Mars

Fabularyzowany serial naukowo-fantastyczny prod. USA. Wystartował w listopadzie 2016.

W niektórych opisach (np. w angielskojęzycznej wersji Wikipedii) serial przedstawiany jest jako dokudrama. Wg mnie to błąd - nie spełnia kryteriów tego gatunku. Bardziej pasuje do niego określenie dokufikcja.

Serial powstał na bazie książki Stephena Petranka1) „Jak będziemy żyć na Marsie?” (How We'll Live on Mars, wyd. 2015). Jego akcja toczy się równolegle w dwóch wątkach: teraźniejszości i odległej o niecałe 20 lat przyszłości. Czasy obecne to rok 2016 i jest to część typowo dokumentalna. Poznajemy ludzi, którzy w NASA, SpaceX, Fundacji Mars czy innych firmach tworzą rozwiązania mające wynieść człowieka na Czerwoną Planetę. Przeplatający się z ich wypowiedziami i nagraniami archiwalnymi wątek drugi zaczyna się w roku 2033 i jest fabularyzowaną ilustracją tego, o czym dziś myślą i nad czym pracują naukowcy - a konkretnie: przebiegu załogowego lotu na Marsa.

Obie te sfery są mocno ze sobą powiązane. Gdy na przykład poznajemy obecne rozważania, jak utrzymać człowieka przy życiu w kosmosie, w części fabularnej obserwujemy zmagania załogi, która po wylądowaniu stara się uratować rannego komandora. Gdy Elon Musk ze SpaceX opowiada o swej wizji rakiet wielokrotnego użytku, bez których nie ma szans na rozbudowę infrastruktury na Marsie - w fabularnej poznajemy trudy stworzenia bazy zawierającej niezbędne, podstawowe systemy podtrzymywania życia. Dzięki takiemu podejściu Mars stanowi nie tylko ciekawy dokument o pracach nad podbojem kosmosu, ale prowadzi też widza przez zanurzony w klimatach science-fiction pokaz finalnych efektów tych prac.

Zawiodą się jednak sympatycy bardziej szczegółowych programów naukowych. Wiedza dokumentalna, jaką dostarcza nam serial, jest dość powierzchowna, a część fabularyzowana jest bardziej skoncentrowana na czynniku ludzkim, niż na ukazaniu pracy przyszłościowych systemów czy urządzeń. W Marsie, serialu popularno-naukowym, bardziej skupiono się na popularyzowaniu, niż na samej nauce.

Mocno zaakcentowano kwestię opuszczenia Ziemi, jako naszego jedynego ratunku na przetrwanie. Szczególnie Musk sporo o tym mówi: „Możemy próbować osiedlić człowieka na Marsie lub czekać na Ziemi na zagładę naszego gatunku”. Nie tylko on tak uważa: sedno książki Petranka sprowadza się właśnie do tej konieczności, a występujący w serialu naukowcy i badacze dają jasno do zrozumienia, że musimy zacząć odciążać Ziemię nie za 150 czy 200 lat, ale już za parę dekad.

Badanie i podbój kosmosu nie są już domeną jednego czy dwóch mocarstw. Twórcy serialu podkreślili ten fakt w wielu momentach, symbolicznie poczynając już od doboru międzynarodowej obsady: w załogę z przyszłości wcielili się aktorzy z Kanady, Korei Płd., Argentyny, Francji, Rumunii, USA, Niemiec. Siedziba główna Fundacji Mars mieści się w Wiedniu, a wiele elementów marjsańskiej stacji nosi rosyjskie oznaczenia. Ale co ciekawe: nie wyłapałem w serialu udziału Chin, co jest o tyle zaskakujące, że kraj ten dziś mocno aspiruje do „kosmicznego” towarzystwa.

Odbiór 1. sezonu był różny: w serwisie RottenTomatoes.com ok. 60% pozytywnych recenzji w mediach i prawie 70% polubień od telewidzów2). Z kolei w IMDb Mars ma nawet ocenę 7.5 od fanów, ale bardzo krytyczne (niektóre druzgoczące) recenzje krytyków3). Z wieloma faktycznie można się zgodzić, jeśli zapomnimy co to za serial. A to nie jest hit science-fiction jak Expanse czy Star Trek, a po prostu dokument popularno-naukowy podkręcony fabularnymi scenkami. Ja, gdybym miał krytykować Mars, miałbym tylko taką uwagę, że treści dokumentalnej było stanowczo za mało, a za dużo tej drugiej, fikcyjnej.

Sezon 1 emitowany był pod koniec 2016 roku, sezon 2 rozpoczął się niedawno (12 listopada 2018) i podobnie jak poprzedni składa się z sześciu odcinków. Emisja serialu na dostępnym w sieciach kablowych kanale National Geographic i w TVP2 HD.

Obsada wątków fabularnych:

  • Ben Cotton - Ben Sawyer, inżynier, dowódca misji Dedal
  • Jihae Kim - Hana Seung, pilot i inżynier, później dowódca misji
  • Jihae Kim - Joon, bliźniacza siostra Hany, kierownik kontroli lotów na Ziemi, później szefowa międzynarodowej Fundacji Mars
  • Clémentine Poidatz - Amelie Durand, fizyk i biochemik
  • Sammi Rotibi - Robert Foucault, inżynier automatyki
  • Alberto Ammann - Javier Delgado, hydrolog i geolog
  • Anamaria Marinca - Marta Kamen, biolog i geolog
  • Olivier Martinez - Ed Grann, szef Fundacji Mars, dyrektor misji marsjańskiej na Ziemi

Sezony:

(Serial #50)


1)
Stephen Petranek: dziennikarz i pisarz amerykański, pracował m.in. dla takich magazynów, jak Discovery, New York Times, Life, w których zajmował się problematyką naukową.
3)
Źródło: IMDb.com
  • seriale/mars
  • ostatnio zmienione: 20.11.2018