Private Eyes (Śledczy od pary)

Serial detektywistyczny z elementami komediowymi prod. kanadyjskiej. Wystartował w maju 2016. Anonsowany był pod tytułem The Code, który tuż przed premierą zmieniono na Private Eyes.

Fabuła:

Matthew „Cień” Shade jest byłym hokeistą, w swoim czasie nawet dość dobrym i popularnym. Po zakończeniu kariery próbował swych sił jako skaut wyszukujący młode talenty, jednak najpierw oszukał go menadżer zespołu, później jego podopieczny padł ofiarą próby zabójstwa przez zatrucie środkami dopingującymi.

Chcąc właśnie wyjaśnić tę sprawę wynajął prywatną detektyw, Angelę Everett. Wspólnie oczyszczają młodego hokeistę z oskarżeń o doping i odkrywają sprawcę. Shade postanawia zerwać z hokejowym środowiskiem i poszukać sobie innego zajęcia. Jego wybór pada na pracę jako prywatny detektyw i to do spółki z Everett. Trochę mu zajmuje, zanim ją przekona do siebie, ale Angelaa w końcu bierze go do swej kancelarii na okres próbny. I tak zostają detektywistycznym duetem, w którym ona (szefowa) skupia się na tradycyjnej pracy, a on (jej podwładny) kieruje się raczej intuicją i improwizacją.

Kolejne odcinki budowane są na standardowym schemacie „każdy o innej sprawie”, cały serial przeplatany jest również standardową osią, czyli poznajemy bohaterów, ich prywatne sprawy i problemy. Spotykamy również prawdziwych policjantów, którzy - choć nie przepadają za prywatnymi detektywami - czasem pomogą im w rozwiązywaniu zagadek. A czasem aresztują za utrudnianie śledztwa.

Wrażenia:

Śledczy od pary to typowa „wakacyjna” produkcja (emitowana głównie w czerwcu i lipcu), która jednak jest - w mojej opinii - dość słabą kalką serialu Castle. Kalką, gdyż ilość zapożyczonych wątków, scen, sytuacji jest wprost przytłaczająca. Podam tylko kilka pierwszych z brzegu:

 • W Śledczych mamy sławnego hokeistę, który zaczyna pracować z prywatną detektyw - w Castle mamy sławnego pisarza, który zaczyna pracować z policyjną detektyw.
 • Matthew Shade (Śledczy) samotnie wychowuje córkę, mieszka z ojcem. Jego była żona jest gwiazdą telewizji. Richard Castle (Castle) samotnie wychowuje córkę, mieszka z matką. Jego była żona jest aktorką.
 • Angela Everett (Śledczy) kontynuuje pracę jako prywatny detektyw, by uczcić pamięć swego ojca. Katherine Beckett (Castle) została policjantką, by wyjaśnić zagadkę morderstwa swej matki.
 • Cóka Castle'a miała nierzyjemną przygodę: przyłapano ją w sklepie z kradzionymi ciuchami. Córka Shade'a dokładnie tak samo.
 • Shade traktuje swą pracę jak dobrą zabawę, Everett bardzo poważnie do niej podchodzi. Castle traktował swą pracę jak dobrą zabawę, Beckett bardzo poważnie do niej podchodziła.

I tak dalej, i tak dalej. W tym serialu, niestety, nie ma prawie nic świeżego, oryginalnego. Ktoś, kto oglądał Castle będzie miał co chwila deja vu. Jednak ci, którzy go nie wiedzieli, mogą się nieco rozerwać, gdyż serial jest lekki, nie budzący jakichś silniejszych emocji. Nie ma w nim krwawych scen z dreszczykiem - ot, typowa produkcja do niezobowiązującego spędzenia czasu przed telewizorem z lekką sensacją i odrobiną humoru.

Głównych bohaterów odtwarza całkiem znana para kanadyjskich aktorów. Matthew Shade'a gra Jason Pristley, którego mogliśmy zobaczyć w głośnym Tombstone (1993, z Kurtem Russellem, Val Kilmerem, Samem Elliottem, Joanną Pacułą), a serialowo w jednej z głównych ról Beverly Hills, 90210 czy w kilku odcinkach Przystani (serialu na bazie powieści Stephena Kinga). Angela Everett to Cindy Sampson, znana z takich produkcji, jak Nowe gliny czy Nie z tego świata.

Do chwili obecnej (listopad 2018) ukazały się dwa sezony Śledczych od pary, trzeci został zapowiedziany, jednak nieznana jest jeszcze data premiery1).

Obsada:

 • Jason Priestley - Matthew „Cień” Shade
 • Cindy Sampson - Angela Everett
 • Barry Flatman - Don Shade, ojciec Matta
 • Jordyn Negri - Juliet Shade, cóka Matta
 • Clé Bennett - det. Derek Nolan
 • Ennis Esmer - det. Kurtis Mazhari
 • Nicole de Boer - Becca Dorasay, była żona Matta
 • Mimi Kuzyk - Nora Everett, matka Angeli

Sezony:

(Serial #48)


1)
Źródło: C21Media.net
 • seriale/private-eyes
 • ostatnio zmienione: 03.11.2018