CSI: Miami (CSI: Kryminalne zagadki Miami)

Serial kryminalny prod. USA. Wystartował we wrześniu 2002, zakończony w kwietniu 2012. Pierwszy spin-off serialu stacji CBS CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas.

Fabuła:

Serial został zaanonsowany w maju 2002, w 2. sezonie CSI: Las Vegas. Po zabójstwie emerytowanego policjanta śledczy z Las Vegas ruszają tropem mordercy do Miami. Na miejscu czeka na nich bliźniacza jednostka pod dowództwem porucznika Horatio Caine'a.

Caine był kiedyś tajniakiem, pracował pod przykrywką w Nowym Jorku (serial ma też crossover z kolejnym spin-offem CSI: CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku). Jego zespół w Miami nie tylko prowadzi własne dochodzenia, stanowi mieszaninę detektywów, naukowców i laborantów, których głównym zadaniem jest analiza i badanie śladów pozostawionych na miejscach przestępstw. To dzięki temu dowiadują się o prawdziwym przebiegu zajść i odkrywają dowody, na podstawie których można skazać winnych.

Serial z czasem nabiera także charakteru obyczajowego: oprócz policyjnej pracy mamy też prywatne sprawy głównych bohaterów, wątki osobiste i miłosne.

Wrażenia:

Jak dla mnie - to najsłabsza z serii o CSI. I wielki zawód dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś o metodach pracy kryminalistyków. W serialu mamy dużo naukowo-technicznego slangu, z którego absolutnie nic nie wynika. Pokaz pracy laborantów sprowadzony jest do kolorowych migawek i bzdur polegających np. na uzyskaniu wyników DNA w 5 minut. Widzom to chyba jednak nie przeszkadzało, serial miał swoją ogromną widownię - imponujące było, że nawet w 4. sezonie zdarzały się odcinki oglądane przez ponad 20 milionów osób.

W CSI: Miami, podobnie jak w innych z tej serii, twórcy postanowili mocniej skupiać się na sprawach bohaterów, niż na prowadzonych przez nich śledztwach. Pod koniec, zamiast mówić o produkcji kryminalnej z elementami obyczajowymi, można było mówić o serialu obyczajowym z elementami kryminalnymi. Wątki sensacyjne były coraz niższych lotów, ktoś, kto tego nie lubi, może śmiało darować sobie drugą połowę serialu.

Wśród aktorów nie ma tu jakichś ekstra gwiazd, choć kilkoro jest dość znanych. Porucznika Caine'a odtwarzał David Caruso, którego na pewno znają fani serialu Crime Story. A także znawcy filmów Jade i Pocałunek śmierci (oba z 1995), gdyż za te role był nominowany do antynagrody Złota Malina jako najgorszy aktor. Przez kilka sezonów jednym ze śledczych był Rory Cochrane, którego dobrze wspominam z miniserialu Company (Firma CIA). Pojawiła się też Kim Delaney, która obsadzała główną rolę w Nowojorscy gliniarze (detektyw Russell). Pozostali raczej nie należą do znanych i często obsadzanych w rolach głównych aktorów.

Obsada:

  • David Caruso - porucznik Horatio „Caine
  • Emily Procter - śledcza Calleigh Duquesne
  • Adam Rodriguez - śledczy Eric Delko
  • Khandi Alexander - dr Alexx Woods, medycyna sądowa
  • Rory Cochrane - śledczy Tim Speedle
  • Kim Delaney - porucznik Megan Donner
  • Sofia Milos - detektyw Yelina Salas
  • Rex Linn - detektyw Frank Tripp

Obsada epizody:

Sezon:

(Serial #29)

  • seriale/csi-miami
  • ostatnio zmienione: 11.08.2018