JAG (JAG: Wojskowe Biuro Śledcze)

Serial prawniczo-sensacyjny prod. USA. Wystartował we wrześniu 1995, zakończony w kwietniu 2005. Początkowo miał trwać tylko jeden sezon i być czymś w rodzaju hybrydy filmów Top Gun i Ludzie honoru. Ostatecznie emitowany był przez 10 lat, a dwa jego odcinki z 8. sezonu stały się pilotem nowej serii stacji CBS: Agenci NCIS.

Fabuła:

Porucznik1) Harmon Rabb jest byłym pilotem US Navy, którego karierę zakończyła kraksa podczas lądowania na lotniskowcu. Okazało się, że ma poważną wadę wzroku. Nie zrezygnował jednak ze służby, jako prawnik z wykształcenia został przeniesiony do Judge Advocate General (JAG)2), korpusu prawnego sił zbrojnych USA. Jest jednym z najmłodszych pracowników, dlatego, gdy na jednym z lotniskowców ginie kobieta-pilot, przełożeni jego wysyłają do zbadania sprawy. Liczą, że jeśli sprawa się skomplikuje (były to początku służby kobiet w lotnictwie), Rabb będzie dobrym kozłem ofiarnym.

Sprawa faktycznie się komplikuje, gdyż pani porucznik nie popełniła samobójstwa, jak początkowo sądzono, tylko została zamordowana. Rabb spotyka się z dużą niechęcią innych pilotów do obecności kobiet w samolotach bojowych, szczególnie u ich dowódcy kapitana Boone'a. Dla Rabba to podwójne wyzwanie: Boone z jednej strony idealnie pasuje do profilu zabójcy, ale z drugiej ciężko mu uwierzyć w jego winę, gdyż kapitan latał w jednej eskadrze z jego ojcem, pilotem zaginionym w akcji w Wietnamie.

Chcąc wyjaśnić zagadkę śmierci pilotki Rabb, jako pasażer, zabiera się z Boonem na nocną misję zwiadowczą. Liczy, że będzie miał okazję porozmawiać z kapitanem, wybadać go. Eskadra ma przelecieć nad objętymi walką terenami byłej Jugosławii i wykonać zdjęcia stanowisk ogniowych. Podczas ostrzału Boone zostaje ranny, a Rabb - z wadą wzroku wykluczającą go z pilotowania - musi przejąć stery. Udaje mu się dolecieć do lotniskowca, ale odmawia katapultowania, gdyż nieprzytomny Boone by tego nie przeżył. Mimo ogromnych trudności szczęśliwie ląduje.

Wyjaśnia też śmierć kobiety - zabił ją inny oficer z załogi pokładowej nie mogąc pogodzić się z faktem, że kobietom pozwolono pilotować myśliwce. Jest to duży cios dla US Navy, Rabb jednak nie zostaje rzucony na pożarcie, gdyż dzięki obecności ekipy telewizyjnej na lotniskowcu stał się bohaterem po uratowaniu Boone'a.

Powyższa akcja zajęła dwa pierwsze, pilotażowe odcinki. W kolejnych serial przechodzi już do standardowego trybu, praktycznie co odcinek, to inna opowieść. Twórcy jednak starali się podtrzymywać pewien poziom, gdyż co chwila oglądamy Rabba i pozostałych bohaterów albo w łodzi podwodnej, albo w kubańskiej bazie czy oblężonej ambasadzie w Ameryce Południowej. Nie brakuje oczywiście potyczek na sali sądowej, jednak dość zręcznie sprawiono, by prawnicze tło serialu nie było zbyt męczące. Prawnicy JAG broniąc (lub oskarżając) żołnierzy i marynarzy muszą często wcielić się w rolę śledczych i prowadzić całe dochodzenia. Nierzadko wiąże się to z niebezpieczeństwem i udziałem w prawdziwej walce.

Przez dziesięć sezonów jest też czas na kwestie dotyczące wyłącznie bohaterów. Rabb poszukuje swego zaginionego ojca, porucznik Bud Roberts traci na minie nogę i długo stara się wrócić do czynnej służby, major MacKenzie najpierw przeżywa wielki romans z agentem CIA, później z australijskim komandorem, aż wreszcie odnajduje się u boku Harmona. Wszystkie te wątki są dobrze wkomponowane w akcję serialu, nie ma wrażenia, że stanowią jakąś oddzielną, oderwaną historię.

Wrażenia:

USS John C. Stennis

JAG oglądany dziś nie budzi już takich emocji, jak 15 czy 20 lat temu, ale nie można odmówić mu naprawdę dobrego klimatu. Sceny walk myśliwców, pracy załóg lotniskowców czy działań komandosów SEAL nie są oczywiście tak dobre, jak w pełnometrażowych filmach fabularnych, ale widać spory nakład pracy, by się podobały. Nie było to „byle jakie” potraktowanie tematu, realizatorzy musieli spędzić z kamerami sporo godzin na wojskowych poligonach czy w bazach lotniczych. Zdjęcia morskie kręcono na lotniskowcu „USS John C. Stennis”, za plenery filmowe posłużyły tereny Kalifornii, Waszyngtonu, a nawet Australii.

Do serialu można się oczywiśce przyczepić, prawnicy JAG są tu ukazani w rolach, które nigdy nie byłyby ich udziałem (np. misje szpiegowskie), jednak jest to serial sensacyjny, nie dokumentalny. Ma on też swoje spadki, niektóre odcinki po prostu nudzą, co było raczej nieuniknione przy produkcji złożonej z 227 epizodów. Z powodzeniem równoważą to akcje dobre i bardzo dobre, jak choćby uderzenie pioruna w F-14 podczas sztormu i katapultowanie się Rabba oraz cała późniejsza akcja ratownicza. Całkiem ciekawie była też ukazana sytuacja, gdy podczas misji trafiono jeden z samolotów i Rabb „popychał” go w locie swoim myśliwcem, by zdołali opuścić wrogą strefę3).

Zaletą serialu była także stałość obsady. Oczywiście w miarę upływu czasu następowały rotacje, jednak trzon ekipy pozostał bez zmian. Pozwoliło to na przyzwyczajenie się do bohaterów: Rabba, MacKenzie, Robertsa, admirała Chegwiddena, bosman Coates. Spora część ekipy aktorskiej nie powtórzyła już swego sukcesu z JAG - odtwarzający główną rolę David James Elliott praktycznie zniknął z poważniejszych ról, Patrick Labyorteaux do dziś gra jakieś epizody - w tym swoją postać z JAG w kilku odcinkach NCIS. Nie poszczęściło się też Zoe McLellan, a Catherine Bell spędza czas na występach w każdej możliwej odmianie serii Good Witch. Paradoksalnie, większą karierę zrobili aktorzy grający role epizodyczne (jak Stana Katic), nie zahamowało to też karier weteranów ekranu (jak Terry O'Quinn, czyli kapitan Boone).

Zdanie o JAG mam bardzo pozytywne, serial mi się podobał, choć zdaję sobie sprawę, że w gruncie rzeczy nie był szczególnie ambitny (ale ambitne seriale nie mają 227, tylko 10-13 odcinków). Stanowił dobrą sensację z dobrą akcją, przy której (poza paroma wyjątkami) trudno było się nudzić. I jak na serial dawniejszy (premiera w 1995) nawet dziś wielu by miło zaskoczył.

Obsada:

  • David James Elliott - Harmon Rabb
  • Catherine Bell - „Mac” Sarah MacKenzie
  • Tracey Needham - Meg Austin
  • Patrick Labyorteaux - Bud Roberts
  • John M. Jackson - A.J. Chegwidden
  • Scott Lawrence - Sturgis Turner
  • Zoe McLellan - Jennifer Coates

Obsada epizody:

Sezony:

(Serial #39)


1)
Stopnie wojskowe w marynarce wojennej USA różnią się od stopni w wojskach lądowych, co jest powodem wielu pomyłek podczas tłumaczeń w polskich emisjach. Np. porucznik marynarki, to odpowiednik kapitana wojsk lądowych, a kapitan marynarki to odpowiednik pułkownika. W serialu JAG Rabba błędnie nazywano „kapitanem” - tak, jakby służył w armii lądowej.
2)
JAG jest fikcyjną instytucją wymyśloną na potrzeby serialu.
3)
Nie była to serialowa fikcja, scenę tę nakręcono na podstawie faktycznego zdarzenia podczas jednej z misji bojowych lotnictwa US Navy.
  • seriale/jag
  • ostatnio zmienione: 11.08.2018