Major Crimes (Mroczne zagadki Los Angeles)

Serial kryminalny prod. USA. Wystartował w sierpniu 2012, zakończył się w styczniu 2018. Oficjalnie spin-off produkcji Closer, the (Podkomisarz Brenda Johnson), choć właściwie trafniej byłoby go nazwać kontynuacją. Do tego stopnia starano się połączyć te seriale, że pół roku po zakończeniu Closer dokręcono kolejne zakończenie, z wątkiem mordercy Phillipa Stroha, by „nowy” ostatni odcinek był wyemitowany w dniu, w którym nadano premierowy odcinek Major Crimes (13.08.2012).

Fabuła:

Początek przypomina pierwszą scenę z Closer z tym, że bohaterów już wszystkich znamy. Mamy miejsce zbrodni, badają go detektywi z wydziału ciężkich przestępstw, którymi kieruje porucznik Provenza. I tak jak wówczas nagle pojawia się nowa szefowa - jest nią kapitan Sharon Raydor. Dla Provenzy to oczywiście wstrząs, ale to stary i doświadczony policjant, więc w końcu godzi się z tym, że to nie on będzie teraz kierował wydziałem.

Oczywiście co chwila ktoś wspomina Brendę Johnson, która „duchem” będzie się pojawiać do końca serialu, choć ani razu nie zobaczymy jej na ekranie. Jest za to jej mąż, były agent FBI Fritz Howard, który po odejściu z FBI został w Los Angeles szefem policyjnych oddziałów taktycznych (m.in. SWAT).

Rytm fabuły jest nieco inny, niż w Closer. Tam mieliśmy policyjne dochodzenia, a w tle wątki osobiste bohaterów - w Major Crimes nadal mamy do czynienia z różnymi sprawami, jednak na pierwszy plan wysuwa się wątek Phillipa Stroha i Rusty Becka. Ocalony przez Brendę Johnson nastolatek trafia pod skrzydła Raydor, która z czasem staje się mu jak matka i prawnie go adoptuje. Przebywający w celi i szykujący się do procesu Stroh ucieka na wolność i rozpoczyna polowanie na Becka oraz na ludzi ze swojej przeszłości. Rusty żyje w ciągłym zagrożeniu, pod policyjną ochroną - wątki z pościgu za Strohem przewijają się przez wszystkie sześć sezonów.

Nie brakuje również spraw pozostałych bohaterów. Porucznik Andy Flynn, trochę za sprawą przypadku, odkrywa swe uczucia do Sharon Raydor. Cyniczny Provenza żeni się z babką nastolatki, którą musiał aresztować za morderstwo. Porucznik Tao w wolnych chwilach dorabia jako konsultant w serialu telewizyjnym, czym doprowadza do irytacji swoich partnerów. Jednym z głównych bohaterów staje się Buzz Watson, których w Closer trzymał się na uboczu. Julio Sanchez, podobnie jak Raydor, również adoptuje syna, nieco ponad 10-letniego, porzuconego dzieciaka.

Wątki te rozwijają się przez kolejne sezony, choć dla Flynna i Raydor nie kończą się dobrze: tuż po ich ślubie (w 6. sezonie) borykająca się z problemami zdrowotnymi Sharon umiera. Końcówka serialu toczy się więc już bez głównej bohaterki, ostatnie odcinki poświęcone są wyłącznie obławie na Stroha. W finałowej scenie Rusty zabija go, a porucznik Provenza - chcąc uchronić chłopaka przed ewentualnymi zarzutami - bierze to na siebie. Nie licząc śmierci Sharon Raydor serial kończy się idealnie dobrze: świąteczna atmosfera po zakończeniu wieloletniego śledztwa, żegnamy się z bohaterami widząc ich jako zgraną, rodzinną paczkę przyjaciół.

Wrażenia:

Ani Closer, ani Major Crimes nie są oczywiście serialami typu Detektyw czy Fargo, w których mamy jedną opowieść rozbitą na mało odcinków. Jakościowo też sporo odbiegają od nich. Są to typowe serie kryminalne, jakich wiele, jednak udało się w nich nie narażać widza na bzdury i uproszczenia, jak to miało miejsce np. w produkcjach spod znaku CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas. Zaletą ich jest także to, iż mimo sporej dawki wątków „pozasłużbowych” nie psują one efektu, życie prywatne bohaterów nie stara się zastąpić tematyki sensacyjnej. Nie czułem zmęczenia tymi kwestiami, zwłaszcza w Major Crimes, które wg mnie jest o stopień lepsze od Closer.

W bohaterów Major Crimes wcielają się ci sami aktorzy, których poznaliśmy w Closer. Poza Mary McDonnell (Sharon Raydor), znaną widzom m.in. z Tańczącego z wilkami (1990), widzimy całkiem sporo znanych twarzy. Porucznika Flynna gra Anthony Denison - kojarzą go wszyscy, którzy oglądali Crime Story. Porucznik Provenza to G. W. Bailey - fani komedii pamiętają oczywiście porucznika Harrisa z serii Akademia policyjna. Julio Sanchez to Raymond Cruz - Stan zagrożenia (1994, z Harrisonem Fordem), a obecnie startuje w nakręconym na fali popularności Synów Anarchii serialu Mayans MC.

Jeden z odcinków 3. sezonu („Letting It Go”) został wyróżniony, za szczególne wrażenia, nagrodą Prism. Serial zdobył też kilka nagród Fundacji Imagen przyznawanych za ukazywanie w mediach w pozytywnym świetle osób pochodzenia latynoskiego.

Obsada:

 • Mary McDonnell - kapitan (później komisarz) Sharon Raydor
 • G. W. Bailey - porucznik Louie Provenza
 • Tony Denison - porucznik Andy Flynn
 • Michael Paul Chan - porucznik Michael Tao
 • Raymond Cruz - detektyw Julio Sanchez
 • Kearran Giovanni - detektyw Amy Sykes
 • Phillip P. Keene - Buzz Watson
 • Graham Patrick Martin - Rusty Beck
 • Billy Burke as Phillip Stroh

Obsada epizody:

Sezony:

(Serial #41)

 • seriale/major-crimes
 • ostatnio zmienione: 16.08.2018