Firefly

Serial science-fiction (a właściwie: space western) prod. USA. Wystartował we wrześniu 2002, zakończony w lipcu 2003.

Cieszący się dużym powodzeniem serial, któremu jedyne problemy sprawili… szefowie z macierzystej stacji Fox 20. Po wyemitowaniu 11 odcinków (z serii liczącej 14) anulowali go, co spotkało się z masowym protestem telewidzów. Emisję wznowiono po 7 miesiącach (wyemitowano ostatnie 3 odcinki), a niemalejąca popularność Firefly skłoniła jego twórcę, Jossa Whedona, do wyreżyserowania filmu pełnometrażowego Serenity (2005) będącego niejako zakończeniem przygód bohaterów serialu.

Fabuła:

XXVI wiek. Znany ludzkości układ gwiezdny liże rany po wielkiej wojnie domowej. Walczący o niepodległość koloniści przegrali z Sojuszem (wywodzącym się z Ziemi) i teraz albo wegetują na obrzeżach galaktyki, albo zajmują się przemytem, piractwem lub jakimiś innymi nielegalnymi sprawami. Na domiar złego pojawiają się pogłoski o tajemniczych „reaversach”, których istnienie Sojusz skrzętnie ukrywa przed opinią publiczną, a którzy są oszalałymi, morderczymi ludzkimi bestiami pustoszącymi peryferia kosmosu.

Głównym bohaterem jest Malcolm „Mal” Reynolds, były sierżant konfederatów, odznaczony weteran walk przeciw Sojuszowi, teraz kapitan kosmicznego statku klasy firefly o nazwie „Serenity”. Serenity to przełęcz na jednej z planet, gdzie stoczono jedną z największych bitew w minionej wojnie. W tę postać wcielił się Nathan Fillion, dla którego była to pierwsza w życiu główna rola (zdał na szóstkę z plusem).

Jego załoga to (poza pierwszym oficerem) zbieranina wyrzutków. Nieco szalony pilot Wash (potrafiący wylądować po ciemku i z zamkniętymi oczami), dziewczyna-mechanik Kaylee (która zachowuje się jak szalona nastolatka, ale tylko dzięki niej maszyneria statku jeszcze działa), Inara (luksusowa kochanka do wynajęcia dla najbogatszych ludzi galaktyki - w tej roli Morena Baccarin znana z serialu Homeland) i Jayne (noszący kobiece imię osiłek myślący pięścią i karabinem). W tej ostatniej roli niesamowicie zagrał Adam Baldwin, który swoim występem potrafił wywołać wybuchy śmiechu. Pierwszym oficerem „Serenity” jest Zoe, żona Washa, która walczyła u boku Reynoldsa podczas wojny. W jednym z odcinków mamy kilka retrospekcji skupionych wokół kompletowania załogi przez Malcolma Reynoldsa. Wyjaśniają, jak ta grupa ludzi znalazła się na jednym statku i co dokładnie ich łączy.

By zarabiać Reynolds z załogą muszą przemycać towary, a także brać podróżnych, których za odpowiednią opłatą przewożą na inne planety. Tak na „Serenity” trafia pasterz (pastor) Book i rodzeństwo Tam: Simon i River. Gdy wychodzi na jaw, że River była obiektem eksperymentów Sojuszu, którą brat uwolnił z ich rąk, nagle cała załoga ze zwykłych, drobnych przestępców staje się najbardziej ściganymi osobami w galaktyce. Rządowi naukowcy nie tylko uczynili z River „tykającą bombę” (chcieli „wyhodować” super-żołnierzy), ale była też ona świadkiem zbrodni, których ujawnienie mogło zachwiać Sojuszem.

Serial jest utrzymany w konwencji westernu, czuć to na każdym kroku. Nawet stroje bohaterów przypominają te znane z tego gatunku filmowego. Wiele scen jest typowo „westernowych”, jak np. zasadzka w powozach konnych czy obrona „domu uciech” przed atakiem ludzi pewnego bogacza z małego miasteczka. Choć w serialu mamy rok 2517, często czujemy się jak poczas oglądania przygód z Dzikiego Zachodu. Ale sami zobaczcie to na klipie video dołączonym do tego tekstu.

Poszczególne odcinki swoimi głównymi wątkami są różnymi opowieściami z przygód załogi „Serenity”, jednak nie można przegapić żadnego z nich, gdyż oprócz tego są też w nich wątki wspólne, spajające fabułę serialu w całość. Najważniejszy z nich to sprawa wspomnianej River i metamorfoza załogi, która najpierw wolałaby pozbyć się kłopotliwego gościa, by w końcu stanąć w jej obronie i ją chronić.

Serial zdobył wiele nagród, w tym statuetkę Emmy i dwa trofea Saturn. Był też dwukrotnie nominowany do nagrody Hugo oraz do Satellite Award.

Dwa lata po zakończeniu serii powstał film Serenity. Załoga Reynoldsa już otwarcie przeciwstawia się Sojuszowi i odkrywa tajemnicę River: planetę, na której doszło do masowej zagłady spowodowanej naukowymi eksperymentami rządowymi, a okrutni „reaversi” okazują się skutkiem ubocznym tych eksperymentów, które zmieniły ludzi w żądne krwi bestie.

Obsada:

Sezony:

  • Sezon 1: wrzesień 2002 - lipiec 2003 (14) ☆
  • Zakończenie: film Serenity (2005)

(Serial #6)

  • seriale/firefly
  • ostatnio zmienione: 09.08.2018