Human Target (Człowiek cel)

Serial sensacyjny prod. USA. Wystartował w styczniu 2010, zakończony w lutym 2011.

Ciekawie zapowiadający się serial z potencjałem, w którym jednak coś nie zadziałało. Mimo dobrej obsady i całkiem sprawnej akcji stacja Fox nie zdecydowała się na jego kontynuację i po dwóch sezonach seria została zamknięta. Pierwszy cykl lekko bazował na komiksach o tym samy tytule (wydawanych w latach 1953-2010 przez DC Comics) i jednym z ich głównych bohaterów: Christopherze Chance. Drugi na krótkim serialu (także noszącym ten sam tytuł) emitowanym w USA w roku 1992.

Fabuła:

Christopher Chance nie jest zwykłym ochroniarzem: to specjalista od rozwiązywania problemów. Osobom, które go wynajmują, zagraża niebezpieczeństwo, Chance wtapia się w ich otoczenie i czeka, aż zagrożenie samo się ujawni. Dopiero wówczas zaczyna działać. Jego partnerem jest Lavern Winston, były policjant, który zajmuje się przyjmowaniem zleceń dla Chance'a i prowadzeniem agencji, a w razie potrzeby zapewnia mu wsparcie podczas akcji. Obydwaj korzystają też z pomocy Guerrero: niepozornego z wyglądu, ale posiadającego wielką renomę egzekutora ze świata przestępczego.

Chance w serialu stoi po „jasnej stronie” sprawiedliwości, ale jego przeszłość skrywa wiele tajemnic. Dawniej był płatnym zabójcą, który nawrócił się w chwili gdy odkrył, że jego ostatnie „zlecenie”, Katherine Walters, jest niewinną, niezasługującą na śmierć osobą. Gdy mimo jego wysiłków Katherine ginie, Chance opuszcza swego mocodawcę i sam staje się celem innych zabójców.

Wątek Katherine i polowania na Chace'a przewija się w całym 1. sezonie. Poszczególne odcinki są za zasadzie „każdy o czymś innym”, ale stopniowo budowana jest historia rozliczeń Chance'a z przeszłością. Spotyka na swej drodze Baptiste'a, swego byłego ucznia w fachu zabójcy, który bezpośrednio odpowiada za śmierć Katherine. W końcu dochodzi też do ostatecznej rozgrywki z Old Manem, szefem syndykatu zbrodni i jego byłym mentorem.

W 2. sezonie pojawiają się dwie nowe bohaterki: Ames: początkująca złodziejka, którą ekipa Chance'a poznaje podczas jednej z akcji oraz Ilsa Pucci: wdowa po miliarderze, która wynajmuje agencję do wykrycia osób planujących ją zabić. Gdy misja kończy się powodzeniem Pucci proponuje Winstonowi układ: oni będą dalej robić to, co robią (czyli ratować niewinnych), ona zapewni im wszelkie możliwe środki i fundusze bez wtrącania się w ich pracę. Oczywiście z tego ostatniego nic nie wychodzi, Pucci wtrąca się prawie we wszystko i tak przez kolejne odcinki mamy różne przygody, w których bierze ona mniejszy lub większy udział.

Z czasem między Ilsą i Christopherem zaczyna lekko iskrzyć, jednak aby poznać, jakby się to rozwinęło, potrzebny byłby 3. sezon - którego już nie nakręco.

Pod względem technicznym serial jest dość dobrze zrobiony. Oczywiście nie ma tu jakichś zapierających dech w piersiach efektów specjalnych, ale nie oszczędzano na scenografii czy montażu różnych akcji. Mamy skoki ze spadochronem, pościgi, akcję w terenie tworzoną z zadowalającym rozmachem, wybuchy bomb czy strzelaniny. To - plus obsada złożona ze znanych aktorów - sprawiało, że serial nie nudził i naprawdę nie rozumiem dlaczego producenci postanowili go anulować.

Obsada:

Obsada epizody:

Sezony:

(Serial #12)

  • seriale/human-target
  • ostatnio zmienione: 12.08.2018