Jack Ryan (Tom Clancy's Jack Ryan)

Thriller sensacyjno-szpiegowski prod. USA. Premiera całego 1. sezonu odbyła się 31 sierpnia 2018. Serial opatrzony jest nazwiskiem Toma Clancy'ego, nie jest jednak oparty na jego powieściach, a jedynie na stworzonych przez niego bohaterach.

Fabuła:

Jack Ryan to były porucznik marines. W Afganistanie przeżył zestrzelenie helikoptera, w którym nabawił się urazów kręgosłupa. Po odejściu z armii dokończył studia, zdobył doktorat z ekonomii, pracował - z powodzeniem - na Wall Street. Teraz jest analitykiem CIA, który w dziale T-FAD (Terror, Finance, and Arms Division) pracuje nad śledzeniem przepływu pieniędzy mogących służyć terrorystom.

T-FAD jest dość małą, mieszaną komórką, w jej skład wchodzą analitycy CIA, a także z Departamentu Stanu i Departamentu Skarbu. Nowym kierownikiem zostaje tam James Greer, dla którego wygląda to jak zesłanie. Był agentem terenowym, wiceszefem ważnej placówki w Pakistanie, po nieudanym werbunku tamtejszego oficera stał się dla agencji obciążeniem. Frustracja Greera daje o sobie znać, gdy publicznie lekceważy teorię, nad którą aktualnie pracuje Ryan. Analityk odkrył szereg dziwnych transakcji, które - wg niego - mają prowadzić do Mousy bin Suleimana, człowieka, o którym dotychczas żadne służby nie słyszały. Greer nazywa to „polowaniem na jednorożca” i nie zgadza się z prośbą Jacka, by zamrozić jemeńskie konta rzekomego Suleimana, na których zgromadzono 9 milionów dolarów. Jest jednak doświadczonym agentem - widząc upór analityka każe agentom obserwować bank w Adenie.

Ryan o tym nie wie, postanawia działać na własną rękę. Nie chce być odpowiedzialny za jakiś kolejny zamach, bo odpuścił badanie tropu. Za plecami nowego szefa przekonuje urzędniczkę Departamentu Stanu do wystawienia nakazu zablokowania kont. Greer wpada we wściekłość, ale uruchomiony samowolką Ryana ciąg zdarzeń sprawia, że ów nikomu nieznany dotąd Suleiman staje się priorytetem wszystkich służb od USA do Europy. Okazuje się, że może być równie groźny, jak kiedyś Osama bin Laden. Szybko przekonuje się o tym Francja, gdy w ataku gazem zostaje zabitych ponad 300 osób. Kolejnym celem mają być Stany Zjednoczone.

Więcej szczegółów w streszczeniu 1. sezonu.

Wrażenia:

Świetnie mi się oglądało ten serial. Może dlatego, że od ponad 25 lat jestem fanem twórczości Clancy'ego i choć w Jack Ryan nie ma nic, co by sam stworzył (zmarł w 2013), to jednak sentyment do ludzi z jego książek mam spory. Poza tym nie trzeba być miłośnikiem tych powieści, by przyznać, że serial po prostu jest bardzo dobrze zrobiony. Mamy tylko jeden (wg mnie) niepotrzebny wątek: operatora dronów Victora Polizziego (którego pominąłem w streszczeniach). Pojawia się w trzech odcinkach, nawet zajmuje w nich nieco czasu - a jest zupełnie oderwany od właściwej fabuły. Poza jednym momentem, gdy Polizzi nieświadomie ratuje żonę Suleimana - ale ta scena mogłaby z powodzeniem zostać nakręcona z dowolnym, pojawiającym się tylko na jej potrzeby operatorem.

Próby odtworzenia klimatu z powieści Clancy'ego raczej się powiodły. Jack Ryan często ratował świat, a jego akcje angażowały do działania służby federalne, CIA czy rząd USA - tu nie jest inaczej. Dotychczas na ekranach jego postać pojawiała się tylko w filmach: pierwszym był Polowanie na Czerwony Październik (1990, Alec Baldwin). Później dwukrotnie mieliśmy Harrisona Forda - Czas patriotów (1992) i Stan zagrożenia (1994). Następnie Ben Affleck - Suma wszystkich strachów (2002). Na koniec pojawił się Chris Pine w Jack Ryan: Teoria chaosu (2014). Obecny Ryan jest pierwszym serialowym, zagrał go John Krasinski, aktor, reżyser i scenarzysta z polskimi korzeniami. I to właśnie jego Jack Ryan ma stosunkowo najmniej odstępstw od postaci z książek. Więcej różnic mają pozostali bohaterowie: James Greer u Clancy'ego był wiceadmirałem, jednym z zastępców dyrektora CIA. Cathy Mueller już od pierwszej powieści była jego żoną i wybitną specjalistką od chorób oczu - tu się dopiero poznają, a ona zajmuje się epidemiologią (co akurat ma sens biorąc pod uwagę akcję serialu). Brakuje mi Johna Clarka, agenta Operacji Specjalnych, który przewinął się w wielu powieściach i był prawdziwą podporą Ryana.

Warto odnotować obecność w obsadzie Wendella Pierce'a jako Jamesa Greera. Ten aktor też budzi moje dobre skojarzenia, pamiętam go ze świetnej roli baltimorskiego detektywa w Prawo ulicy.

Serial musiał się podobać szefom Amazon Video, czyli sieci wykładającej na niego pieniądze i rozprowadzającej na swej platformie. Dość nietypowo, bo jeszcze przed premierą 1. sezonu ogłosili, że Jack Ryan będzie kontynuowany. Ja już nie mogę się doczekać, licząc oczywiście, że następny sezon utrzyma poziom tego niedawno zakończonego.

Ciekawostka:

Tom Clancy widnieje w napisach końcowych po każdym odcinku jako producent wykonawczy (executive producer). Wyczytałem, że podobno dlatego, że to on opracował koncepcję tego serialu. Podchodzę to tego sceptycznie, raczej jest to zabieg marketingowy lub (co też możliwe) wymóg jakichś umów związanych z prawami autorskimi przy wykorzystaniu jego bohaterów.

Obsada:

 • John Krasinski - Jack Ryan
 • Abbie Cornish - Cathy Mueller
 • Wendell Pierce - James Greer, szef T-FAD
 • Ali Suliman - Mousa Bin Suleiman
 • Dina Shihabi - Hanin Ali, żona Suleimana
 • Timothy Hutton - z-ca dyrektora Operacji Specjalnych CIA
 • John Hoogenakker - Matice, agent Operacji Specjalnych CIA
 • Haaz Sleiman - Ali, młodszy brat Mousy
 • Amir El-Masry - Ibrahim, najbardziej zaufany człowiek Mousy
 • Goran Kostić - Dudajew

Sezony:

 • Sezon 1: sierpień 2018 (10) ★
 • Sezon 2: zapowiedziany, brak innych danych

(Serial #43)

 • seriale/jack-ryan
 • ostatnio zmienione: 03.12.2018