Leverage (Uczciwy przekręt)

Serial przygodowo-sensacyjny prod. amerykańskiej. Wystartował w grudniu 2008, zakończony w grudniu 2012.

Fabuła:

Nathan Ford jeszcze do niedawna był jednym z najlepszych agentów pracujących dla firmy ubezpieczeniowej. Odzyskiwał skradzione dzieła sztuki, wykrywał fałszerstwa, próby wyłudzenia pieniędzy. Dziś to już przeszłość: gdy jego syn zachorował firma, dla której pracował, nie chciała mu pomóc w opłaceniu eksperymentalnego leczenia i chłopiec zmarł. Odszedł z pracy, rozstał z żoną i zaczął się staczać topiąc smutki w alkoholu. I to właśnie w jednym z barów podchodzi do niego nieznajomy. Przedstawia się jako Victor Dubenich i składa zaskakującą propozycję: niech Nathan pokieruje kradzieżą danych komputerowych firmy projektującej samoloty. Dubenich wyjaśnia sytuację: sam też jest producentem, opracował model nowych silników, a jego konkurent - cel planowanej kradzieży - nielegalnie je przejął pozbawiając Dubenicha dorobku życia. Gdy Nathan odmawia, Dubenich zagrywa kartą osobistą: jeśli konkurent zostanie okradziony, firma ubezpieczeniowa będzie musiała wypłacić wielomilionowe odszkodowanie. A to ta sama firma, w której pracował Ford i która odmówiła mu pomocy z chorym synem.

Dubenich już ma ekipę złodziei, potrzebuje tylko „mózgowca”, który zaplanuje skok i będzie go nadzorował. Ta ekipa to Alec Hardison - genialny haker, Eliot Spencer - były żołnierz sił specjalnych i Parker - zwariowana, ale niezwykle utalentowana złodziejka. Nathan przeprowadza z nimi skok na serwery konkurenta Dubenicha, przekazuje mu dane. Ale po kilku dniach, zamiast spodziewanej wypłaty, Dubenich dzwoni z awanturą, że skok się nie udał i wyznacza spotkanie w opuszczonym magazynie. Gdy Ford zjawia się na miejscu, są już tam pozostali członkowie grupy. Nieufni wobec siebie, nie wiedzą, czy nie zostali okantowani. Nathan doznaje olśnienia: są przypadkowymi ludźmi, którzy nie pójdą poskarżyć się na policję, spotkanie na odludziu. To pułapka. W ostatniej chwili uciekają z magazynu, w którym eksplodują ładunki wybuchowe.

W pierwszej chwili chcą zniknąć, jednak górę bierze chęć odwetu. Choć z różnych pobudek. Eliota wkurzyło, że przemysłowiec „nie zapłacił za robotę, a co gorsze chciał ich zabić”. Parker szuka zemsty, bo Dubenich „chciał ich zabić, a co gorsze nie zapłacił za robotę”. Nathan ma powód osobisty: ich zleceniodawca wykorzystał śmierć jego syna, by namówić go do tego skoku. By jednak uderzyć w Victora Dubenicha muszą mieć w ekipie kogoś, kogo on nie zna - i tak dołącza do nich Sophie Devereaux: najgorsza aktorka świata i najlepsza oszustka w dziejach.

Ekipa, gdy już się zemszczą na przemysłowcu, postanawia ze sobą dalej pracować. Przyjmują swój styl działania - będą pomagać tym, którzy na nikogo nie mogą liczyć w zderzeniu z bogatymi korporacjami, biznesmenami czy innymi oszustami stojącymi ponad prawem. A robić to będą tak, że namierzona ofiara nawet nie będzie wiedzieć skąd i dlaczego nadszedł cios. Przy każdej sprawie opracowują dokładny plan, przyjmują nowe tożsamości i tak osaczają swój cel, że sam wpada w zastawione sidła tracąc wszystko, co zdobył dzięki swej nieuczciwej działalności.

Wrażenia:

Typowy serial rekreacyjny. W niektórych serwisach widnieje także jako „komediowy”, gdyż zawiera sporo sytuacyjnego humoru, który jeszcze bardziej podkreśla jego lekki charakter. Na pewno nie ambitny czy jakiś istotny w treści, ale z pewnością ciekawa propozycja dla zabicia nudy. I na szczęście nie ciągniony w nieskończoność: pięć średniej długości sezonów było w sam raz.

Bohaterów można polubić (choć najmniej Forda), a prym wiedzie złodziejka Parker. W tej roli widzimy Beth Riesgraf, aktorkę raczej bardzo mało znaną polskiemu widzowi, ale która za tę rolę była trzykrotnie nominowana do Saturn Award. W epizodach pojawiali się także aktorzy z górnej półki, jak Tom Skerritt czy Richard Chamberlain.

Sam serial nie zdobył żadnych nagród, ale też nie był produkcją nastawioną na ich zdobywanie. Podobal się natomiast telewidzom - w serwisie IMDb ma solidną ocenę 7.91).

Obsada:

 • Timothy Hutton - Nathan Ford, „Mózgowiec”
 • Gina Bellman - Sophie Devereaux, „Oszustka”
 • Aldis Hodge - Alec Hardison, „Haker”
 • Christian Kane - Eliot Spencer, „Mięśniak”
 • Beth Riesgraf - Parker, „Złodziejka”
 • Mark Sheppard - James Sterling
 • Jeri Ryan - Tara Cole
 • Clayne Crawford - Quinn (2 epizody)
 • Saul Rubinek - Victor Dubenich (3 epizody)
 • Adam Baldwin - pułkownik Vance (2 epizody)

Gościnnie:

 • Tom Skerritt - Jimmy Ford, ojciec Nate'a
 • Richard Chamberlain - Archie Leach, opiekun i mentor Parker

Sezony:

(Serial #34)


1)
Źródło: IMDb
 • seriale/leverage
 • ostatnio zmienione: 02.09.2018