Elementary

Serial kryminalny prod. USA. Wystartował we wrześniu 2012.

Fabuła:

W tym serialu Sherlock Holmes nie jest dżentelmenem z fajką przechadzającym się po ulicach Londynu w czasach wiktoriańskiej Anglii. Żyje współcześnie w Nowym Jorku i jest byłym narkomanem, który po kuracji odwykowej na nowo próbuje normalnie żyć. Choć w jego przypadku określenie „normalnie” raczej nie jest na miejscu: podobnie jak swój literacki pierwowzór jest przeogromnie inteligentnym mistrzem dedukcji, posiadającym bogatą wiedzę niemalże we wszystkich dziedzinach detektywem. Dlatego też pomaga kapitanowi Gregsonowi i jego podwładnym z policji jako ich konsultant.

Ojciec Holmesa jest jakimś tajemniczym, międzynarodowym doradcą finansowym. Posiada olbrzymi majątek i nigdy nie ma czasu, by spotkać się ze swoim synem. Zresztą nie uważa Holmesa za godnego szacunku: widzi w nim tylko ćpuna, który zawiódł jego ojcowskie nadzieje. Nowojorska kamienica, w której mieszka Sherlock, należy do jego ojca, który stawia warunek: może w niej mieszkać za darmo, jeśli zamieszka tam także profesjonalna terapeutka, tzw. „towarzyszka trzeźwości”, która przez kilka tygodni będzie pracować z Sherlockiem nad jego odejściem od nałogu. Terapeutką tą jest była doktor chirurgii Joan Watson.

Holmes, chcąc nie chcąc, musi do swej policyjnej pracy wciągnąć dr Watson, bowiem warunkiem posiadania „towarzysza treźwości” jest przebywanie ze sobą przez cały dzień. Nie jest to łatwe dla niego, ale nie jest też łatwe dla terapeutki: jej pacjent zachowuje się bardzo ekscentrycznie, posiada różne niezrozumiałe hobby, często wykazuje całkowity brak empatii i cały czas sprawia wrażenie zamkniętego w swoim własnym świecie.

Z czasem Joan Watson wciąga się w pracę Sherlocka. Przebywając z nim najpierw jest tylko świadkiem, później staje się pomocnikiem w jego śledztwach. Gdy mija czas terapii Sherlock proponuje, by została w kamienicy - zaczyna ją uczyć zawodu detektywa i w końcu zostają partnerami wspólnie rozwiązującymi sprawy kryminalne.

Bohaterami serialu są, oprócz wspomnianej dwójki, także kapitan Thomas Gregson, szef komisariatu i jego podwładny, detektyw Marcus Bell. Przez większość serialu ta czwórka razem prowadzi dochodzenia, oczywiście zżywa się ze sobą, stają się przyjaciółmi.

Ogólnie serial nie jest porywający, nie zaliczyłbym go do swoich ulubionych. Ale też nie odstrasza, jest dobrym wypełniaczem czasu. Sprawy, którymi się zajmują, mijają odcinek po odcinku, pojawiają się jakieś poboczne wątki, bohaterów można polubić (z jednym wyjątkiem). Mam już za sobą prawie pięć sezonów Elementary, polecałbym go osobom szukającym czegoś lżejszego i nieco oryginalniejszego, ale odradzałbym fanom czegoś ambitnego.

W rolach głównych mamy całkiem dobrego aktora wcielającego się w Sherlocka Holmesa: to Jonny Lee Miller. Pamiętacie film Hakerzy (1995) z Angeliną Jolie? Swego czasu był to prawdziwy hit. Właśnie on zagrał w nim główną rolę męską: hakera Dade'a Murphy. Praca nad filmem trochę też namieszała mu w życiu, bo wkrótce potem poślubił Angelinę, wytrzymali ze sobą ledwie 1.5 roku. Zagrał również kapitana Jamesa Macleane w jednym z moich ulubionych filmów Plunkett & Macleane (1999, w towarzystwie Liv Tyler i Roberta Carlyle). Dr Joan Watson odgrywa Lucy Liu: aktorka, za którą nie przepadam, choć fajnie zagrała w Godzinie zemsty (1999, z Melem Gibsonem). Jej serialowa postać w Elementary też mi nie pasuje: jak dla mnie jest wścibską, natrętną panią, którą na miejscu Holmesa po prostu wyrzuciłbym za drzwi.

Obsada:

  • Jonny Lee Miller - Sherlock Holmes
  • Lucy Liu - Joan Watson
  • Aidan Quinn - kapitan Thomas Gregson
  • Jon Michael Hill - detektyw Marcus Bell

Sezony:

(Serial #14)

  • seriale/elementary
  • ostatnio zmienione: 04.09.2018