The First

Dramat psychologiczny prod. amerykańsko-brytyjskiej. Sezon 1. został wyemitowany w całości 14 września 2018 na platformach Hulu (USA) i Channel 4 (W. Brytania). Serial nie został ogłoszony jako „zakończony”, na chwilę obecną brak danych co do jego dalszych losów.

Fabuła:

Przyszłość za 2-3 dekady. Ludzkość dopiero od niedawna ponownie podejmuje próby sięgnięcia do innych planet. Komandor Tom Hagerty jest pierwszym od wielu, wielu lat, który postawił stopę na Księżycu. Ma być dowódcą misji Providence 1 - załogowej wyprawy na Marsa. Projektem kieruje szefowa korporacji Vista Laz Ingram. Vista zdobyła od NASA i rządu USA wielomiliardowy kontrakt na przygotowanie i pokierowanie misją. Kilka tygodni przed startem Laz podejmuje decyzję: Hagerty nie poleci z Providence 1. Komandor wraca do domu.

Cały świat obserwuje przygotowania do startu. Panuje odświętna atmosfera, nikt nie dopuszcza myśli o porażce. A jednak - gdy rakieta z pięcioma astronautami wzbija się i ma nastąpić odłączenie pierwszego członu paliwowego: eksplozja niszczy ją i zabija załogę. Laz się gubi. Jako szefowa projektu powinna natychmiast pokierować ludźmi, a przede wszystkim: wyjść do rodzin astronautów. Zamiast tego zamyka się w gabinecie i salach konferencyjnych. Do Centrum Lotów przyjeżdża Hagerty i to on przejmuje kwestie zajęcia się zrozpaczonymi bliskimi. Niemal siłą zmusza Ingram, by wyszła do rodzin.

Senacka komisja ma ustalić, czy kontynuowanie programu Providence ma sens, od tego zależy przyznanie dalszych funduszy. W kraju panuje niechęć do lotów w kosmos, odzywają się głosy, że pieniądze można spożytkować w lepszy spoób. Przyparta do muru Laz wzywa do Waszyngtonu Toma Hagerty. I to jego słowa i działania sprawiają, że prezydent USA oraz senatorowie z komisji zgadzają się dać Viście drugą szansę. Laz Ingram, choć Hagerty jej o to nie prosił, powierza mu dowództwo Providence 2.

Wrażenia:

To nie jest łatwy w odbiorze serial. Niektórych może dziwić, że z taką fabułą (którą potraktowałem dość powierzchownie) zaznaczyłem go jako „dramat psychologiczny”. Ale w The First nie chodzi o pełne efektów sceny ze startów rakiet, zmagań z niszczycielską siłą kosmosu czy przygodami na Czerwonej Planecie. Oczywiście, przygotowania do misji stanowią nierozerwalne tło, ale głównie poznajemy ludzi. Ich problemy, rozterki, jak przełamują własne słabości i jak radzą sobie z obawami przed największą w dziejach człowieka podróżą.

Bohaterowie serialu nie mają nic wspólnego z herosami, do jakich przyzwyczaiły nas inne „kosmiczne” produkcje. Twórcy The First odarli ich całkowicie z jakiejkolwiek wyjątkowości. Mają dzieci, jak np. Hagerty: jego córka jest narkomanką zmagającą się z traumą po samobójstwie matki. Mają bliskich: Sadie i jej pragnący dziecka mąż, czy Kayla która na Ziemi zostawia swą patnerkę. Jest główna szefowa, Ingram, kobieta żyjąca we własnym świecie. Odcinek po odcinku poznajemy ich bardzo dokładnie. Było już wiele filmów, w których starano się ukazać ludzką stronę podboju kosmosu (np. Grawitacja), z pełnymi przeróżnych dywagacji momentami - tu odrzucono silenie się na coś specjalnego, by ukazać coś bardzo przyziemnego: zwykłych ludzi.

Ale ten serial może też niektórych zanudzić. Mało w nim zrywów, jest dość statyczny. Dla mnie jednak stanowi powrót do starej dobrej klasyki S-F, w której liczył się właśnie człowiek, a nie ilość efektów specjalnych na minutę. W pewnym momencie nawet (w drugiej połowie ostatniego odcinka) aż było czuć klimaty z 2001: Odyseja kosmiczna z 1968 (reż. Stanley Kubrick), choć przeniesione z kosmosu na Ziemię.

The First powstał za sprawą Beau Willimona, tego samego, który stworzył House of Cards. Współpracował on wówczas z Agnieszką Holland - i ta współpraca musiała układać się dobrze, gdyż dwa pierwsze odcinki wyreżyserowała właśnie ona. Były to epizody narzucające ton całemu serialowi - i jedyne, do których scenariusz napisał sam Willimon.

1. sezon zakończył się startem Providence 2. Czy dotrą na Marsa? Tego nie wiem, The First nie został oficjalnie zakończony1).

Obsada:

 • Sean Penn - Tom Hagerty, dowódca misji na Marsa
 • Natascha McElhone - Laz Ingram, szefowa Vista
 • LisaGay Hamilton - Kayla Price, członek misji
 • Hannah Ware - Sadie Hewitt, członek misji
 • Keiko Agena - Aiko Hakari, członek misji
 • James Ransone - Nick Fletcher, członek misji
 • Anna Jacoby-Heron - Denise Hagerty, córka Toma
 • Oded Fehr - Eitan Hafri, główny inżynier Vista
 • Jeannie Berlin - prezydent USA

Sezony:

(Serial #45)


 • seriale/first
 • ostatnio zmienione: 05.11.2018