Chuck

Serial sensacyjno-komediowy prod. amerykańskiej. Wystartował we wrześniu 2007, zakończony w styczniu 2012.

Fabuła:

Chuck Bartowski jest serwisantem komputerowym pracującym w sieciowym markecie „Buy More” w Burbank (Kalifornia). Towarzysko jest „wycofany”, nie potrafi umówić się na randkę, wolny czas spędza przy grach komputerowych. Monotonnie spędza dni, mając za przyjaciela jedynie Morgana Grimesa, jeszcze większego nieudacznika, ciągle kombinującego, jak coś osiągnąć w życiu. Ma jeszcze siostrę Ellie, lekarkę, która jest zaręczona z innym doktorem, Devonem (nazywanym złośliwie przez Chucka „kapitanem Wspaniałym”).

Tymczasem Bryce Larkin, renegat z CIA, włamuje się do tajnego ośrodka CIA i NSA. Dostaje się do komputera Intersect zawierającego wszelkie możliwe sekrety tych agencji. Intersect jest specyficznym komputerem: działa podprogowo na ludzką świadomość, wystarczy zażądać jakichś informacji, a osoba przy konsoli natychmiast staje się w tej sprawie ekspertem. Larkin nie może wynieść danych, po piętach depcze mu drużyna taktyczna mająca go zabić. Decyduje się wysłać je przez internet swemu byłemu kumplowi z uczelni… Chuckowi Bartowskiemu. Na koniec niszczy Intersecta.

Coś jednak idzie nie tak. Komputer Chucka miał służyć Larkinowi tylko jako przechowalnia tajnych danych, jednak gdy ten dostaje wiadomość, otwiera ją, a program zaczyna „ładować” mu do pamięci wszystkie dane na raz. Na koniec Chuck pada zemdlony, a program ulega zniszczeniu.

Następnego dnia jest dzień jak co dzień. Chucka boli trochę głowa, nie zauważa jednak niczego niepokojącego. Problem zaczyna się w momencie, gdy po napotkaniu w „Buy More” jednego z klientów zaczyna mieć zwidy: widzi zdjęcia z tym człowiekiem, schematy bomby, jakieś tajne dokumenty rządowe. Na domiar złego ktoś zaczyna go śledzić - to major John Casey z wywiadu, który ma go zlikwidować.

Sytuacja Chucka wygląda więc następująco: posiada w swojej głowie wszystkie tajemnice wywiadu USA, a komputer, który je przechowywał, został zniszczony. Gdyby tylko wyszło to na jaw, każda wroga agencja chciałaby go pojmać, dlatego rząd USA woli go zabić. Jednak Chuck okazuje się bezcenny, co szybko udowadnia. Dzięki wizjom, które miał w sklepie, pomaga Casey'owi zapobiec atakowi bombowemu na przyjęciu dla wysokiej rangi wojskowych. Status Chucka ulega zmianie: rząd go (na razie) nie chce zabić, ale daje mu dwoje opiekunów: majora Casey'a i agentkę Walker, którzy mają go pilnować, kierować nim podczas przeróżnych misji, a w razie zagrożenia… zlikwidować.

Serial to nie tylko szpiegowskie zagrywki. Chuck musi nadal pracować w „Buy More”, nie może nikomu zdradzić swej tajemnicy. Drugie tło tej produkcji to ukazanie światka korporacyjnych szaraczków: sprzedawców w supermarkecie, kierowników, managerów. To prawdziwy ul ze swoją królową - a właściwie królem, kierownikiem sklepu, który dla swoich powładnych jest jak władca dla poddanych. Koterie i spiski mające ułatwić „zdobycie władzy” (awans), tworzące się stronnictwa itp.

Serial trwał pięć sezonów, Chuck stopniowo z cichego nieudacznika staje się jednym z lepszych agentów, powoli w jego sekret zostają wciągnięci najbliżsi: siostra ze Wspaniałym oraz Morgan. Odnajduje też ojca, który, jak się okazało, był jednym z twórców Intersecta.

Wrażenia:

Trzeba pamiętać, że to serial komediowy (ale nie sitcom) i trzeba do niego właśnie tak podejść. Jest w nim akcja, są pościgi, wybuchy, walka, nie mniej jednak Chuck ma przede wszystkim dostarczyć rozrywki. Czy to mu się udaje, to już każdy sam oceni według własnego poczucia humoru (proponuję obejrzeć zamieszczony wyżej trailer, dobrze pokazuje styl tej produkcji). Jest w nim sporo sytuacyjnego absurdu, jest też trochę dość dobrze „skrojonych” postaci, jak np. duet Lester i Jeff z personelu „Buy More”. Mnie serial się w dużej części podobał - idealny na krótką rozrywkę przed telewizorem. Miał też dobrą zaletę: gdy ominąłem parę odcinków, nie straciłem wiele z całej akcji.

W Chucku wystąpiło wielu znanych aktorów. Majora Casey'a zagrał Adam Baldwin (Firefly), Larkina Matthew Bomer (Białe Kołnierzyki). Na ekranie pojawiają się też Chevy Chase, Linda Hamilton (Sara z Terminatora), Scott Bakula (NCIS Nowy Orlean), Jordana Brewster (Zabójcza broń), Carrie-Anne Moss (Matrix), Timothy Dalton (najlepszy z Bondów) i wielu innych.

Serial zdobyl kilka nagród, w tym dwukrotnie tą najważniejszą: Emmy Award za sceny kaskaderskie.

Obsada:

 • Zachary Levi - Chuck Bartowski
 • Yvonne Strahovski - agentka Sarah Walker
 • Joshua Gomez - Morgan Grimes
 • Sarah Lancaster - Ellie Bartowski, siostra Chucka
 • Adam Baldwin - major John Casey
 • Vik Sahay - Lester Patel
 • Scott Krinsky - Jeff Barnes
 • Ryan McPartlin - Devon Woodcomb (kapitan Wspaniały)
 • Matthew Bomer - Bryce Larkin
 • Jordana Brewster - Jill Roberts
 • Chevy Chase - Ted Roark
 • Scott Bakula - Stephen Bartowski
 • Steve Austin - Hugo Panzer
 • Linda Hamilton - Mary Elizabeth Bartowski
 • Timothy Dalton - Alexei Volkoff
 • Carrie-Anne Moss - Gertrude Verbanski

Obsada epizody:

Sezony:

(Serial #28)

 • seriale/chuck
 • ostatnio zmienione: 11.08.2018