Warehouse 13 (Magazyn 13)

Serial science-fiction i fantasy prod. USA. Wystartował w lipcu 2009, zakończył się w maju 2014.

Fabuła:

Agenci Pete Lattimer i Myka Bering należą do Secret Service. Organizują ochronę prezydenta podczas jego wizyty w muzeum. Rankiem w dniu wizyty jeden z pracowników zabezpieczając antyczną, kamienną głowę kaleczy się o wystający z niej kryształowy kieł. Gdy prezydent przybywa na galę pracownik, działając jak w transie, próbuje go zabić. Gdy Bering obezwładnia napastnika, Lattimer dostrzega niepozornego mężczyznę, który kradnie z wystawy rzeźbę głowy. Nie udaje mu się go schwytać, przełożeni myślą, że jako agent popełnił błąd, zostaje zawieszony.

W domu czeka go niespodzianka: tajemnicza pani Frederick wręcza mu rozkazy udania się do Południowej Dakoty, gdzie ma otrzymać nowe zadania. Lattimer nie oponuje, i tak jest zawieszony. Jedzie do Dakty, GPS kieruje go na całkowite odludzie urozmaicone tylko wbudowanym w skalną górę hangarem. Po chwili czeka go kolejne zaskoczenie: podjeżdża samochód i wysiada z niego Myka Bering, którą też odwiedziła pani Frederick z poleceniem udania się w to miejsce.

Jakby tego wszystkiego było mało, pojawia się gospodarz hangaru: człowiek, którego Lattimer ścigał w muzeum. To Artie Nielsen, pracujący dla tajnej organizacji rządowej szef Magazynu 13.

Magazyn okazuje się miejscem przechowywania artefaktów, których pochodzenie i właściwości przekraczają ludzkie pojmowanie i znaną naukę. Przedmioty posiadają przeróżne moce, z powodzeniem mogące być nazwane magią. Jak Nielsen tłumaczy agentom: sto czy dwieście lat temu telefon komórkowy też trafiłby do magazynu, gdyż nikt nie potrafiłby wyjaśnić jego działania.

Pete i Myka zostają agentami Magazynu 13. Ich zadaniem będzie polowanie po całym świecie na artefakty, unieszkodliwianie ich i dostarczanie do magazynu. Wspierać ich mają Nielsen, a także Leena, właścicielka hotelu pełniąca też rolę terapeutki. Z czasem zespól powiększa się o młodocianą hakerkę Claudię Donovan i byłego agenta ATF Steve'a Jinksa, który posiada umiejętności rozpoznawania, czy ktoś mówi prawdę czy kłamie.

Jest też Rada Regentów, owa tajemnicza organizacja, która tym wszystkim kieruje i decyduje o losach artefaktów i związanych z nimi ludzi. Należy do niej m.in. pani Frederick.

Magazyn 13 miał crossover z innym serialem tego typu, Eureka. W jednym z odcinków do pomocy Claudii Donovan przybywa Doug Fargo z ośrodka Eureka. Rewizyta nastapiła po kilku miesiącach: w jednym z odcinków Eureki Douga odwiedza Claudia.

Wrażenia:

Magazyn 13 to typowo wakacyjny serial emitowany w letnie miesiące po 12-13 odcinków. Zupełnie pozbawiony jakiejś nawet próby nadania sensu ukazanym w nim wydarzeniom, lekka przygodówka trochę science-fiction, trochę fantasy. Twórcy musieli się szybko tym znudzić, gdyż przerwali prace po 4. sezonie, potem zmienili zdanie i 4. sezon rozciągnęli po kilku miesiącach do 20 odcinków. Ponownie sprawili fanom niemiłe zaskoczenie: akcja serialu znów się urywa, a stacja ogłasza jego anulowanie. Dopiero pod naciskiem telewidzów dokręcono 5. sezon, bardzo krótki, zamykający wszystkie wątki i cały serial.

Mimo tych wszystkich uwag nie oglądało mi się tego serialu źle, był jakąś odskocznią od tych poważniejszych i trudniejszych, ale raczej na pewno nie zasiądę do niego po raz drugi.

Obsada:

 • Eddie McClintock - agent Pete Lattimer
 • Joanne Kelly - agentka Myka Bering
 • Saul Rubinek - Artie Nielsen
 • Genelle Williams - Leena
 • Allison Scagliotti - Claudia Donovan
 • Aaron Ashmore - Steve Jinks
 • CCH Pounder - pani Frederick
 • Mark Sheppard - regent Benedict Valda
 • Jaime Murray - Helena G.
 • Polly Walker - Charlotte Dupres

Obsada epizody:

Sezony:

(Serial #23)

 • seriale/warehouse-13
 • ostatnio zmienione: 10.08.2018