Lethal Weapon (Zabójcza broń)

Serial sensacyjny prod. USA. Wystartował we wrześniu 2016.

Tytuł serialu nie jest przypadkowy: powstał na bazie 4-częściowej filmowej serii Lethal Weapon (Zabójcza broń) o przygodach nieco szalonego sierżanta policji Martina Riggsa (Mel Gibson) i jego partnera, sierżanta Rogera Murtaugha (Danny Glover). Główni bohaterowie serialu nazywają się dokładnie tak samo, niemal identyczne są też ich losy: Riggs rozpoczyna pracę w Los Angeles po tragicznej śmierci żony, Murtaugh wiedzie stateczne życie u boku dobrze zarabiającej żony i otoczony trójką swych dzieci. Nie oznacza to jednak, że serial jest wierną kopią filmów, nie ma też sensu porównywać tych dwóch produkcji. Gibson i Glover stworzyli fantastyczny duet, ale serial to mimo wszystko oddzielna bajka i klimaty. Wcielający się w główne role Clayne Crawford i Damon Wayans na pewno wiele zapożyczyli od swych pierwowzorów, ale to inni aktorzy i inna dynamika.

Są też i inne postaci, które znamy z filmów lub bazujące na nich. Dr Maureen Cahill to odpowiednik dr Stephanie Woods, policyjnej pani psycholog. Kapitana Eda Murphy'ego w serialu zastąpiono kapitanem Brooksem Avery. Na szczęście Leo Getz w serialu też jest Leo Getzem, choć inne są okoliczności jego poznania i nie jest „księgowym mafii”, tylko podrzędnym adwokaciną.

Pierwszy sezon był próbny. Nakręcono tylko 15 odcinków i obserwowano reakcje widzów (czyt.: oglądalność). Od tego zależało, jakie będzie zakończenie. Serial musiał się spodobać, gdyż dokręcone 3 odcinki nie kończyły go definitywnie, tylko serwowały nam cliffhanger i zapowiedź 2. sezonu (wystartował 26 września 2017).

Fabuła:

Roger Murtaugh, 50-latek z ponad 20-letnim stażem w policji, wraca do służby po przeżytym zawale serca. Liczy na spokojną służbę do emerytury, bez stresu i nadmiernych emocji. Martin Riggs to prawie wrak człowieka: były policjant z Teksasu, który po śmierci ciężarnej żony w wypadku samochodowym nie może się pozbierać topiąc żal w alkoholu i nieustannie myśląc o samobójstwie. Jego żona Miranda pochodziła z Los Angeles, tu też miała rodzinę - Riggs wyprawił jej pogrzeb w LA i sam już pozostał w tym mieście. I tak stał się policyjnym partnerem Murtaugha, którego marzenia o świętym spokoju właśnie odeszły do lamusa. Już pierwsza akcja, gdy nawet nie zdążyli się poznać, kończy się wysadzeniem banku w powietrze. Kolejna, to wtargnięcie w samochodowym pościgu na tor Formuły-1 i spowodowanie szkód na ponad milion dolarów (załączony trailer dotyczy pierwszego odcinka). Kapitan Avery jest już gotów go zawiesić, ale okazuje się, że Riggs ma potężnego protektora wyciągającego go z każdych kłopotów. Jest nim główny prokurator Los Angeles Ronnie Delgado, prywatnie ojciec Mirandy i teść Riggsa.

Kolejne odcinki to głównie akcje Riggsa w stylu kamikadze i ciągłe przerażenie i narzekanie Murtaugha. Pojawia się jednak wątek osiowy sezonu - Riggs nabiera podejrzeń, że za śmiercią żony stoi szef meksykańskiego kartelu narkotykowego Tito Flores. Przez kolejne odcinki układanka zaczyna się powoli składać, Riggsowi pomaga w tym agentka Karen Palmer z DEA, z którą z czasem zaczyna łączyć go coś więcej, niż zawodowa współpraca. Pod koniec sezonu Riggs i Murtaugh ścigają zabójcę kartelu bezpośrednio odpowiedzialnego za śmierć Mirandy. Sami wpadają jego w pułapkę, z której oczywiście uwalniają się, wychodzi też na jaw, że wtyczką kartelu w Los Angeles był nie kto inny, jak prokurator Delgado, który poświęcił życie córki, by kartel nie skrzywdził pozostałej części rodziny. Na koniec sezonu Riggs wyjeżdża do Meksyku, by zabić Tito Floresa. Murtaugh nie może zostawić partnera samego - żegna się z żoną i rusza śladem Riggsa.

Drugi sezon rozpoczął się 26 września 2017. W pierwszym odcinku „meksykański wątek” w pełni się wyjaśnia: policjanci ujmują Floresa i przewożą go do Los Angeles. Ktoś go jednak zabija i podejrzenie spada na Riggsa. Wszystko się jednak dobrze kończy: Floresa zabił konkurent z kartelu, który przejął po nim władzę, co odkrywają Riggs i Murtaugh, przy okazji rozbijając kartel na dobre.

[ Dopisek 8.05.2018 ]

Clayne Crawford stracił rolę Martina Riggsa za „awantury na planie”1). Mimo to powstanie 3. sezon, do obsady dołącza Seann William Scott.

Obsada:

  • Damon Wayans - Roger Murtaugh
  • Clayne Crawford - Martin Riggs (sezony 1-2)
  • Seann William Scott - Wesley Cole (od sezonu 3)
  • Jordana Brewster - dr Maureen Cahill
  • Kevin Rahm - kapitan Brooks Avery
  • Thomas Lennon - Leo Getz
  • Hilarie Burton - agentka Karen Palmer
  • Tony Plana - prokurator Ronnie Delgado

Sezony:

(Serial #13)


  • seriale/lethal-weapon
  • ostatnio zmienione: 08.11.2018