Closer, the (Podkomisarz Brenda Johnson)

Serial kryminalny prod. USA. Wystartował w czerwcu 2005, zakończył się w sierpniu 2012.

Fabuła:

Miejsce zbrodni. Krząta się kilku detektywów, koroner, technicy policyjni. Przesiąka ich rutyna, ot, kolejne morderstwo i kolejna sprawa. I nagle zjawia się drobna blondynka, ubrana niestosownie do sytuacji, która nie zważając na innych zaczyna badać to miejsce, aż w końcu też wydawać polecenia policjantom. Irytuje to dowodzącego porucznika Flynna - szybko jednak zostaje sprowadzony na ziemię, gdy dowiaduje się, że kobieta to nowa podkomisarz policji, od dziś kierująca wydziałem ciężkich przestępstw - Brenda Johnson.

Od samego początku nowa podkomisarz wykazuje wielki talent do stwarzania sobie kolejnych wrogów. W swej pracy nie liczy się z nikim i z niczym, gdy „zafiksuje” się na osiągnięciu jakiegoś celu wykorzysta do tego nie tylko swój policyjny stopień, ale także prywatne znajomości i zaszłości. Johnson pracowała dawniej w policji w Waszyngtonie, poznała tam wówczas Willa Pope, obecnego zastępcę szefa policji w Los Angeles. Łączył ich romans, co Brenda skrzętnie wykorzystuje grając skrzywdzoną i wbijając Pope'a w poczucie winy. Jest teraz jej szefem i ulegając jej wszystkim zachciankom pokazuje, że podkomisarz ma jego pełne poparcie. Budzi to zawiść innych, głównie kapitana Taylora, który miał chrapkę na dowodzenie jej jednostką i stopień podkomisarza.

Jej nowi podwładni to ludzie, którzy w wydziale przepracowali już wiele lat. Najstarszy z nich, porucznik Provenza, dawno powinien być na emeryturze. Porucznik Tao jest specjalistą komputerowym, sierżant Gabriel to protegowany Taylora, detektywi Sanchez i Daniels służą w wydziale licząc na awans. By sprawić Johnson jeszcze więcej problemów, Taylor oddelegowuje do jej zespołu porucznika Flynna, z którym miała ścięcie już pierwszego dnia. Grupa bardzo szybko stara się pozbyć nowej szefowej - wszyscy na raz piszą prośby o przeniesienie, o ile komisarz Pope utrzyma ją na stanowisku.

Ani Johnson, ani Pope nie mają zamiaru ulec. Ona, gdyż godząc się na pracę w Los Angeles pozamykała za sobą inne zawodowe drogi - miała m.in. propozycję pracy w CIA. On, gdyż głównym powodem, dla którego ją ściągnął, są jej umiejętności wydobycia zeznań od podejrzanych - a miasto koniecznie musi ograniczyć wydatki na sprawy sądowe i tylko przyznanie się oskarżonych do winy pozwoli zaoszczędzić setki tysięcy dolarów na koszty procesów. Brenda Johnson rozwiązuje swą pierwszą sprawę, uzyskuje zeznanie i powoili zaczyna zdobywać szacunek swoich podburzonych podkomendnych. A najbardziej zaczyna ją wspierać porucznik Flynn, któremu ratuje karierę i udowadnia, że nie chodzi jej o małostkową zemstę, tylko o prawdziwą współpracę.

Z odcinka na odcinek poznajemy lepiej jej metody - a także ją samą. Pochodzi z Georgii, niektóre jej zachowania śmieszą wielkomiejskich ludzi z Los Angeles, którzy traktują ją jak prowincjuszkę. Do tego co chwila daje innym do zrozumienia, że nie idzie na żadne kompromisy. W swoich śledztwach korzysta z pomocy agenta FBI Fritza Howarda, który podkochując się w niej wykorzystuje swoją pozycję, by pchnąć do przodu jej dochodzenia. Brenda oczywiście korzysta z tej pomocy bez żadnych zahamowań, czasem wręcz „na bezczelnego”, jednak nie widać w niej jakiegoś wyrachowania - ona po prostu już taka jest.

Przez siedem sezonów jesteśmy świadkami nie tylko niezliczonej ilości rozwiązanych spraw, ale także kwestii osobistych. Co jakiś czas pojawiają się rodzice Brendy - sympatyczna para staruszków z Atlanty. Rozwija się także jej związek z Fritzem (jest oczywiście i ślub). Są problemy porywczego Julio Sancheza, sporo humoru wnoszą pozasłużbowe tarapaty, w jakie co chwila pakuje się para dobrych przyjaciół: Provenza i Flynn.

Metody Brendy Johnson w końcu sprowadzają na nią kłopoty. Kilkakrotnie nie zachowała się jak policjantka, tylko jak sędzia. Np. nie mając dowodów na mordercę z rosyjskiej mafii zdradziła, że pracuje on dla FBI - mężczyzna zginął. Innym razem nie mogąc uwięzić mordercę staruszka wypuściła go przed domem bez ochrony upewniając się, że gangi z dzielnicy dowiedzą się, iż poszedł na układ - również zginął. Zaczęła nad nią wisieć groźba procesów sądowych. W tej sytuacji dostała „opiekuna” z wydziału spraw wewnętrznych: kapitan Sharon Raydor. Początkowo obie panie nie darzyły się absolutnie żadną sympatią, Raydor jednak udało się przekonać Johnson, że nie chodzi jej o „polowanie na czarownice”, tylko o wyjście z trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się ona i jej wydział ciężkich przestępstw. Pod koniec można nawet mówić o rodzącej się ich przyjaźni.

Ostatnią sprawą Brendy był Phillip Stroh. Zetknęła się już z nim w 4. sezonie, był wówczas adwokatem, jednak jej dochodzenie wykazało, że pod maską prawnika skrywa się seryjny morderca. Wtedy jej umknął - pod koniec 7. sezonu spotykają się znów, gdy pojawia się świadek nowej zbrodni Stroha: Rusty Beck, porzucony i mieszkający na ulicy nastolatek, który aby przetrwać trudni się prostytucją. Stroh za wszelką cenę chce go zlikwidować - Brenda ratuje chłopaka i rani napastnika. Stroh trafia do więzienia.

Brenda Johnson odchodzi z policji Los Angeles, zostaje szefową Biura Śledczego Prokuratury. Rusty Beck trafia do programu ochrony świadków - ma w przyszłości zeznawać przeciwko Strohowi. I na tym kończy się serial i opowieść o Brendzie Johnson. Ale nie kończy się ta historia - tuż po tym finale miał swoją premierę nowy serial: Major Crimes (Mroczne zagadki Los Angeles). Był to spin-off Closer, w którym producenci bardzo płynnie i zręcznie przeszli do kontynuowania przygód dotychczasowych bohaterów - z tym wyjątkiem, że Brendę Johnson na stanowisku szefowej zastąpiła kapitan Sharon Raydor.

Obsada:

 • Kyra Sedgwick - podkomisarz Brenda Leigh Johnson
 • J. K. Simmons - komisarz Will Pope
 • Corey Reynolds - sierżant David Gabriel
 • Robert Gossett - kapitan Russell Taylor
 • G. W. Bailey - porucznik Louie Provenza
 • Tony Denison - porucznik Andy Flynn
 • Jon Tenney - agent FBI Fritz Howard
 • Michael Paul Chan - porucznik Michael Tao
 • Raymond Cruz - detektyw Julio Sanchez
 • Gina Ravera - detektyw Irene Daniels
 • Phillip P. Keene - Buzz Watson
 • Mary McDonnell - kapitan Sharon Raydor

Sezony:

(Serial #40)

 • seriale/closer
 • ostatnio zmienione: 16.08.2018