Castle

Serial kryminalny z elementami komediowymi prod. USA. Wystartował w marcu 2009, zakończył się w maju 2016.

Castle pojawił się w tzw. mid-season, 1. sezon był typowo pilotażowy. Jeszcze w tym samym (2009) roku rozpoczęła się jego regularna emisja i na kilka lat stał się mocnym punktem oferty stacji ABC.

Fabuła:

Rick Castle to niesforny, bogaty i niezwykle popularny autor powieści kryminalnych. Poznajemy go na imprezie podczas świętowania jego kolejnego hitu o przygodach Derricka Storma. Kolejnego i ostatniego, gdyż Castle, znudzony tą postacią, uśmierca swego książkowego bohatera. W tym samym czasie detektyw Kate Beckett, skuteczna i szanowana policjantka, bada miejsce zabójstwa młodej kobiety. Detektyw, cichej miłośniczce twórczości Castle'a, nie umyka fakt, że miejsce zbrodni jest upozorowane na scenę opisaną w jednej z jego książek.

Castle trafia na komisariat, przesłuchująca go Beckett chce się dowiedzieć, czy zna ofiarę, czy miał jakieś dziwne listy od fanów, cokolwiek, co może dopomóc w śledztwie. Jednak już po kilku minutach Beckett ma dość - Castle jest irytujący, prawie rozbawiony tą sytuacją.

To krótkie spotkanie obojgu im zmienia życie. Castle, który po uśmierceniu Derricka Storma szuka pomysłu na nową postać, wpada na pomysł rozpoczęcia serii powieści o zabójczo pięknej i skutecznej detektyw Nikki Heat. Wykorzystując swoją przyjaźń z burmistrzem zostaje przydzielony do Katherine Beckett jako obserwator, pisarz, który zbiera materiał do nowej książki. Beckett, która jest dla niego pierwowzorem Heat, traktuje tę sytuację jako uciążliwą niedogodność, jednak musi wykonywać rozkazy, a one mówią, że ma udzielić Castle'owi wszelkiej pomocy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że im dłużej ze sobą przebywają, tym bardziej się do siebie zbliżają: najpierw jako przyjaciele, później jako para.

Odcinki opowiadają o oddzielnych sprawach, sporo scen jest z pogranicza komedii. Szybko poznajemy też głównych bohaterów, którzy nie zmieniają się przez wszystkie 8 sezonów. Oprócz Castle'a i Beckett są nimi dwaj jej podwładni: detektywi Esposito i Ryan, doktor Parish z medycyny sądowej, a przede wszystkim niesforma rodzina Castle'a: jego matka Martha (dawno temu gwiazda ekranu) i córka Alexis, która wydaje się być bardziej dorosła i odpowiedzialna, niż on sam.

Relacje między Backett i Castlem mają swe wzloty i upadki. Te drugie za sprawą głównego wątku serialu: rozwiązania zagadki tajemniczego morderstwa matki Katherine. Detektyw nie życzy sobie odgrzebywania tej sprawy, Castle nie potrafi dostrzec granicy, którą zakazała mu przekraczać. Gdy na jaw wychodzi, że poza jej plecami sam badał tę sprawę, dochodzi do zerwania współpracy. Gdy ich drogi znów się krzyżują sprawa śmierci jej matki ponownie staje między nimi i ciągnie się do ostatniego sezonu.

Wrażenia:

Serial jest - przede wszystkim - sympatyczny. Oczywiście ma swój słabszy moment (dla mnie takim była druga połowa 4. i początek 5. sezonu), ale nie sposób nie polubić bohaterów i tego, że ich przygody, choć czasem naiwne, nakręcane są bez brutalności i zbędnego „krwawienia z ekranu”. Humorystyczne sceny są różnych lotów, całość jest jednak pozytywna. Zakończenie z kolei mnie zawiodło, bo choć było ogromnie zaskakujące, to - zżywając się z serialem - wolałbym zupełnie inne.

Książki Castle'a

Poza planem

Popularność Castle była ogromna. W sieci powstawały fan-kluby, w których dyskutowano o tym, kiedy wreszcie Kate zwiąże się z Rickiem. TV Guide Magazine nagrodził Stanę Katic i Nathana Filliona nagrodą „Favorite Couple Who Should”1), a po kolejnych dwóch sezonach nagrodą „Favorite Couple” (gdy już byli serialową parą). Najwięcej jednak zamieszania serial wywołał na prawdziwym rynku czytelniczym: nowojorskie wydawnictwo Hyperion stworzyło fikcyjnego autora Richarda Castle i wypuściło całą serię powieści kryminalnych jego „autorstwa”. Książki noszą dokładnie takie same tytuły, jakie swoim nadawał serialowy Castle2).

Serial był wielokrotnie nagradzany, pobił też rekord: cztery razy z rzędu (lata 2012-2015) zdobył People's Choice Award w kategorii „Ulubiony serial kryminalny”.

Na odnotowanie zasługują też kompani Castle'a do gry w pokera. Jest kilka scen, w których Castle z przyjaciółmi, innymi autorami kryminałów, dyskutuje podczas gry o śledztwach. W ich rolę wcielili się prawdziwi pisarze: Stephen J. Cannell, James Patterson, Dennis Lehane i Michael Connelly.

Obsada:

  • Nathan Fillion - Richard Castle
  • Stana Katic - detektyw Katherine Beckett
  • Jon Huertas - detektyw Javier Esposito
  • Seamus Dever - detektyw Kevin Ryan
  • Tamala Jones - Lanie Parish, lekarz medycyny sądowej
  • Molly Quinn - Alexis, córka Castle'a
  • Susan Sullivan - Martha Rodgers, matka Castle'a

Obsada epizody:

Sezony:

(Serial #22)


1)
Intencje nagrody można rozumieć dwojako: ulubiona para, która powinna być ze sobą, para, której oczekują widzowie.
2)
Polskie wydania rozprowadza m.in. wydawnictwo „12 Posterunek”, czyli ten, w którym pracowała detektyw Beckett.
  • seriale/castle
  • ostatnio zmienione: 12.08.2018