Hawaii Five-0

Serial sensacyjny prod. amerykańskiej. Wystartował we wrześniu 2010. Jest rebootem serii emitowanej w latach 1968-1980, dla rozróżnienia oryginalne Five-O (litera O) zamieniono na Five-0 (cyfra zero).

Fabuła:

Komandor Steven „Steve” McGarrett, wielokrotnie odznaczony komandos Navy SEAL, transportuje w Korei Południowej Antona Hesse, groźnego przestępcę, który wraz z bratem od wielu lat był poszukiwany za handel bronią. Wszystko idzie zgodnie z planem do momentu, gdy do McGarretta dzwoni Victor, drugi z braci. Przetrzymuje ojca komandora i żąda uwolnienia Antona. W tym samym czasie konwój zostaje zaatakowany przez śmigłowce z najemnikami Hesse, wywiązuje się walka, w której Anton przypadkowo ginie. Gdy ponownie dzwoniący Victor Hesse dowiaduje się o tym, zabija ojca McGarretta.

Steve wraca na Hawaje, do rodzinnego domu, wyprawić ojcu pogrzeb. Nie był tu od wielu lat, odkąd jego ojciec (doświadczony policjant), po tajemniczym wypadku matki Steve'a, nie wysłał go wraz z siotrą do rodziny na Kontynent. McGarrett nigdy nie rozumiał tej decyzji, wiedział tylko, że ojciec się czegoś bał. Do komandora podchodzi gubernator Hawajów, Patricia Jameson. Była przyjaciółką jego ojca, oferuje mu pomoc. Proponuje, by stworzył specjalną jednostkę zadaniową, niepodlegającą policji, której członkowie mieliby nawet pewien immunitet na swoje działania. Pierwszym zadaniem tej jednostki byłoby ujęcie Victora Hesse. McGarrett odrzuca ofertę przeczuwając, że stoi za tym polityczna kalkulacja gubernator, gdyż właśnie zbliżały się wybory.

Przeszukując dom ojca komandor napotyka detektywa Danny'ego Williamsa. Policjant nie chce udzielić mu bliższych infmoracji ze śledztwa, komandor jest tylko rodziną ofiary. McGarrett dzwoni do gubernator Jameson i przyjmuje ofertę. To zmienia sytuację, Williams nie tylko musi podzielić się wynikami dochodzenia, ale też - początkowo wbrew sobie - zostaje przez komandora wciągnięty w skład nowej jednostki. Kolejnym nabytkim zespołu jest Chin Ho Kelly, były policjant, który odszedł w niesławie po niesłusznym oskarżeniu o przyjęcie łapówki. Początkowy komplet zamyka jego kuzynka, ucząca się jeszcze w akademii policyjnej Kono Kalakaua. Razem udaje im się schwytać Victora Hesse i tak rozpoczyna się działalność jednostki, której nadali nazwę Five-0.

Przez kolejne odcinki (i sezony) ekipa McGarretta rozwiązuje najtrudniejsze zagadki, które wykraczają poza zakres możliwości policji. Oczywiście jest też wątek główny, osiowy - tajemnica rodziny McGarretta. Jego matka okazuje się ex-szpiegiem CIA, nie zginęła w wypadku, a śmierć upozorowała w celu ochrony rodziny. Wszystko przez Wo Fata, groźnego terrorystę, który zaprzysiągł jej zemstę za zabicie ojca. Intryga (do pewnego stopnia) jest nawet dobrze pomyślana, a doprowadzenie do śmierci Wo Fata zajmuje komandorowi prawie pięć sezonów.

Wrażenia:

Byłem wielkim fanem tego serialu, ale tylko do czwartego sezonu. Później coś zaczęło się w nim psuć. Przez te 4 części serial wciągał, akcje były dynamiczne, czuć było jakąś świeżość w podejściu do produkcji sensacyjnych. Być może później komuś skończyły się pomysły, w każdym razie dziś oglądam go tylko z przyzwyczajenia. A szkoda, bo serial miał kilka naprawdę świetnych momentów - proponuję obejrzeć zamieszczony obok klip, fragment odcinka 2.10 (jeszcze z Lauren German w obsadzie). Jak na standardowy serial sensacyjny to całkiem porządny kawałek telewizji.

Od 5. sezonu serial coraz częściej miał momenty słabsze, niektóre sceny się powtarzały (nieco już do znudzenia ciągnące się przyjacielskie sprzeczki McGarretta z Williamsem). I mimo prób zbudowania jakiejś wieloodcinkowej osi - nie za bardzo twórcom się to udaje. Są dobre odcinki, dobre sceny, jednak nie ma już tych emocji, co na początku.

Mimo to serial zbiera dobre recenzje. Jego oglądalność utrzymuje się na wysokim, jak na tego typu produkcje, poziomie: 8-10 milionów telewidzów na odcinek. Zdobył wiele nominacji do nagród i samych nagród, np. w 2011 People's Choice Award w kategorii „ulubiony nowy serial telewizyjny”, czy kilka razy nagrodę SOCAN za muzyczne motywy w nim zawarte. Nie wspominam już tu o nagrodach lokalnych z Hawajów, bo tych jest bardzo dużo.

Poza planem:

Interesujące, że Hawaii Five-0 ma spory wpływ na gospodarkę Hawajów. Serial jest nakręcany w oryginalnych plenerach, głównie na wyspie O'ahu i znajdującej się tam stolicy stanu Honolulu. Gdy tylko zaczął zdobywać popularność mocno w górę skoczył wskaźnik turystyki. O 25% zwiększyła się liczba odwiedzających muzeum na USS Missouri. Serialowy przyjaciel McGarretta i jego ekipy, były więzień Kamekona, prowadzi budkę z krewetkami - firma o takiej samej nazwie odnotowała wzrost sprzedaży o 30%. Alkohol, z którego McGarrett robi swoje drinki, zaczął się sprzedawać aż o 60% lepiej.

W obsadzie nie ma zbyt dużo znanych aktorów, występuje sporo Hawajczyków, ale polski widz może poznać Scotta Caana (60 sekund, 2000), syna Jamesa Caana, czyli Sonny'ego z Ojca chrzestnego (1972). W pilocie w roli Antona Hesse mamy Normana Reedusa (Walking Dead). Natomiast odgrywający główną rolę Alex O'Loughlin przewinął się w kilku filmach, czy serialach, jednak nie jest to aktor, o którym możemy powiedzieć, że jest jakoś szczególnie znany. Po 7. sezonie z obsady odeszła będąca w głównej obsadzie Grace Park - nie porozumiała się z producentami w sprawie warunków finansowych.

Obsada:

  • Alex O'Loughlin - komandor Steven „Steve” McGarrett
  • Scott Caan - detektyw sierżant Danny Williams
  • Daniel Dae Kim - detektyw porucznik Chin Ho Kelly
  • Grace Park - funkcjonariuszka Kono Kalakaua (sezony 1-7)
  • Masi Oka - dr Max Bergman (sezony 1-7)
  • Lauren German - agentka specjalna Lori Weston (sezon 2)
  • Michelle Borth - porucznikCatherine Rollins
  • Chi McBride - kapitan Lou Grover (od sezonu 4)

Obsada epizody:

Sezony:

(Serial #27)

  • seriale/hawaii-five-0
  • ostatnio zmienione: 12.08.2018