Chicago P.D.

Serial sensacyjny prod. USA. Wystartował w styczniu 2014. Spin-off innej sztandarowej produkcji sieci NBC, serialu Chicago Fire.

Oba seriale są silnie ze sobą związane: w Chicago Fire często występują w epizodach bohaterowie Chicago P.D. i na odwrót. Sprawia to, że choć różnią się gatunkiem (sensacja vs. dramat obyczajowy), widz odnosi wrażenie, jakby oglądając te dwie historie oglądał jedną, spójną całość. Tym bardziej, że styl kręcenia zdjęć, scenografia czy „klimat miasta” są niemalże bliźniacze.

Fabuła:

By zrozumieć początek trzeba co nieco znać Chicago Fire. Hanka Voighta, skorumpowanego policjanta, który za próbę zabójstwa jednego z bohaterów Chicago Fire został skazany na więzienie, a później w niejasnych okolicznościach z niego zwolniony, widzimy tu jako sierżanta dowodzącego specjalną jednostką wywiadowczą policji. Twórcy serialu jednak wybrnęli z tej sytuacji: Voight zawarł układ z Wydziałem Spraw Wewnętrznych i prokuraturą. Ma dalej sprawiać wrażenie „brudnego gliny”, ale jego zadaniem jest wystawianie najgroźniejszych przestępców Chicago.

Kolejne odcinki to klasyka seriali kryminalnych: różne sprawy, różni przestępcy, różne zakończenia. Poznajemy bohaterów, a także ich problemy osobiste. Jak już wspomniałem, często widzimy tu strażaków i ratowników z Chicago Fire, którzy przewijają się w scenach pożarów na miejscach zbrodni lub podczas wspólnych z policją wieczorów w barze „U Molly”.

Osobnym wątkiem jest postać samego Voighta oraz jego jedynego przyjaciela, detektywa Alvina Olinskiego. Łączy ich wspólna przeszłość z czasów, gdy przekraczanie granic prawa było dla policji na porządku dziennym. Teraz także, w sytuacjach wydawałoby się beznadziejnych, potrafią „ubrudzić sobie ręce” zmuszając przestępców do mówienia biciem i zastraszaniem. Jest to bardzo odmienny sposób przedstawiania wizerunku policjanta od tego, jaki możemy oglądać w innych produkcjach. Jednak widzom się to podoba, a twórcy serialu chyba wyczuli, że wielu ludzi ma dość sytuacji, gdy ofiara nie ma żadnych praw, a przestępca ma ich całe mnóstwo. Hank Voight, będąc jednocześnie dobrym i złym gliną, trafia po prostu w społeczne zapotrzebowanie.

Z grona pozostałych bohaterów wyróżnia się detektyw Erin Lindsay, porzucona przez rodziców była narkomanka, którą Hank Voight przygarnął w wieku 16 lat, zapewnił jej dom, utrzymanie i szkołę, by teraz wciągnąć ją do pracy w policji. Poznajemy też innych detektywów i policjantów mundurowych, którzy z czasem stają się nieodzownymi elementami scenariusza.

Potrójny crossover:

W serialu mamy do czynienia z kilkoma crossoverami. Poza łączeniem odcinków z Chicago Fire twórcy zdecydowali się również na wspólne akcje z Law & Order: Special Victims Unit (Prawo i porządek: Sekcja specjalna). Ale po raz pierwszy zetknąłem się z crossoverami potrójnymi.

Pierwszy, którego akcja dotyczy handlu nieletnimi, rozgrywa się po kolei w Chicago Fire - Law & Order SVU - Chicago P.D. Drugi, w którym ścigany jest seryjny morderca gwałcący i mordujący swe ofiary, także zaczyna się w Chicago Fire, a dalej Chicago P.D. i Law & Order SVU. Ten drugi crossover jest o tyle przygnębiający, że ginie w nim jedna z bohaterek Chicago P.D., Nadia, która w serialu potrafiła stać się lubianą postacią.

Obsada:

 • Jason Beghe - sierż. Henry „Hank” Voight
 • Jon Seda - st.det. Antonio Dawson (brat Gabrieli Dawson z Chicago Fire)
 • Elias Koteas - det. Alvin Olinsky (sezony 1-5)
 • Sophia Bush - det. Erin Lindsay (sezony 1-4)
 • Jesse Lee Soffer - det. Jay Halstead
 • Patrick John Flueger - mł.det. Adam Ruzek
 • Marina Squerciati - funkc. Kim Burdess
 • LaRoyce Hawkins - funkc. Kevin Atwater
 • Amy Morton - sierż. Trudy Platt (od sezonu 2)
 • Tracy Spiridakos - det. Hailey Upton (od sezonu 5)

Obsada epizody:

Sezony:

(Serial #5)

 • seriale/chicago-pd
 • ostatnio zmienione: 07.10.2018