FBI

Serial sensacyjny prod. USA. Wystartował we wrześniu 2018. Kolejna produkcja autorstwa Dicka Wolfa1).

Fabuła:

Jedno z biur FBI w Nowym Jorku. Specjalny zespół pod dowództwem Dany Moiser zajmuje się prowadzeniem śledztw o wysokim priorytecie, jak porwania, terroryzm, zagrożenie bezpieczeństwa publicznego. Agentka Moiser była dawniej jedną z bardziej cenionych behawiorystek FBI, potrafi wniknąć w umysł przestępcy, przewidzieć jego reakcje i motywy. Jej zastępcą jest Jubal Valentine, agent kierujący centrum operacyjnym. Podlegają mu analitycy, technicy laboratoryjni, komputerowcy. W pracy najbardziej pomaga mu analityczka Kristen Chazal, dziewczyna zwerbowana do FBI prosto z uniwersytetu.

W działaniach „polowych” na czoło wysuwa się para agentów specjalnych Bell i Zidan. Maggie Bell, niedawno owdowiała, skupia się już tylko wyłącznie na pracy. Ma wyśmienity instynkt śledczy, cechuje ją też lojalność wobec współpracowników. Jej partner, Omar Adom Zidan, ukończył West Point, służył na Bliskim Wschodzie, później przed kilka lat pracował w DEA2) jako agent pod przykryciem, aż trafił do FBI.

Poszczególne odcinki prowadzą nas przez różne, niezwiązane ze sobą sprawy. Serial właściwie nie różni się od innych sensacyjnych produkcji, poza wagą dochodzeń - w FBI są o wiele poważniejsze. Już w 1. odcinku mamy zamach bombowy, później atak biologiczny ISIS, następnie międzynarodowy handel ludźmi itd. Poza tym fabułę śledzi się już bez zmian: jest zbrodnia, jest śledztwo, jest kara.

Wrażenia:

Bardzo dobrym posunięciem twórców serialu było zrezygnowanie w nim z wymyślania wątków osobistych bohaterów. Dzięki temu widz może skupić się na konkretnej sprawie, a nie tracić czas na śledzenie czyichś perypetii rodzinnych, sercowych czy podobnych kwestii. (Co najmniej jest tak do 5. odcinka - tyle obejrzałem do chwili napisania tego tekstu). Są oczywiście indywidualne odniesienia (jak np. emocje Zidana, weterana z Afganistanu, gdy prowadzą śledztwo przeciwko innemu weteranowi), ale nie próbują te wątki zapanować nad fabułą. Mimo to odczuwam jakiś zawód, gdyż akcja FBI nie jest zbyt porywająca, za mało dynamiczna. Owszem - ciekawa, ale tak bez jakiejś iskry, która dałaby widzowi więcej emocji.

Po 1. odcinku serial został mocno skrytykowany. Zarzucono mu nadmierne „politykowanie”, „moralizatorstwo” (słowa z recenzji na IMDb i RottenTomatoes). Na szczęście nie posłuchałem tych głosów (Dick Wolf jest zbyt doświadczonym twórcą, by popełniać takie szkolne błędy) i faktycznie - później już nie natknąłem się na jakieś manifesty bohaterów, FBI zaczęło żyć tradycyjnym, sensacyjnym rytmem. Jednak wrażnienia z pilota chyba zaważyły na ocenie serialu: telewidzowie dali mu tylko 42% pozytywnych not3). Może mieć to decydujące znaczenie przy ewentualnym przedłużeniu produkcji o kolejny sezon - na chwilę obecną stacja CBS w ogóle się na ten temat nie wypowiada.

Podsumowując: nie jest to serial zły, ale też nie sprawia wrażenia, by mógł mocniej zapaść w pamięć. Może to początki, FBI się rozkręci - o ile oczywiście będzie miał na to szansę. Jednak śmiało można go sobie obejrzeć, mimo pewnych braków to jednak dość zgrabna sensacja i pokaz działania śledczych jednej z najsłynniejszych agencji federalnych USA.

Obsada:

  • Missy Peregrym - agentka Maggie Bell
  • Zeeko Zaki - agent Omar Adom Zidan
  • Jeremy Sisto - agent Jubal Valentine, zastępca agenta dowodzącego
  • Ebonée Noel - analityczka Kristen Chazal
  • Sela Ward - dowodząca grupą agentka Dana Mosier

Sezony:

(Serial #51)


1)
Dick Wolf: amerykański scenarzysta i producent, autor m.in. takich seriali, jak Prawo i porządek, Chicago Fire, Chicago PD.
2)
Drug Enforcement Administration, amerykańska agencja rządowa zajmująca się walką z narkotykami.
  • seriale/fbi
  • ostatnio zmienione: 03.03.2019