MacGyver (2016)

Serial sensacyjny prod. amerykańskiej. Wystartował we wrześniu 2016. Jest rebootem kultowego serialu z lat 1985-1992 pod tym samym tytułem.

Fabuła:

Fundacja Feniks to przykrywka dla tajnej agencji rządowej, której agenci wkraczają wtedy, gdy do akcji nie można wysłać innych: FBI, CIA, NSA itp. Jej agenci nie noszą odznak, nie widnieją w żadnych bazach danych, dla świata są zwykłymi obywatelami: pracownikami marketingu czy sprzedawcami glazury. Mają do dyspozycji nieograniczone zasoby, a o istnieniu ich agencji tak właściwie nie wie nikt.

Już w pierwszych scenach poznajemy głównych bohaterów serialu. Angus „Mac” MacGyver, jako człowiek wysoce inteligentny, posiada zdolność niezwykłej improwizacji. Polega ona na tym, że potrafi rozwiązać każdy problem tylko za pomocą tego, co znajdzie wokół siebie. Oczywiście nie zrobi helikoptera z pudełka zapałek, ale mając np. butelkę wody i drut naładuje baterię telefonu satelitarnego. Przy drobnej pomocy pioruna. Jego partnerem jest Jack Dalton, były komandos Delta Force, który Maca poznał podczas misji w Afganistanie. Daltonowi daleko do MacGyvera w posługiwaniu się rozumem, jest za to świetnie wyszkoloną maszyną do walki. Obu ich wspiera Nikki Carpenter, specjalistka komputerowa. Poznajemy też szefową: dyrektor Patricię Thornton, zimną i groźną agentkę, z którą się po prostu nie dyskutuje.

W serialu zwroty akcji w kwestii głównych bohaterów pojawiają się często, stąd też po pewnym czasie Carpenter i Thornton schodzą na nieco dalszy plan, a pojawiają się nowi. Jak Riley Davis, hakerka wyciągnięta przez szefową Fundacji z więzienia w zamian za jej pracę dla Feniksa i Wilt Bozer, przyjaciel MacGyvera od czasów dzieciństwa, który przypadkiem dostał się w środek jego akcji i, chcąc nie chcąc, stał się pracownikiem Fundacji. Oraz Matilda „Matty” Webber, nowa, jeszcze bardziej groźna dyrektor agencji.

W MacGyver 2016 przyjęto powszechną formułę polegającą na zasadzie „każdy odcinek o innej sprawie”, z jedną czy dwiema osiami głównymi, ciągnącymi się przez cały sezon. W 1. sezonie taką osią na początku jest zdrada Carpenter, która pozoruje swoją śmierć, a pozostały zespół stara się ją schwytać. W połowie dochodzi sprawa dyrektor Thornton, która okazuje się kretem jakiejś tajemniczej organizacji przenikającej rząd USA. [ Do uzupełnienia: Drugiego sezonu, który kończy się w maju 2018, nie oglądałem w całości, główne wątki dopiszę po jego finale ].

Wrażenia:

MacGyver nie jest serialem dla wymagającej publiczności. Ale na pewno jest dla tych, którzy szukają ciekawej rozrywki. Warunek: nie szukać sensu czy głębszej myśli. Jest dobrze zrobiony, nie nudzi, nierealność pomysłowości Ansusa MacGyvera absolutnie nie przeszkadza. Są momenty, w których można się zaśmiać. Bohaterowie są dobrze „skrojeni”, zwłaszcza Jack Dalton: szczery, prosty chłop, który jak taran toruje drogę Angusowi. Jest dobrą odskocznią od serii cięższych, mroczniejszych czy po prostu poważniejszych.

Jego protoplasta, MacGyver 1985, z czasem stał się obiektem kpin i żartów (sam znałem kawały o MacGyverze, które jakiś czas temu opowiadało się tak, jak nieco później o Chucku Norrisie). Ten na to nie ma szans (nawet jeśli by zasłużył), jest już tyle podobnych seriali, że nikt na to nie zwraca uwagi. Ale właśnie przez tego protoplastę bardzo długo omijałem MacGyver 2016, bo dobrze pamiętałem dość żenujący poziom poprzednika (stąd takie zaległości w oglądaniu). Ale okazał się on nawet całkiem zgrabnym serialem sensacyjnym wagi lekkiej, z elementami komediowymi i dość dobrze opracowaną scenografią. Około 40-minutowe odcinki nie pozwalają na nudę, sporo się dzieje, a cała otoczka wygląda dość przyjemnie. Byłem np. pod wrażeniem Szanghaju, który rzeczywiście okazał się Szanghajem.

Ale skoro de gustibus non est disputandum, to wspomnę, że serial zdobył wiele krytycznych głosów, głównie od widzów, którzy zarzucali mu brak wierności z MacGyverem 1985 (pewnie oczekiwali, że to będzie remake). Ja nie mam problemów, by powiedzieć, że chyba kiedyś wrócę do jego ponownego obejrzenia - gdy będę potrzebował odpocząć przy czymś sympatyczniejszym i mało wymagającym.

[ 18.04.2018 ] Stacja CBS ogłosiła, że serial będzie kontynuowany w 3. sezonie1).

Obsada:

 • Lucas Till - Angus „Mac” MacGyver
 • George Eads - Jack Dalton
 • Sandrine Holt - dyrektor Patricia Thornton
 • Tristin Mays - Riley Davis
 • Justin Hires - Wilt Bozer
 • Meredith Eaton - dyrektor Matilda „Matty” Webber
 • Isabel Lucas - Samantha Cage (od sezonu 2)
 • Tracy Spiridakos - Nikki Carpenter

Obsada epizody:

Obsada gościnnie:

 • Vinnie Jones - John Kendrick, zabójca
 • William Baldwin - Elwood Davis, ojciec Riley

Sezony:

(Serial #26)


1)
Źródło: TVSeriesFinale
 • seriale/macgyver-2016
 • ostatnio zmienione: 18.11.2018