Hap and Leonard (Hap i Leonard)

Serial sensacyjny prod. USA. Wystartował w marcu 2016, zakończony w kwietniu 2018.

W ciemno obstawiam, że serial spodoba się fanom Detektywa czy Fargo. Jak tamte produkcje jest klimatyczny, wyrazisty, więc i tu widzowie nie będą zawiedzeni.

Hap i Leonard powstał na bazie powieści o tym samym tytule amerykańskiego pisarza Joe R. Lansdale'a, którzy stworzył tę parę poturbowanych przez życie przyjaciół. Bardzo się różnią, ale może właśnie dzięki temu potrafią tworzyć tak zgrany i efektowny duet.

W serialu Leonarda (geja i weterana z Wietnamu) gra Michael K. Williams, odtwórca doskonałej roli Omara Little w Prawo ulicy i Chalky White'a w Zakazane imperium. Hap (były więzień skazany za odmowę wyjazdu do Wietnamu) sportretowany jest przez Jamesa Purefoy'a, kolejnego lubianego przeze mnie przedstawiciela kina i telewizji: George i smok (2004), Żelazny rycerz (2011), Solomon Kane (2010) czy Marek Antoniusz z serii Rzym.

Fabuła:

Oglądanie zaczynamy od scenki z 1968 roku: dwójka bankowych rabusiów ucieka przed policyjnym pościgiem. Ich samochód wpada do rzeki, jeden z nich ginie, drugi,ranny, trafia do więzienia. Po 20 latach poznajemy Hapa i Leonarda pracujących na jakiejś plantacji róż. Do Hapa zgłasza się jego była żona, Trudy, która z grupą byłych hippisów chce odszukać zatopiony samochód i wydobyć z niego pieniądze z napadu. Grupą dowodzi jej drugi były mąż: Howard. Ich śladem zaczyna podążać Żołnierz (diler narkotykowy) i jego psychopatyczna dziewczyna Angel.

Hap odnajduje samochód ze skarbem, jednak jedna ze skrzyń przemokła i część pieniędzy uległa zniszczeniu. Howard postanawia wykiwać nowych wspólników, więzi ich i kontaktuje się z Żołnierzem, by za resztę pieniędzy kupić narkotyki. Pieniądze z ich sprzedaży mają posłużyć naprawie świata (tu następuje hippisowski bełkot o rewolucji). Oczywiście nic nie wychodzi zgodnie z planem: członek grupy Howarda, Paco, jest wtyką Żołnierza i teraz oni wszyscy stają się więźniami. By zmusić ich do zdradzenia, gdzie zakopali pieniądze, Żołnierz zaczyna ich po kolei zabijać, a gdy to nie pomaga - torturować Trudy. Ostatecznie zostaje już tylko trójka: Hap i Leonard uciekają, a Trudy obezwładnia Paco wbijając mu gwóźdź w jedyne zdrowe oko. Wkrótce i on ginie, a nasi bohaterowie barykadują się w domu, podczas gdy Żołnierz i Angel starają się ich dorwać.

Finał bitwy nie do końca jest szczęśliwy: dilerzy co prawda zostają zabici, jednak postrzelona Trudy wkrótce umiera. Leonard trafia na kilka miesięcy do szpitala, a Hap przeszukuje całą jego posiadłość: okazało się, że Trudy schowała resztę pieniędzy i nie zdążyła nikomu zdradzić miejsca. Odnajduje je dzięki psiej kupie - wdeptuje w nią i dostrzega skrawek banknotu. Pieniądze były w worku z psią karmą, za sprawą psa niewiele ich już zostało. Część z nich Hap oddaje Leonardowi, resztę wysyła na sierociniec w imieniu zmarłej Trudy.

1. sezon kończy się cliffhangerem: bohaterowie nocują w domu stryja Leonarda po pogrzebie staruszka. Gdy usypiają na kanapach, kamera zjeżdża w dół, pod podłogę i widzimy stary, powyginany szkielet ludzki. Kto to był i kto go zabił? Opowiadać już nie będę - można się tego dowiedzieć w 2. sezonie, który wystartował w marcu 2017. Scenariusz tej nowej serii powstał na bazie drugiej powieści Landsfale'a pt. Mucho Mojo. Sezon 3. (marzec 2018) oparty jest o kolejny tytuł z serii: „The Two-Bear Mambo”.

Wspomniałem o klimacie. Detektyw zafundował nam do bólu namacalne, fizyczne odczucie ludzkiego mroku, zaś Fargo zaskakiwał zachowaniami z pogranicza absurdu. W Hap i Leonard, po 1. sezonie, mamy jedno i drugie: prowincja ukazana jako coś daleko odbiegające od „amerykańskiego snu”, jest bezsensowna brutalność Żołnierza i Angel, są wzbudzające politowanie plany zmieniania świata przez grupkę wyrośniętych hippisów i mamy nieco zgorzkniałych, nieco zrezygnowanych, ale uparcie idących do przodu dwóch głównych bohaterów. Akcja, fabuła, w połączeniu ze wspomnianym klimatem daje nam naprawdę porządną dawkę emocji. Serial na szczęście nie jest długi, ma tylko 6 odcinków - to zupełnie wystarczająco, by się „nie opatrzył” i zachował swój urok.

[14.05.2018] Po zakończeniu 3. sezonu stacja SundanceTV ogłosiła, że kolejnych części serialu już nie będzie1).

Obsada:

 • Jimmi Simpson - Żołnierz (zeson 1)
 • Bill Sage - Howard (sezon 1)
 • Christina Hendricks - Trudy (sezon 1)
 • Pollyanna McIntosh - Angel (sezon 1)
 • Enrique Murciano - Raoul (sezony 1–2)
 • Brian Dennehy - szeryf Otis (sezon 2)
 • Tiffany Mack - Florida Grange (sezony 2–3)
 • Cranston Johnson - detektyw Hanson (sezony 2–3)
 • Louis Gossett Jr. - Bacon

Sezony:

(Serial #16)


1)
Źródło: Deadline.com
 • seriale/hap-and-leonard
 • ostatnio zmienione: 10.08.2018