L'Art du crime (Sztuka zbrodni)

Serial kryminalny prod. francuskiej. Wystartował w listopadzie 2017. Telewizyjna produkcja kanału France 2.

Fabuła:

Kapitan Antoine Verlay kieruje akcją zatrzymania podejrzanego, która wymyka się spod kontroli i kończy strzelaniną w centrum handlowym. Nie ma już dla niego miejsca w policji kryminalnej, przed zwolnieniem z pracy ratuje go przyjaciel - szef komórki zajmującej się przestępstwami w świecie dzieł sztuki. Verlay nie ma zielonego pojęcia o sztuce, w swej arogancji uważa zresztą, że nie jest mu to potrzebne, bo zbrodnia to zbrodnia, a on nie będzie sobie zawracał głowy jakimiś artystycznymi bzdurami.

Szybko się okazuje, że bez pomocy kogoś znającego się na sztuce nie da sobie rady. Dostaje do pomocy współpracującą z policją ekspertkę, Florence Chassagne. To córka jednego z największych we Francji znawców malartwa i rzeźby Pierre'a Chassagne, obecnie rozgoryczonego staruszka, spod którego wpływu Florence nie może się uwolnić. Wywołuje to u niej specyficzną fobię: cierpi na silny lęk wysokości, który jakimś cudem maleje w obecności kapitana Verlay.

Współpraca między nimi jest fatalna: Verlay ciągle narzeka i marudzi, a Chassagne uważa go za troglodytę nie potrafiącego docenić piękna sztuki. Przynosi jednak efekty: jej wskazówki dotyczące obrazów czy rzeźb pomagają kapitanowi chwytać przestępców. Powoli zaczynają się do siebie przekonywać, choć starają się zachować to dla siebie.

Serial należy do lekkich: nie ma tu epatowania brutalnymi scenami, taka telewizyjna produkcja kryminalna wagowo w stylu naszych polskich Kryminalnych czy Defektu. Przyjemne do obejrzenia dla zabicia czasu.

Sezon 1 spotkał się z dobrym przyjęciem telewidzów, dlatego stacja France 2 zapowiedziała produkcję sezonu 2 - prace mają ruszyć w marcu 2018.

Obsada:

  • Nicolas Gob - kapitan Antoine Verlay
  • Éléonore Gosset - Florence Chassagne
  • Benjamin Egner - komendant grupy dochodzeniowej
  • Philippe Duclos - Pierre Chassagne, ojciec Florence
  • Farida Rahouadj - psychoterapeutka Florence

Sezony:

(Serial #17)

  • seriale/l-art-du-crime
  • ostatnio zmienione: 10.08.2018