NCIS (Agenci NCIS)

Serial sensacyjny prod. USA. Wystartował we wrześniu 2003.

Jeden z najdłużej oglądanych przez mnie seriali. Zaanonsowany został w kwietniu 2003 w produkcji JAG - Wojskowe Biuro Śledcze. W 8. sezonie JAG, w odcinkach 20 i 21, główny bohater komandor Rabb zostaje podejrzany o zamordowanie inne prawniczki. Śledztwo prowadzą śledczy z NCIS - i tak po raz pierwszy spotykamy się z późniejszymi bohaterami nowego serialu.

Fabuła:

NCIS (Naval Criminal Investigative Service) to fikcyjna nazwa federalnej agencji odpowiedzialnej za prowadzenie dochodzeń w sprawach, w których uczestniczą żołnierze i cywile Marynarki Wojennej USA. Akcja dzieje się głównie w Waszyngtonie, gdzie pracuje agent prowadzący (dowodzący) Leroy Jethro Gibbs. Jest człowiekiem „z przeszłością”: służył w Marines jako snajper do czasu, gdy w zamachu zginęła jego żona i córka (o czym dowiadujemy się dopiero po kilku sezonach). Zamach zorganizował meksykański szef kartelu narkotykowego, przeciwko któremu żona Gibbsa miała zeznawać w sądzie. Gibbs po tej zbrodni zaczął działać na własną rękę, wytropił zleceniodawcę i (jak na snajpera przystało) załatwił sprawę raz, a dobrze. Zanim jednak się o tym dowiemy, poznajemy go z innej strony: trzy kolejne byłe żony, dom, którego nigdy nie zamyka na klucz, spartańska prostota i dość dziwne hobby: budowanie łodzi żaglowej w piwnicy.

Wraz z nim od samego początku serialu pracują trzy osoby. Starszy agent Anthony DiNozzo1) - były policjant, którego Gibbs ściągnął do pracy w NCIS, wiecznie zachowujący się jak student i wiecznie przekonany o swoim uroku osobistym. Abby Sciuto - szefowa laboratorium, w sprawach naukowych kobieta alfa i omega, zwariowana na punkcie głośnych kapel rockowych i klimatach gothic (choć wg mnie jej gotyckość jest fatalnie naciągana). Nie sposób jej nie polubić, zwłaszcza za dialogi („Obejrzałam w końcu Titanica. Dziwna sprawa, wiecie, że on na końcu zatonął?”). Trzecią osobą jest dr Donald „Ducky” Mallard, patolog rozmawiający ze swoimi „pacjentami”, który zawsze stara się opowiedzieć jakaś zamierzchłą i bardzo rozwlekłą historyjkę ze swego życia.

Ekipa Gibbsa powoli się rozrasta. Już w drugim odcinku 1. sezonu dołącza Caitlin Todd, była agentka Secret Service, z którą Gibbs pracował nad sprawą w pierwszym odcinku. Następnie Timothy McGee, agent NCIS ściągnięty z Norfolk, komputerowy maniak. Ten skład utrzymuje się do końca 2. sezonu, w którego finale Caitlin Tddd ginie z rąk izraelskiego renegata. Zastępuje ją Ziva David, była agentka Mossadu, która była związana z zabójcą Todd (przyrodnie rodzeństwo) i która go ostatecznie zabija. Po odejściu Zivy w 11. sezonie pojawia się nowa twarz: była analityczka NSA Eleanor Bishop.

Sprawy, z jakimi mamy do czynienia, stanowią spore spektrum. Od rozwiązywania zagadek morderstw, po zapobieganie zamachom terrorystycznym. Niestety, jak to bywa przy tak długich seriach, czasami ma się wrażenie deja vu, gdy pewne sceny, zachowania czy sytuacje się powtarzają. Np. wizji Gibbsa, który będąc ciężko ranny widzi w snach swoją żonę, córkę czy poległych przyjaciół, było już chyba ze 3 lub 4. Omijam te fragmenty, nie lubię jak w serialu sensacyjnym scenarzysta bawi się w psychologa. Ale na szczęście przeważają dobre odcinki, z dobrą akcją.

Poza planem:

Po jakimś czasie NCIS zaczął wypuszczać swoje własne spin-offy (ostatnio coraz częściej nazywane franczyzami). W 2009 roku wystartował NCIS: Los Angeles, a w 2014 roku: NCIS: New Orleans.

NCIS jest też swoistym rekordzistą. Wraz ze swoim 15. sezonem wyrównał rekord CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas, a 13 kwietnia 2018 stacja CBS ogłosiła, że powstanie sezon 162).

Obsada:

 • Mark Harmon - agent dowodzący Leroy Jethro Gibbs
 • Michael Weatherly - st. agent Anthony DiNozzo (sezony 1-13)
 • Pauley Perrette - Abby Sciuto (sezony 1-15)
 • David McCallum - dr Donald „Ducky” Mallard
 • Sasha Alexander - agentka Caitlin Todd (sezony 1-2)
 • Sean Murray - agent Timothy McGee
 • Cote de Pablo - agentka Ziva David (sezony 3-11)
 • Rocky Carroll - dyrektor NCIS Leon Vance (od sezonu 5)
 • Emily Wickersham - Ellie Bishop (od sezonu 11)
 • Jennifer Esposito - agentka Alexandra Quinn (sezon 14)
 • Wilmer Valderrama - agent Nick Torres (od sezonu 14)
 • Duane Henry - agent MI5 Clayton Reeves (sezony 14-15)
 • Maria Bello - agentka, psycholog Jacqueline Sloane (od sezonu 15)
 • Diona Reasonover - Kasie Hines (na stałe od 16 sezonu)

Obsada epizody:

Sezony:

(Serial #3)


1)
DiNozzo pożegnał się z serialem po 13. sezonie.
2)
Źródło: TVLine.com
3)
W Polsce wyemitowany w wersji 18-odcinkowej.
 • seriale/ncis
 • ostatnio zmienione: 04.09.2018