White Collar (Białe kołnierzyki)

Serial kryminalny prod. USA. Wystartował w październiku 2009, zakończony w grudniu 2014.

Fabuła:

Neal Caffrey to jeden z najlepszych fałszerzy dzieł sztuki. A także największe osiągnięcie w karierze agenta FBI Petera Burke, któremu jako jedynemu stróżowi prawa udało się pojmać Caffrey'a. Dzięki temu awansował, a Neal trafił do celi z 4-letnim wyrokiem.

Niespodziewanie dochodzi do zdarzenia pozornie absurdalnego - Neal, któremu zostało tylko kilka miesięcy do zakończenia odsiadki, ucieka z więzienia. FBI wysyła w pościg Burke'a, a ten - nawet się zbytnio nie wysilając - szybko go namierza i ponownie chwyta. Za tajemniczym zachowaniem Neala stoi, jak to często bywa, kobieta. Kate, jego długoletnia dziewczyna, odwiedziła go w więzieniu i dała do zrozumienia, że jest w niebezpieczeństwie. Nie udało mu się jej odnaleźć po ucieczce i, zrezygnowany, poddał się. Wie, że sam nie odnajdzie zaginionej, proponuje więc Burke'owi układ: skoro ponownie dostał wyrok 4 lat, to jeśli agent wyciągnie go na wolność będzie kimś w rodzaju „konsultanta”, który pomoże FBI rozwikłać najtrudniejsze sprawy związane z kradzieżami dzieł sztuki. Burke, początkowo niechętny, w końcu się zgadza. Neal wychodzi na wolność, choć ma założoną elektroniczną bransoletkę i bardzo ograniczoną swobodę poruszania się.

Jako konsultant spisuje się znakomicie: agenci FBI dzięki niemu rozwiązują sprawę za sprawą, a niestandardowe i dość oryginalne metody Caffrey'a sprawiają, że potrafią odkryć coraz to nowe oszustwa, o których normalnie nie mieliby pojęcia. Z kolei sam Neal cały czas poszukuje Kate. Ograniczone pole manewru sprawia, że zwraca się o pomoc do starego przyjaciela, nieco dziwacznego Mozziego. Razem zaczynają - oczywiście w tajemnicy przez Peterem Burke - tworzyć niezwykle skuteczny duet fałszerzy i oszustów, by tylko trafić na ślad dziewczyny.

Tajemnica Kate związana jest z jej dziadkiem, który był świadkiem zatopienia pod koniec II wojny światowej niemieckiego U-Boota w bliskiej odległości od Nowego Jorku. Łódź ta była wyładowana skradzionymi przez hitlerowców dziełami sztuki, których większość już dawno uznano za bezpowrotnie stracone. Osoby, które stały za zagnięciem Kate, były bardzo wpływowe nie tylko w świecie finansjery i polityki, ale także FBI. Sprawa łodzi nie kończy się dobrze - choć Nealowi i Mozziemu udaje się przejąć ładunek, Kate ginie w zamachu bombowym.

Jakby tego było mało, pojawia się inny agent, były szef Petera, który zazdroszcząc mu sukcesów chce doprowadzić do skazania Caffrey'a na jeszcze większy wyrok, by ten - nie mając wyjścia - pracował dla niego w Waszyngotnie. Zdesperowany Neal wraz z Mozzim ucieka na wyspę na Karaibach. Ale i tu po pewnym czasie zostaje namierzony.

Z biegiem czasu Caffrey nabiera pewności, że FBI nigdy go nie wypuści, jest dla nich zbyt cennym nabytkiem. Będą chcieli go zmusić do dalszej współpracy szantażem, wyrokami itp. Widzi tylko jedno wyjście - musi umrzeć. I tak się staje, Neal ginie i jego osoba przestaje istnieć dla władz. Peter, z którym zdążył się zaprzyjaźnić, jest szczerze pogrążony w żałobie - do czasu, gdy odkrywa, że Neal sfingował swój zgon. I jako przyjaciel zachowuje to dla siebie. A samego Caffrey'a w ostatniej scenie widzimy przy kawiarnianym stoliku na tle wieży Eiffla.

Wrażenia

White Collar to lekki kryminał, z nieco naciąganą historią, ale sprawiający dość przyjemne wrażenie. Nie jest produkcją dla fanów mocnych scen, z pewnością zadowoli widzów szukających czegoś wyzbytego z brutalności. Był emitowany w średnich cyklach, po 13-16 odcinków w terminie, gdy inne seriale miały swe przerwy (zimą lub w wakacje). Gra aktorska mogłaby być lepsza, a świadczyć o tym może fakt, że najlepiej (wg mnie, rzecz jasna) wypadł nie Bomer (Caffrey) czy DeKay (Burke), ale Garson (Mozzie). Nie znosiłem tego aktora wcześniej, ale po White Collar patrzę na niego z sympatią.

Serial produkowała stacja USA Network i chyba nie była zadowolona z wyników, gdyż po 5. sezonie postanowiła go anulować. Jak to często bywa: w najbardziej chamski dla widza sposób, czyli w połowie spraw, z niedokończonymi wątkami. Sprawę uratowali fani, którzy zorganizowali sporą akcję na rzecz porządnego dokończenia historii. W efekcie nakręcono 6. sezon, już tylko 6-odcinkowy, by doprowadzić White Collar do przyzwoitego finiszu.

Obsada:

  • Matthew Bomer - Neal Caffrey
  • Tim DeKay - agent specjalny FBI Peter Burke
  • Willie Garson - Mozzie
  • Tiffani Thiessen - Elizabeth Burke, żona Petera
  • Mark Sheppard - Curtis Hagen

Sezony:

(Serial #36)

  • seriale/white-collar
  • ostatnio zmienione: 11.08.2018