Defekt

Defekt: insp. Kosmala (Fronczewski) i prok. Ginter (Cielecka)

Serial sensacyjny prod. polskiej. Wystartował w listopadzie 2003. Zakończony w kwietniu 2006.

Fabuła:

Warszawa z początku XXI wieku. W tajemniczych okolicznościach upada kilka banków, pieniądze klientów rozpływają się w powietrzu. Na dodatek prezes jednego z takich banków znika w tajemniczych okolicznościach. Do wyjaśnienia sprawy wyznaczona zostaje młoda prokurator, Elżbieta Ginter. Otrzymuje do pomocy inspektora Witolda Kosmalę, zgorzkniałego i cynicznego policjanta odliczającego dni do emerytury.

Ginter i Kosmali trudno się ze sobą porozumieć. Ona jest ambitna i przejęta swoją pracą, od wszystkich wokół wymaga tego samego. Inspektor sprawia wrażenie całkowitego luzaka, który do śledztwa podchodzi lekceważąco i od niechcenia. Irytuje tym Ginter, która dopiero z czasem przekona się, że pod maską leniwego gliny kryje się sprawny i bardzo pomocny śledczy.

W toku dochodzenia Ginter musi wyjść poza ramy zwykłej prokuratorskiej pracy. Gdy w podziemniach galerii handlowej odnajdują zwłoki zaginionego prezesa okazuje się, że jedynym świadkiem zabójstwa jest mały Michał, który wraz z matką był tam na zakupach. Dzieciak jednak jest w szoku, przestał mówić, nie ma z nim kontaktu. Ginter szuka sposobu na dodarcie do niego, podczas gdy Kosmala natrafia na ślad Tomasza Wołczyka, ps. Makler, do którego zbiegają się wszystkie nitki śledztwa. Jest on jedną z ofiar oszustw bankowych. Prowadzi własną krucjatę przeciwko prezesom banków, ma żal do policji i prokuratury, że zignorowali jego wcześniejsze ostrzeżenia. Uważa Ginter za przeszkodę, organizuje zamach na jej życie, przed którym ocala ją Kosmala.

Sprawa przekrętów sięga bardzo wysoko, zamieszani w nią są nie tylko prezesi, ale też ludzie z Komisji Nadzoru Bankowego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, być moze nawet szefowie prokuratury. Chcąc się chronić, szykują „kwity” na Ginter mające ją skompromitować. I tu znów z pomocą przychodzi Kosmala, którego kontakty w służbach pomagają prokurator wyjść z opresji.

1. sezon kończy się dobrze: morderca zostaje ujęty, Makler też, mały Michał odzyskuje zdrowie. A główni bohaterowie odchodzą: Ginter z prokuratury, a Kosmala na upragnioną emeryturę.

2. sezon (właściwie: sequel) akcja przenosi się na Mazury. Ginter, która teraz wykłada prawo w jakiejś szkole, szykuje się do ślubu, Kosmala kupił domek nad jeziorem i spędza czas na łowieniu ryb. Gdy narzeczony Ginter, redaktor lokalnego radia, zostaje zamordowany, była prokurator kontaktuje się z emerytowanym inspektorem, który staje się jej jedyną nadzieją na wykrycie sprawcy. Wraca też Makler, tym razem jako bohater pozytywny: po ucieczcie z więzienia odwiedza Ginter i przekazuje jej materiały pomocne w śledztwie.

Serial był krytykowany za pewną naiwność, jednak całościowo zapewnia przyjemne spędzenia czasu przed telewizorem. Ma parę wad, charakterystycznych dla polskich produkcji sensacyjnych: jak zwykle wizja twórców wyprzedzała ich możliwości. Np. Makler, który za pomocą komputera paroma kliknięciami dostaje się do bankowych tajemnic, ma na ekranie wyszukiwarkę rodem z internetowego średniowiecza. W 2. części dzięki klasycznej Nokii 3010 dokonuje w 10 sekund przelewu z zagranicznego konta. Służby specjalne (jak zwykle) ukazane są jak w parodii: aktorzy za bardzo starają się odegrać to, co widzieli w amerykańskich filmach klasy B. Ale - parafrazując cytat z filmu Miś - „to są nasze wady, przez nas nakręcane i skoro nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa, to da się z nimi obejrzeć Defekt”. Bo cała reszta jest dobra, a już na pewno odmienna od większości naszych seriali kryminalnych, które nawet jeśli mają ciekawą fabułę, to kręcone są tak, że odechciewa się ich oglądania. Przyjemna rola Fronczewskiego, poprawna Cieleckiej, Chyra pasuje do ponurego Maklera, brak epatowania krwawymi scenami oraz - to już w Polsce rzadkość - co drugie słowo nie jest bluzgiem. Jest też bonus: epizodyczna rola Dorocińskiego, który dla mnie pozostanie w tym serialu niezapomniany.

Obsada:

 • Magdalena Cielecka - prokurator Elżbieta Ginter
 • Piotr Fronczewski - inspektor Witold Kosmala
 • Andrzej Chyra - Tomasz Wołczyk (Makler)
 • Agnieszka Krukówna - dziennikarka Ewa Bauman
 • Dariusz Kordek - były mąż Ginter
 • Borys Szyc - aspirant Markiewicz, podwładny Kosmali
 • Zbigniew Zamachowski - jasnowidz Walczak
 • Zbigniew Zapasiewicz - prokurator Piwnicki
 • Andrzej Zieliński - major Olczak, oficer ABW
 • Marcin Dorociński - kierownik domu opieki
 • Olaf Lubaszenko - radny Jerzy Kulesza

Sezony:

(Serial #20)

 • seriale/defekt
 • ostatnio zmienione: 10.08.2018