Person of Interest (Impersonalni)

Serial sensacyjny z elementami science-fiction prod. USA. Wystartował we wrześniu 2011, zakończony w czerwcu 2016.

Nowy Jork, nocne metro. Grupa wyrostków zaczepia podróżnych, podchodzą do zarośniętewgo, brudnego, wyglądającego na bezdomnego mężczyzny. Gdy ten się im stawia, wyciągają broń. Po chwili już wszyscy leżą na podłodze wagonu, mężczyzna obezwładnił całą grupkę. Wraz z napastnikami trafia na policję, gdzie przesłuchuje go detektyw Jocelyn Carter. Mężczyzna wydaje jej się podejrzany, chce sprawdzić jego odciski palców. Okazuje się, że mężczyzna jest powiązany z kilkoma niewyjaśnionymi zabójstwami. Gdy detektyw wraca do pokoju przesłuchań, tajemniczy nieznajomy zniknął, wyprowadził go ktoś podający się za jego adwokata.

Bezdomny zostaje zawieziony nad rzekę, gdzie czeka na niego niepozorny człowiek w okularach. To Harold Finch, multimiliarder ukrywający się przed światem, przed laty twórca jednego z największych sekretów służb USA: komputera (dalej zwanego Maszyną), który nieustannie inwigiluje wszystkich obywateli i jest w stanie na czas ostrzec przed planowanym zamachem terrorystycznym lub inną zbrodnią. Finch, który zniknął po osobistej tragedii będącej efektem jego pracy, odkrył, że władze nie zapobiegają wszystkim zbrodniom. Interesują ich tylko sprawy polityczne, terroryści, a obojętny jest im los zwykłych obywateli, których zagrożenie Maszyna również wykrywa. Harold wie, kim jest tajemniczy bezdomny - to John Reese, były żołnierz sił specjalnych i były agent CIA, który specjalizował się w usuwaniu (zabijaniu) wrogów państwa. Dla CIA był tylko trybikiem, zniknął, gdy własna agencja chciała go poświęcić dla jakichś swoich celów.

Finch proponuje Reesowi pracę. Jako twórca Maszyny zostawił sobie „tylną furtkę” i dzięki temu dostaje namiary na zagrożone osoby, które nie są w kręgu zainteresowań rządu. Będzie Johnowi dostarczał tych danych, a zadaniem ex-agenta będzie nie dopuścić do tragedii.

Reese organizuje sobie pracę. Namierza skorumpowanego policyjnego detektywa Lionela Fusco, którego zmusza do współpracy. Fusco wysługuje się Kręgowi, organizacji przestępczej, której przywódcy piastują wysokie stanowiska we władzach Nowego Jorku i policji. John musi też sobie poradzić z detektyw Carter - ta na poważnie rozpoczęła śledztwo mające doprowadzić do pojmania „bezdomnego”. Z czasem Fusco wychodzi na prostą i zrywa z Kręgiem (dla pozorów jest tam nadal, ale już jako wtyczka Reese'a), a Jocelyn Carter po odkryciu, że John zapobiegł wielu morderstwom, z jego łowczyni staje się jego wspólniczką.

Dzięki swej działalności Reese staje się wrogiem praktycznie wszystkich sił w Nowym Jorku. Szuka go Krąg, szuka mafijna organizacja Carla Eliasa, a po jakimś czasie także CIA i tajemnicze ugrupowanie rządowe w związku z podejrzeniami, że ktoś spoza ich grona ma dostęp do Maszyny. Do czwórki bohaterów dołączają dwie następne postaci: hakerka Root i była egzekutorka CIA Sameen Shaw. Razem muszą sprostać ratowaniu zagrożonych ludzi przy ciągłych atakach wrogich im agencji i grup.

W końcu dochodzi do cybernetycznej apokalipsy: powstaje Samarytanin, komputer-rywal Maszyny. Twórca Samarytaina ma jeden cel: stworzenie nowego społecznego ładu, w którym super-komputer będzie władał każdym aspektem ludzkiego życia. Jak się nietrudno domyślić: bohaterowie muszą się zmierzyć z Samarytaninem. Udaje im się to, choć przypłacone jest to śmiercią części z nich, w tym Johna Reese'a.

Wrażenia:

Bardziej się zawiodłem na tym serialu, niż na opisywanych tu wcześniej lekkich, kryminalnych przygodówkach. Tamte co najmniej nie udawały tego, czym nie są - zasiadałem do oglądania wiedząc, że to nic ambitnego, ot, fajny przerywnik. Person of Interest zaczął wyrastać ponad własne ramy: twórcy zupełnie nie poradzili sobie z tematyką własnej opowieści. Wszechobecna Maszyna i później Samarytanin budziłyby emocje, gdybyśmy mieli lata '50 czy '60 ubiegłego wieku. Tu wyglądało to często tak infantylnie, tak nieporadnie, że śledzilem ten serial tylko dla jego walorów sensacyjnych. Natomiast sceny typu „komunikowanie się Maszyny z Root poprzez implant w jej uchu”… To było straszne. Serial miał przeogromny potencjał, bo pomysł był dobry. Niestety, zabrako chyba chęci na poważniejsze potraktowanie własnego dzieła. W efekcie mamy futurystyczną historię osadzoną w czasach współczesnych przy użyciu środków i sztuczek z lat dawno minionych.

Twórcy pewnie sami dostrzegli, że serial im „siada”, próbowali więc różnych metod na jego uatrakcyjnienie, co tylko pogorszyło sprawę. Np. w pewnym momencie chcieli zrobić z Root i Sameen parę, błyskawicznie się rozmyślili, potem znów wrócili do tego wątku i… znów się wycofali. Ostatecznie po 4. sezonie, kończącym się zmasowaną strzelaniną i brakiem wiedzy dla widza, kto z głównych bohaterów ucierpiał, postanowili anulować Person of Interest. I tym razem widzowie nie dali się odprawićz kwitkiem - po fali oburzenia na stację CBS jej włodarze, po ponad 1.5 roku, dokręcili sezon finałowy wyemitowany w błyskawicznym tempie niecałych 2 miesięcy.

Serial natomiast ratuje obsada. Odgrywającego Johna Reese'a aktora Jimmi Caviezela znałem już wcześniej z jednego z moich ulubionych filmów Outlander (2007), więc od początku do końca Person of Interest był - jak dla mnie - na dobrym poziomie. Detektyw Carter zagrała Taraji P. Henson, którą też już widziałem w Boston Legal, a nie tak dawno mogliśmy ją ujrzeć w rewelacynej roli genialnej ciemnoskórej matematyczki Katherine Johnson w Ukryte figury (2016, z Kevinem Costnerem). Henson to wielokrotnie nagradzana aktorka, zdobyła m.in. Złoty Glob za serial Empire, nagrodę Gildii Aktorskiej i Satelitę za Ukryte figury. Warto też wspomnieć o Sarah Shahi, która choć nie jest jakąś topową aktorką, to wystąpiła całkiem przyzwoicie (obecnie gra główną bohaterką w futurystycznym serialu Reverie).

Obsada:

 • Jim Caviezel - John Reese
 • Michael Emerson - Harold Finch
 • Taraji P. Henson - detektyw Jocelyn Carter
 • Kevin Chapman - detektyw Lionel Fusco
 • Amy Acker - Root
 • Sarah Shahi - Sameen Shaw
 • Enrico Colantoni - Carl Elias
 • Jimmi Simpson - Logan Pierce
 • Clarke Peters - Alonzo Quinn

Obsada epizody:

Sezony:

(Serial #37)

 • seriale/person-of-interest
 • ostatnio zmienione: 12.08.2018