House of Cards (Dom z kart) UK

Serial polityczny prod. brytyjskiej. Wystartował w listopadzie 1990, zakończył się w listopadzie 1995.

Chyba wszyscy znamy House of Cards z Kevinem Spacey'em. A ilu z nas wie, że to tylko „wariacja na temat” trylogii Michaela Dobbsa? Ma z początku zachowane pewne zgodności z powieścią, ale z odcinka na odcinek serial ten coraz bardziej oddalał się w stronę „wolnoamerykanki” i dziś, poza stylem narracji, nie ma z oryginałem nic wspólnego. Natomiast opisywany tu House of Cards z lat 1990-1995 to właśnie w miarę dobre odwzorowanie książek Dobbsa. Są oczywiście różne odstępstwa, jednak twórcy starali się być wierni książce na tyle, by scenariusz napisać według jej treści, a nie według samego tytułu.

Autor jest osobą nietuzinkową: poznał politykę od podszewki. Jeszcze w czasach, gdy Margaret Thatcher była szefową opozycji, był jej doradcą, a pod koniec jej rządów nawet szefem sztabu Partii Konserwatynej. Jak mało kto zna mechanizmy sprawowania władzy. Dlatego, choć House of Cards jest literacką fikcją, wiele nam mówi o stylu uprawiania brytyjskie polityki lat '90 ubiegłego wieku.1)

Serial składa się z trzech części, zatytułowanych tak samo, jak ich książkowe odpowiedniki. Streszczenie poszczególnych serii znajdziecie po kliknięciu w dowolny numer sezonu na dole strony.

Na koniec:

Nie wiem, jak się ten serial odbierało w latach '90, dziś niestety można czuć niedosyt. Produkcja sprzed ponad 20 lat i do tego brytyjska: połączenie nie najlepsze. Gra aktorska nie jest mocną stroną, choć w roli głównej mamy Iana Richardsona, nieżyjącego już jednego z największych brytyjskich aktorów teatralnych i filmowych. Trylogia jednak się spodoba tym, którzy albo chcą poznać pierwowzór amerykańskiego House of Cards, albo nieco poznać sposób prowadzenia polityki w Wielkiej Brytanii w minionych dekadach. Na pewno nie można w żaden sposób porównywać tego serialu z jego amerykańskim odpowiednikiem, bo choć niektóre nazwiska się powtarzają, niektóre sceny też - są to zupełnie dwie różne opowieści.

Obsada:

  • Ian Richardson - Francis Urquhart
  • Diane Fletcher - Elizabeth, żona Urquharta
  • Colin Jeavons - Tim Stamper
  • Susannah Harker - Mattie Storin
  • Nick Brimble - Corder, ochroniarz Urquharta i zabójca na jego zlecenie
  • Kitty Aldridge - Sarah Harding
  • Michael Kitchen - król

Sezony:

(Serial #11)


1)
To nie jedyne „polityczne” książki Dobbsa, stworzył też m.in. serię sensacyjnych powieści o Winstonie Churchillu.
  • seriale/house-of-cards-uk
  • ostatnio zmienione: 09.08.2018