Chicago Fire

Serial dramatyczno-obyczajowy prod. USA. Wystartował w październiku 2012.

Długo broniłem się przed tym serialem. Byłem przekonany, że to jakaś kolejna produkcja w stylu Ostrego dyżuru. W końcu zacząłem to oglądać dzięki Chicago P.D., będącego spin-offem Chicago Fire. W różnych akcjach występowali tam właśnie strażacy z tego serialu, więc siłą rzeczy przeprosiłem się z tą produkcją i zacząłem oglądać od 1. sezonu.

Fabuła:

Akcja skupia się wokół strażaków i ratowników medycznych pracujących na wspólnej zmianie w Remizie 51 w Chicago. Trzeba wiedzieć, że system ratownictwa w Stanach wygląda inaczej, niż u nas. Do akcji zawsze ruszają trzy złączone ze sobą grupy: strażacy (do gaszenia pożaru), ratownicy (do ratowania ludzi w płonących budynkach czy na miejscu innych katastrof) oraz karetka z ratownikami medycznymi. Pracują razem w jednym miejscu (remiza) i są zawsze gotowi bez zbędnej zwłoki do wspólnego działania.

Poznajemy więc Wallace Bodena, charyzmatycznego komendanta remizy, jego poruczników: zadziornego Severide'a i spokojnego Casey'a, strażaków: przedsiębiorczego Herrmanna, młodego adepta Millsa i innych. Mamy w serialu też Gabrielę Dawson, ratowniczkę medyczną, siostrę detektywa Dawsona z Chicago P.D. oraz jej współpracowniczkę, sympatyczną lesbijkę Leslie Shay1).

Sama praca strażaków pokazana jest dość realistycznie. To nie jakaś niepoważna ściema, jak w polskim serialu Strażacy, ale solidnie i rzetelnie pokazany wysiłek ludzi ryzykujących życiem dla ratowania innych. Zresztą scenarzyści wykonali kawał porządnej roboty, bo akcje się nie powtarzają, są interesujące i wciągające.

Oczywiście poznajemy również życie osobiste głównych bohaterów, także ich tragedie i dramaty. To właśnie za sprawą jednej z tych tragedii (zabójstwo dr Hallie Thomas, byłej narzeczonej Casey'a) oraz wcześniejszym groźbom pod jej i Casey'a adresem ze strony sierżanta policji Hanka Voighta serial mocno zaczyna się łączyć z wydarzeniami w Chicago P.D.

Oprawa Chicago Fire nie budzi zastrzeżeń. Nic tam nie wygląda sztucznie, nieprawdziwie, serial ogląda się pod tym względem całkiem przyjemnie.

Twórcy serialu mogą jednak przedobrzyć, gdyż oprócz Chicago Fire i Chicago P.D. (świetnie ze sobą współgrających) postanowili rozszerzyć ofertę o kolejny tytuł: Chicago Med (premiera: listopad 2015). Może to być początek końca dobrej passy, czego w tym przypadku byłoby po prostu szkoda.2)

Obsada:

  • Eamonn Walker - dowódca Wallace Boden
  • Jesse Spencer - porucznik Matthew Casey
  • Taylor Kinney - porucznik Kelly Severide
  • Charlie Barnett - strażak/ratownik Peter Mills
  • Monica Raymund - ratowniczka Gabriela Dawson
  • Lauren German - ratowniczka Leslie Shay
  • David Eigenberg - strażak Christopher Herrmann

Sezony:

(Serial #4)


1)
Shay ginie podczas akcji ratunkowej w ostatnim odcinku 2. sezonu.
2)
W marcu 2017 wystartował kolejny spin-off: Chicago Justice skupiający się na pracy prokuratorów. Został jednak po jednym sezonie anulowany.
  • seriale/chicago-fire
  • ostatnio zmienione: 09.08.2018