The Saint (Święty)

Serial kryminalny prod. brytyjskiej. Wystartował w październiku 1962, zakończony w marcu 1969.

Takie nieco karkołomne porównanie: powiedzmy, że stare seriale to rysunek dziecka, a nowe obraz Rembrandta. Wiadomo, że dzieło tego drugiego jest niezaprzeczalnie i nieporównywalnie lepiej wykonane - ale to przy rysunku dziecka mamy na twarzy uśmiech. Nie inaczej się czułem, gdy po ponad 30-35 latach zasiadłem do ponownego obejrzenia wszystkich sześciu sezonów klasyki serialu kryminalnego: Świety.

Simon Templar to elegancki, obracający się w lepszych sferach dżentelman, a rzekomo także… złodziej. Rzekomo, gdyż nikt nigdy go nie złapał i niczego mu nie udowodnił. Templar jest niezwykle popularny, słynie ze swoich zdolności detektywistycznych, choć jest zarazem zmorą policji w każdym kraju. Niechęć stróżów prawa nie przeszkadza mu jednak w niesieniu im bezinteresownej (i niechcianej) pomocy. W każdym odcinku przyczynia się do ujęcia albo groźnego zabójcy, albo innego przestępcy, a policyjni inspektorzy - mimo, że zaprzeczają - zawdzięczają mu wiele. Za to każdy z nich marzy, iż będzie tym, który doprowadzi Simona Templara przed sąd.

Komplet sezonów ze Świętym to 118 odcinków, z których każdy opowiada nam inną kryminalną opowieść. Z początku są one przeraźliwie infantylne, naiwne, ale pamiętajmy, że 1. sezon został stworzony w 1962 roku. Mamy więc włoskich mafiozów, którzy jak groźnie zmarszczą brwi, to dziś budzą co najwyżej śmiech. Policjanci zachowują się tak, jakby swe posady dostali w nagrodę za oblanie testów na inteligencję, a sceny bójek budzą nawet litość, bo obecnie widzimy, że przedszkolak by je wygrał. Ale wówczas, na początku lat '60, to były naprawdę tzw. „mocne ujęcia”. Jakościowo można by tu przyłożyć naszą polską miarę, czyli serial Kapitan Sowa na tropie z Wiesławem Gołasem.

Z kolejnymi sezonami było już o wiele lepiej. Nadal dzisiejszy widz czuje ową naiwność, ale rekompensowane jest mu to jakością spraw. Mamy coraz więcej takich kryminałów, jakby na wzór bardziej współczesnej (i okraszonej pop-kulturą) wersji opowiadań Agathy Christie czy naszego (ówczesnego) rodzimego Macieja Słomczyńskiego (Joe Alex). I ogląda się to (przyznaję) z przyjemnością, gdyż wszystko, czym nas dziś raczą telewizje, ocieka krwią, brutalnością, przeróżnymi okropieństwami - a w Świętym mamy sensację nie budzącą w nas negatywnych wrażeń.

Święty dał światu dwie niezaprzeczalnie ważne sprawy: wyśmienity w tamtych czasach serial kryminalny, który odniósł sukces niemalże w każdym zakątku globu oraz przypieczętował aktorską gwiazdę Rogera Moore'a. Przyszły James Bond miał już na swoim koncie popularne role, choćby jako sir Ivanhoe w serialu o tym samym tytule (1958-1959), czy w pięciosezonowym Maverick (1957-1962), ale nie przebiły się one tak mocno, jak postać Simona Templara. Dość powiedzieć, że tak jak dziś wszyscy wiedzą, co to jest Gra o tron czy House of Cards - tak wówczas nie było nikogo, kto nie kojarzyłby Świętego. A nie było internetu, Facebooka itp.

O innych aktorach wiele nie wiem, są to głównie Brytyjczycy, tam pewnie znani, ale dziś większość z nich już albo nie żyje, albo chlubi się bardzo podeszłym wiekiem. Warto jednak zaznaczyć ich „wielokrotność” - np. Leslie Crawford wystąpiła w 9 odcinkach, Larry Taylor i Justine Lord zaliczyli po 7 odcinków (takich aktorów jest w obsadzie Świętego więcej), a w każdym z epizodów grali inne postaci. Gdyby serial oglądać normalnie, odcinek co tydzień, pewnie by mi to umknęło, ale obejrzałem „hurtem” w dwa tygodne, to często miałem dylematy w stylu „dlaczego włoski żandarm jest teraz nowojorskim policjantem”. Ale… to chyba też urok tego serialu.

Nie wiem, czy jeszcze kiedykolwiek zdecyduję się na ponowne obejrzenie Simona Templara, może za kolejne 30-35 lat, nie mniej jednak będę ten serial wszystkim polecał - z powodu jego wyżej opisanych zalet i wszystkich jego wad.

Obsada:

  • Roger Moore - Simon Templar

Sezony:

  • Sezon 1: październik 1962 (12)
  • Sezon 2: wrzesień 1963 (27)
  • Sezon 3: październik 1964 (23)
  • Sezon 4: lipiec 1965 (9)
  • Sezon 5: wrzesień 1966 (27)
  • Sezon 6: wrzesień 1968 (20)

(Serial #35)

  • seriale/saint
  • ostatnio zmienione: 11.08.2018