po pewnym czasie: Crown prowadzi konferencję prasową. Emily Byrne została oczyszczona z zarzutów, mordercami byli Conrad Harlow i Logan Brandt. ✔ Nick przeprasza Emily za zwątpienie w jej niewinność. Na przyjęciu urodzinowym Flynna wszystko wydaje się wracać do normy. Jest cała rodzina, znajomi. Crown zaproponował Byrne powrót do FBI. Emily wydaje się trochę nieobecna. Gdy w kuchni na podłogę wylała się woda, zaczyna ją ogarniać panika. Przed oczyma staje jej obraz topionego Harlowa. To ona była jego zabójczynią.

01 | Opis | Sezony

  • sezony/absentia-01
  • ostatnio zmienione: 10.08.2018