NCIS: New Orleans (Agenci NCIS: Nowy Orlean)

Serial sensacyjny prod. USA. Wystartował we wrześniu 2014. Jest drugim (po NCIS: Los Angeles) spin-offem emitowanego od 2003 serialu NCIS (Agenci NCIS).

Fabuła:

Agentów NCIS z Nowego Orleanu poznajemy w 11. sezonie NCIS. Gdy w tym mieście zostaje zamordowany kongresmen, sprawą zainteresowała się nie tylko FBI, ale też dyrekcja NCIS, gdyż ofiara w przeszłości była agentem tej służby. Na miejsce przybywają Jethro Gibbs i Eleanor Bishop (NCIS) i pracują nad śledztwem wraz z lokalnym biurem agencji kierowanym przez Dwayne „King” Pride'a.

Początkowo ekipę NCIS: New Orleans stanowi właśnie Pride, jego prawa ręka Christopher LaSalle i Meredith Brody, świeży nabytek agencji. Pomaga im analityk Sebastian Lund, a od strony medycznej lekarz sądowy Loretta Wade. W 2. sezonie dochodzi do pewnych roszad: dołącza była agentka ATF Sonja Percy i poruszający się na wózku inwalidzkim komputerowiec Patton Plame, a Brody żegna się z serialem. Ostatnim członkiem ekipy staje się Tammy Gregorio, była agentka FBI, która dołącza w sezonie 3.

Ta wersja NCIS nie odbiega zbytnio do swego pierwowzoru, także ze wszystkimi jego wadami. Mamy więc odcinki o różnych sprawach każdy, pojawiające się wątki dłuższe nie męczą, ale mamy też sprawy, którymi agenci NCIS nigdy by się nie zajmowali, a sam Dwayne Pride sprawia wrażenie, jakby cały Nowy Orlean opierał się tylko na jego sprawiedliwości, gdyż poza jego oddziałem nie istnieją tam żadne inne służby. Dużo też psują ingerencje jego przełożonych, pojawiających się nie wiadomo skąd, nie wiadomo po co i nie wiadomo co mają wnieść do serialu, prócz oglądania rozterek głównego bohatera.

Scenografia serialu pozostawia sporo do życzenia. Mimo prób oddania klimatu Nowego Orleanu mamy wciąż te same 2-3 ulice i tyle samo pojawiających się co kilka scen budynków. Samo biuro NCIS przypomina garaż, do którego ktoś wstawił parę komputerów. W dużej części ujęć aż czuć, że kręcone są w atrapach ustawionych w jakimś studiu filmowym1). Jest to o tyle dziwne, że serial naprawdę jest nakręcany w Nowym Orleanie, trudno uwierzyć, że znalezienie innych miejsc do filmowania jest takie trudne.

Moim zdaniem jest to nasłabsza z trzech emitowanych odmian tej serii. Akcja nie porywa, jak to udaje się zrobić w NCIS: Los Angeles, sprawy są naiwniejsze, niż w NCIS, a sama gra aktorska nie należy do najlepszych. W 4. sezonie w ogóle nie czuć jakiegoś pomysłu co do kierunku, w którym serial zmierza. Będzie on pewnie jednak emitowany dalej, a to za sprawą Marka Harmona, który jest jednym z jego głównych producentów. Dopóki trwa podstawowy, pierwszy NCIS (Harmon odtwarza w nim rolę Jethro Gibbsa), dopóty będziemy dalej śledzić przygody Dwayne Pride'a i jego agentów.

Obsada:

  • Scott Bakula - agent Dwayne „King” Pride
  • Lucas Black - agent Christopher LaSalle
  • Zoe McLellan - agentka Meredith Brody (sezony 1-2)
  • Rob Kerkovich - analityk/agent Sebastian Lund
  • CCH Pounder - doktor Loretta Wade
  • Shalita Grant - agentka Sonja Percy (sezony 2-4)
  • Daryl Mitchell - informatyk Patton Plame (od sezonu 2)
  • Vanessa Ferlito - agentka Tammy Gregorio (od sezonu 3)

Sezony:

(Serial #21)


1)
Co oczywiście jest prawdą, ale producenci mogli się lepiej postarać.
  • seriale/ncis-no
  • ostatnio zmienione: 04.09.2018