Manhunt aka Manhunt Unabomber

Dramat obyczajowo-sensacyjny prod. USA. Wystartował w sierpniu 2017. Znany też pod tytułem Manhunt Unabomber.

Fabuła:

Miniserial poświęcony końcowemu etapowi największego w XX wieku śledztwa FBI mającego na celu schwytanie Unabombera - najsłynniejszego amerykańskiego terrorysty, który w latach 1978-1995 dokonał 16 zamachów bombowych.

Rok 1995. Agent Jim Fitzgerald jest jednym z wyróżniających się absolwentów kursu behawiorystów FBI. Dostaje propozycję dołączenia do zespołu „Unabomber”, specjalnej grupy próbującej namierzyć nieuchwytnego i tajemniczego zamachowca. Od 17 lat wymyka się on śledczym, którzy nie mają na jego temat dosłownie nic: ani śladów biologicznych, ani odcisków palców, ani konkretnych podejrzanych. Kolejni agenci przez lata mnożyli przeróżne teorie, kierowali śledztwo na kilkanaście torów, niekiedy wręcz wymyślali wątki, które po kilku miesiącach żmudnych badań porzucali.

Słynny rysopis Unabombera

Niektóre ich porażki były niewyobrażalne. Np. portret pamięciowy Unabombera, przez który stracili rok śledztwa, nie przedstawia zamachowca. Kobieta, która jako jedyna widziała podejrzanego, po ciągłych przesłuchaniach miała już taki mętlik w głowie, że gdy po raz kolejny zasiadła do sporządzenia wizerunku Unabombera opisała pierwszego rysownika FBI, z jakim się spotkała. Kolejna porażka to odkryty na kopercie z listem terrorysty odciśnięty ślad odręcznej notatki: „Zadzwoń do Nathana R.”. FBI zaczęło namierzać tysiące Nathanów R. mieszkających w Stanach Zjednoczonych, był to ich najmocniejszy i najpoważniejszy jak dotąd trop. Okazało się, że powstał on w redakcji gazety, do której Unabomber wysłał list: jakiś goniec na kartce przykrywającej stertę nadeszłej poczty zanotował sobie wiadomość, która odcisnęła się na kopercie pierwszego z góry listu. To niepozorne zdarzenie zaangażowało setki agentów i pochłonęło długie miesiące ich pracy.

Jim Fitzgerald skupił się na całkowicie innym podejściu - język zamachowca. Lingwistyka kryminalistyczna nie była wówczas traktowana poważnie, jednak upór agenta (i brak innych postępów) sprawił, że pozwolono mu poprowadzić własne badania. Fitzgerald wykorzystał przesłany do mediów manifest Unabombera „Społeczeństwo przemysłowe i jego przyszłość” - namówił przełożonych, by pozwolili wydrukować go w prasie licząc, że znajdą się ludzie, którzy poznają styl wypowiadania się przestępcy lub spotkali się z kimś, kto głosił podobne idee używając podobnych określeń. Taką osobą okazał się David Kaczynski. Po słownictwie z manifestu rozpoznał styl swego brata, Teda. Był to przełom, na który wszyscy czekali. Gdy udało się zdobyć nakaz przeszukania leśnej chatki Kaczynskiego stało się jasne, że FBI zatrzymało właściwą osobę.

Jim Fitzgerald został odsunięty na boczny tor. Choć zatrzymanie Unabombera to była głównie jego zasługa, przypisali ją sobie inni. Zniechęcony wycofał się myśląc nawet o rezygnacji z pracy w FBI.

To jednak nie był koniec. Ted Kaczynski był człowiekiem wysoce inteligentnym (miał doktorat z matematyki), nie było łatwo zmusić go do przyznania się, a wszyscy obawiali się procesu sądowego, w którym mógłby swobodnie głosić wyznawaną przez siebie ideologię. FBI ponownie zgłosiło się do Fitzgeralda - zamachowiec nie chciał rozmawiać z nikim innym. Mimo niechęci agent wrócił i znów odmienił losy sprawy: Kaczynski przyznał się do zamachów. Dostał dożywocie1).

Wrażenia:

Nie jest to serial typowo sensacyjny, ma w sobie sporo z gatunku obyczajowo-psychologicznego. Szczególnie jeden z odcinków, który w całości poświęcony jest Tedowi Kaczynskiemu: jak dorastał, jak traktowali go inni, co sprawiło, że w przyszłości stał się terrorystą. Mamy też sporo wątków z życia Fitzgeralda, który swoje zaangażowanie w tej sprawie przypłacił rozpadem małżeństwa. Z niedowierzaniem ogląda się sceny nieudolności FBI, gonienie w piętkę, chwytanie się absurdalnych tropów. Poznajemy też niektóre fragmenty manifestu Unabombera i reakcję czytających go ludzi - reakcję często pozytywną2).

W obsadzie nie widzimy zbyt dużo znanych aktorów, poza głównymi bohaterami. Otwórcą postaci Fitzgeralda jest Sam Worthington, znany m.in. z głównej roli w filmie Avatar (USA 2009) czy Człowiek na krawędzi (USA 2012). Teda Kaczynskiego gra Paul Bettany - znają go fani Marvela: w filmach o Iron Manie podkładał głos JARVIS'a, który później (w Avengersach) przybrał postać bohatera o imieniu Vision.

Seria „Manhunt”:

Serial nie będzie długo nosił nazwy Manhunt Unabomber. Nie został zakończony, zakończona została tylko sprawa Unabombera. Kanał Discovery planuje rozwinąć serię o poszukiwania innych słynnych przestępców, w 2. sezonie (nieznana data premiery) będzie to najprawdopodobniej sprawa Erica Rudolpha. Jeśli te plany się utrzymają, 2. sezon będzie można nazwać Manhunt Olympic Park Bomber - od przydomku, jaki Rudolphowi nadał prasa.

Obsada:

  • Sam Worthington - Jim Fitzgerald
  • Paul Bettany - Ted Kaczynski

Sezony:

(Serial #52)


1)
Ted Kaczynski nadal odsiaduje wyrok w więzieniu w Kolorado. W 2018 roku skończył 76 lat.
2)
Treść manifestu dołączona jest do artykułu w Web.archive.org
  • seriale/manhunt
  • ostatnio zmienione: 08.12.2018