The Expanse (Expanse)

Utrzymany w stylu space opera serial amerykańsko-kanadyjski powstały na bazie powieści Jamesa S.A. Coreya. Wystartował w grudniu 2015.

Fabuła:

Streszczenia poszczególnych odcinków znajdziecie 
po kliknięciu w numer sezonu na dole tej strony.

Ludzkość 200 lat później. Ziemią rządzą Narody Zjednoczone, skolonizowany Mars uzyskał niepodległość i stał się Republiką Kongresową. Oba mocarstwa eksploatują bogactwa naturalne w Pasie Planetoid zamieszkałym przez tzw. „pasiarzy”: górników, robotników, dokerów wyzyskiwanych zarówno przez Ziemię, jak i przez Marsa.

Sytuacja polityczna pomiędzy Ziemią, a Marsem jest bardzo delikatna. Traktują się bardzo nieufnie, ale - by nie zburzyć pozwalającej zachować pokój równowagi - starają się unikać sporów i zatargów, głównie związanych z Pasem, podzielonym według stref ich wpływów. Jednak wśród ludności zamieszkującej Pas budzi się dążenie do autonomii, a wyrazicielem tego jest na wpół legalny ruch SPZ 1).

Na początku serialu jesteśmy świadkami kilku różnych, z pozoru ze sobą niezwiązanych wydarzeń, które okazują się być zarzewiem mogącym doprowadzić ludzkość do zagłady. Zaginięcie córki ziemskiego miliardera, zniszczenie transportowca przez tajemnicze okręty, odkrycie przez ziemski rząd, iż Mars dysponuje technologią maskującą mogącą ukryć ich flotę, wreszcie mało istotne śledztwo leniwego detektywa ze stacji Ceres w Pasie - to wszystko ma związek z największym, ale i najbardziej niebezpiecznym odkryciem w dziejach: odnalezionej na Phoebe, księżycu Saturna, przybyłej spoza Układu Słonecznego protomolekuły, w tajemnicy badanej w laboratoriach naukowych największego potentata przemysłowego Ziemi. Stopniowo też dochodzą nowe wątki, które zebrane w całość ujawniają spisek różnych sił dążących do wojny w Układzie.

Załoga „Rocinante”: Kamal, Holden, Burton, Nagata.

Bohaterów serialu można podzielić na kilka grup. Najważniejsi, to James Holden i jego załoga, jedyni ocalali z zaatakowanego przez tajemnicze okręty transportowca Canterbury. Wśród postaci z Ziemi prym wiedzie Chrisjen Avasarala, bezkompromisowa, wysoko postawiona urzędniczka rządu NZ, mistrzyni lawirowania wśród politycznych intryg. Bohaterowie wywodzący się z Pasa to głównie detektyw Miller oraz, stojący początkowo po drugiej stronie barykady, ludzie związani z SPZ: ziemski renegat Fred Johnson (stacja Tycho) czy Anderson Dawes (stacja Ceres). W 1. sezonie nie mamy zbyt wielu ważniejszych postaci z Republiki Marsa, w 2. ten brak uzupełnia nowa postać serialu: sierżant marines Roberta Draper i powiązany z wywiadem kapitan Martens, oficjalnie kapelan.

Serial stanowi jedną, ciągłą opowieść, dlatego nie ma większego sensu rozpoczynanie oglądania go z pominięciem wcześniejszych wydarzeń. Jeżeli kogoś jednak ominęły niektóre epizody, odsyłam do działu Sezony, Expanse jest tam szczegółowo opisany odcinek po odcinku.

Wrażenia:

Serial wciąga, choć oczywiście głównie fanów science-fiction. Określany jest jako space opera, ale absolutnie nie jest to produkcja w stylu Star Trek czy Battlestar Galactica, bliżej mu (nieco) do Firefly. Na pewno przypadnie do gustu tym, którzy cenili sobie powieści S-F po trochu Stanisława Lema, Emily St. John Mande czy Alfreda Van Vogta.

Bardzo dużą jego zaletą jest to, że aktorzy - choć w sporej części mniej znani - jak do tej pory wykonali kawał naprawdę porządnej roboty. Ich gra jest na dobrym poziomie, jest też kilkoro naprawdę świetnych, jak chociażby Shohreh Aghdashloo (genialnie wcieliła się w Avasaralę, którą znamy z książek sagi Expanse). Na uznanie zasługuje też scenografia. Twórcy serialu mocno się postarali, by świat przyszłości, kosmos czy ludzkie osiedla na planetoidach wyglądały w sposób jak najmniej budzący zastrzeżenia. To mocna strona Expanse, bez której serial sporo by utracił.

W maju 2018 fanów serialu spotkał ogromny zawód - kanał SyFy, który emitował Expanse, ogłosił zakończenie serii po 3. sezonie. W obronę serialu zaangażowali się fani, petycję do Amazon o przejęcie Expanse od SyFy podpisało ponad 100 tysięcy osób, wynajęli nawet samolot z banerem „#SaveTheExpanse” latający wokół studia. Do akcji włączyli się m.in. aktor Wil Wheaton, pisarz George R. R. Martin czy duński astronauta Andreas Mogensen. Serial został uratowany: 25 maja 2018 produkująca serial wytwórnia Alcon Televisin Group i studio Amazon Prime ogłosili, że będzie kolejny sezon2).

Przebudzenie Lewiatana

Poza planem:

Historia Expanse sięga 2011 roku, kiedy to ukazała się powieść „Leviathan Wakes” (Przebudzenie Lewiatana) Jamesa S.A. Coreya3). Do dnia dzisiejszego ukazało się już 7 tomów tej sagi (np. w 2. sezonie wykorzystano wątki z „The Expanse #2: Caliban's War” z 2012 roku). W zapowiedziach są dwie kolejne części (8 i 9) mające ukazać się w 2018 i 2019. Oprócz tego wydano też serię krótszych opowiadań, np. w 2011 do księgarń trafił „Rzeźnik stacji Anderson” wykorzystany w 1. sezonie serialu.

W Polsce za publikację książek Corey'a wzięło się najpierw wydawnictwo Fabryka Słów, jednak zakończyli po wydaniu „Przebudzenia Lewiatana” (okładki na zdjęciu). W 2018 serię wznowiło wydawnictwo MAG i jak do tej pory ich plany wydawnicze sięgają co najmniej 4. tomu.

W 2013 powstał najprawdziwszy fandom sagi Expanse utrzymywany w ramach Wikia4). Początkowo gromadził fanów literatury, obecnie także fanów serialu5).

Obsada:

 • Thomas Jane - detektyw Josephus Miller
 • Steven Strait - James Holden
 • Cas Anvar - Alex Kamal, pilot załogi Holdena
 • Dominique Tipper - Naomi Nagata, inżynier pokładowy
 • Wes Chatham - Amos Burton, mechanik
 • Florence Faivre - Juliette Andromeda Mao
 • Shawn Doyle - Sadavir Errinwright, podsekretarz NZ
 • Shohreh Aghdashloo - Chrisjen Avasarala, zastępczyni Errinwrighta, szara eminencja rządu Ziemi
 • Nick E. Tarabay - Cotyar, ochroniarz Avasarali (sezony 1-3)
 • Chad L. Coleman - Frederick Johnson, były pułkownik wojsk NZ
 • Cara Gee - Drummer, zastępczyni Johnsona
 • Frankie Adams - Roberta Draper, marsjańska marine (od sezonu 2)
 • Terry Chen - Praxideke „Prax” Meng (od sezonu 2)
 • David Strathairn - Klaes Ashford (od sezonu 3)
 • Elizabeth Mitchell - pastor dr. Anna Volovodov (od sezonu 3)

Sezony:

(Serial #19)


1)
Sojusz Planet Zewnętrznych (oryg. OPA: Outer Planets Alliance).
2)
Źródło: Deadline.com
3)
James S.A. Corey - pseudonim duetu autorskiego Daniela Abrahama i Ty Francka.
4)
Serwis umożliwiający bezpłatne uruchamianie projektów wiki założony przez twórcę Wikipedii Jimmy'ego Walesa.
 • seriale/expanse
 • ostatnio zmienione: 12.08.2018