Rome (Rzym)

Serial historyczny prod. amerykańskiej, brytyjskiej i włoskiej1). Wystartował w sierpniu 2006, zakończył się w marcu 2007.

Fabuła:

Juliusz Cezar kończy kampanię w Galii. Jego popularność sięga zenitu, ludność Rzymu kocha go nie tylko za jego zwycięstwa, ale zwłaszcza za łupy wojenne, które ściąga do stolicy Imperium i rozdaje mieszkańcom. W senacie rośnie przeciwko niemu opozycja. Pod wodzą Katona Młodszego nobilowie starają się przeciągnąć na swoją stronę Pompejusza Wielkiego, przyjaciela Cezara, jedynego wodza, który miałby szansę się mu przeciwstawić. Postanawiają oskarżyć Cezara o przeciąganie wojny i chęć zagrożenia Rzymowi. Wkrótce na ich stronę przechodzi sam Pompejusz, który nawet podejmuje własne kroki: chcąc skompromitować Cezara wysyła do Galii najemników, by skradli złotego orła zdobiącego jego sztandar.

Senatorowie nie wiedzą, że Juliusz Cezar od dawna starał się ich sprowokować. By nie być okrzyknięty uzurpatorem nie mógł pierwszy wykonać kroku na drodze ku pełni władzy. Oskarżenia senatu dały mu argument do ręki: przekonał swoją armię, że skoro on jest w oczach Rzymu zdrajcą, to oni także. Zaprawione w bojach legiony ruszają w stronę stolicy.

Lucjusz Vorenus i Tytus Pullo to dwaj żołnierze XIII legionu. Ten pierwszy jest oficerem, drugi zwykłym legionistą. Nie darzą się szacunkiem, jednak muszą współpracować, gdyż Marek Antoniusz, prawa ręka Cezara, wysyła ich z misją odzyskania złotego orła. Nie tylko wykonują to zadanie, ale również uwalniają z rąk ludzi Pompejusza młodego Oktawiana, syna Atii, siostrzenicy Cezara. Gdy matka wysłała go do Galii z prezentami dla wuja wpadł w ręce najemników.

Atia i Serwilia to dwie niezależne, nienawidzące się kobiety. Atia jest intrygantką, ciągle knuje, jak zapewnić swej rodzinie, a głównie sobie zaszczyty i laury, Serwilia jest kochanką Cezara, matką Marka Brutusa. Gdy Cezar ją odtrąca, kobieta zaprzysięga zemstę, która - stopniowo - doprowadza do śmierci Juliusza Cezara, jej syna Brutusa i w końcu ją samą.

Wokół tych postaci toczą się oba sezony tego serialu. Różne losy i różne wydarzenia sprawiają, że ścieżki głównych bohaterów co chwila się przecinają - od czasów podboju Galii przez Juliusza, poprzez jego wojnę z Pompejuszem, aż po triumf Oktawiana po pokonaniu Marka Antoniusza w Egipcie.

Rzym na planie w studio Cinecittà

Wrażenia:

Serial jest wart polecenia. Dwie, niezbyt długie serie zapewniają sporą dawkę emocji, a nawet humoru (prostolinijność Tytusa Pullo potrafi rozbrajać). Nie jest to serial trzymający się wiernie prawdziwych wydarzeń, są one tylko tłem dla ukazania losów bohaterów, ale na uwagę zasługuje fakt, że główne postaci był wzorowane na tych naprawdę żyjacych w tamtych czasach. Np. Vorenus i Pullo to autentyczni żołnierze Cezara (choć nie z XIII, tylko XI legionu), o których ten wielki wódz wspomniał w swoich pamiętnikach „Commentarii de bello Gallico”2).

Kolejny plus, to dobra obsada. Ray Stevenson, Ciarán Hinds czy James Purefoy to aktorzy, którzy potafią sami zapełnić cały film, a zebrani razem w jednym serialu stanowią superekipę. Zaletą jest też to, że sezony mają tylko po 12 i 10 odcinków - nie ma miejsca na nudę, ciągle coś się dzieje, brak zbędnego rozciągania akcji. I choć pewnie szkoda, że serial nie trwał dłużej, to dobrze w nim zamknięto opowieść nie pozostawiając rozgrzebanych wątków czy niewyjaśnionych spraw.

Scenografia jest na dobrym poziomie. Serial nakręcano głównie we Włoszech, w autentycznych plenerach, a rzymskie studio Cinecittà zapewniło antyczne atrapy niektórych budowli. Pozwoliło to nie sięgać po komputerowe urozmaicenia, co serialowi wyszło na dobre.

Obsada:

 • Kevin McKidd - Lucius Vorenus
 • Ray Stevenson - Titus Pullo
 • Ciarán Hinds - Juliusz Cezar
 • Kenneth Cranham - Pompejusz Wielki
 • Polly Walker - Atia
 • James Purefoy - Marek Antoniusz
 • Max Pirkis - młody Oktawian (sezon 1)
 • Simon Woods - dorosły Oktawian (sezon 2)
 • Lindsay Duncan - Servilia
 • Indira Varma - Niobe
 • Tobias Menzies - Marek Juniusz Brutus

Sezony:

(Serial #24)


1)
Serial jest wspólnym przedsięwzięciem stacji HBO, BBC i Rai 2
 • seriale/rome
 • ostatnio zmienione: 10.08.2018