Blindspot (Blindspot: Mapa zbrodni)

Serial sensacyjny prod. USA. Wystartował we wrześniu 2015.

Fabuła:

Dość dziwny jest ten serial. Ale trzeba też przyznać, że dość oryginalny. Na nowojorskim Time Square policja odnajduje tajemniczą torbę. Podczas sprawdzania czy nie zawiera materiałów wybuchowych, otwiera się i szok: w środku znajdowała się naga, wytatuowana od stóp do głów kobieta. Określenie „od stóp do głów” jest tu o tyle trafne, że (poza twarzą) kobieta praktycznie nie ma miejsca na ciele, które nie byłoby pokryte jakimś wzorem. Gdy dodatkowo okazuje się, że na jej plecach wytatuowano również nazwisko Kurta Wellera z FBI, sprawę przejmują federalni, a konkretnie jednostka dowodzona właśnie przez tego agenta.

Kobieta nie pamięta nic ze swojej przeszłości, została więc nazwana Jane Doe (określenie kobiet o nieznanej tożsamości). Lekarze stwierdzają, że jej amnezja została wywołana sztucznie w warunkach ambulatoryjnych. Nadal nie wiadomo, dlaczego nazwisko agenta FBI widnieje wśród setek innych, niezrozumiałych symboli. Przełom następuje, gdy analityczka FBI odkrywa związek pomiędzy jednym z tatuaży, a nadchodzącym wydarzeniem, i to o charakterze przestępczym. FBI zaczyna rozumieć, że tatuaże na ciele Jane Doe zawierają zaszyfrowane informacje na temat przeróżnych zbrodni, których spora część ma dopiero nastąpić. Jane Doe staje się częścią ekipy Wellera starając się pomóc w ich rozwiązywaniu. Całej sytuacji smaku dodaje fakt, że choć sama nic nie pamięta i nie wie kim jest, na jaw wychodzi jej dobre opanowanie sztuk walki i znajomość posługiwania się bronią.

Czy była wcześniej żołnierzem? Może agentką którejś ze służb? A może odwrotnie: była kryminalistką lub terrorystką? Te pytania sprawiają, że część grupy akceptuje jej obecność, a część wciąż wykazuje nieufność. Nawet wówczas, gdy wszystko zaczyna wskazywać na to, że Jane Doe to tak naprawdę Taylor Shaw, szkolna przyjaciółka Wellera sprzed 25 lat, która zaginęła jako dziecko, a o której porwanie i zabójstwo podejrzewany był ojciec agenta. Z powodu tych podejrzeń Weller od lat nie utrzymywał kontaktów z ojcem, teraz się to zaczęło zmieniać.

Oczywiście, jak w każdym serialu, zaczęły się pojawiać nowe wątki. Najpierw pojawia się Tom Carter, wicedyrektor CIA, który koniecznie chce przejąć Jane Doe pod skrzydła swojej agencji. Sprawę skutecznie blokuje Bethany Mayfair, przełożona nowojorskiej FBI. Dowiadujemy się, że przed laty Carter, Mayfair i Sofia Varma (wysoko postawiona urzędniczka Białego Domu, a zarazem kochanka Mayfair), zamieszani byli w nielegalne akcje przeciwko obywatelom amerykańskim. Całość operacji nosiła kryptonim „Daylight”. Wówczas, po zamachach z 11 września, wyglądało to na działanie uzasadnione, ale dziś mogło ich wszystkich doprowadzić do więzienia. Varma popełnia samobójstwo, a Carter obawia się, że wśród tatuaży Jane Doe jest także i taki, który wskaże na nich. I tu pojawia się drugi nowy wątek. Gdy Carter porywa Jane Doe i w opuszczonym magazynie zaczyna ją torturować, by zdobyć zeznania, ginie od kul tajemniczego strzelca. Jest to Oscar, który uwalnia ją i pokazuje nagrany na telefonie film.

W tym momencie się nieco zatrzymam: scena z odtworzeniem tego filmu jest żywcem ściągnięta z Pamięci absolutnej (1990) z Arnoldem Schwarzeneggerem. Tam bohater na nagraniu video ogląda samego siebie, który mówi: „ja to ty przed utratą pamięci” i każe zaufać podanym wskazówkom. W Blindspot bohaterka z nagrania video od samej siebie dowiaduje się, że „ja to ty przed utratą pamięci” i że ma zaufać osobie, która pokaże jej ten film. Jane Doe okazuje się członkinią jakiejś tajemnej organizacji podziemnej, a sprawa z tatuażami i utrata pamięci to jej własny pomysł, by zrealizować jakiś równie tajemniczy cel.

I tu zaczyna się już z lekka kiełbasić. Jane Doe ma rozterki, nie chce zdradzić swych nowych przyjaciół. Oscar, w jej dawnym życiu partner i przyjaciel, naciska na nią, by coraz aktywniej pomagała organizacji w zniszczeniu FBI. Serial powoli zaczyna wpadać w chorobę Twin Peaks, której objawy są widoczne, gdy dobry sensacyjniak nagle staje się nie wiadomo czym. Przy nadziei widza utrzyma jednak to, że to wszystko zaczyna się dziać już pod koniec sezonu i jest szansa, że „twinpeaksowe” symptomy szybko znikną.

A pod koniec zaczyna się dziać całkiem sporo. Prokurator oskarża Bethany Mayfair o serię morderstw, a jako dowody przedstawia m.in. zapis z GPS, które to urządzenie Jane Doe podłożyła w samochodzie FBI na polecenie Oscara. Wstrząśnięta Jane zaczyna rozumieć, że była marionetką - ale nie wie, czy siebie samej, czy kogoś innego. Zawieszona w obowiązkach Mayfair prowadzi śledztwo na własną rękę, za jej wrobieniem w morderstwa stoi Sofia Varma, której samobójstwo było mistyfikacją. Dochodzenie nie kończy się dla Mayfair dobrze: ginie z rąk Oscara. Świadkiem zabójstwa jest Jane Doe, która postanawia zerwać ze swoją organizacją (o której wciąż niewiele wie).

Jakby tego było mało okazuje się, że Jane Doe nie jest zaginioną Taylor Shaw. Umierający ojciec Wellera wyznaje, że rzeczywiście jest zabójcą dziewczynki, tak, jak podejrzewano go przez lata. Wskazuje miejsce jej pochówku, zszokowany Weller odkrywa tam ciało prawdziwej Taylor Shaw. W międzyczasie Jane Doe stara się dotrzeć do „swojej” organizacji i pomścić śmierć Mayfair. Mimo wpadnięcia w pułapkę udaje się jej uwolnić i w walce zabija Oscara. Przedtem sprawy się nieco wyjaśniają: tajemnicza grupa, w której działała, dowodzona jest przez mężczyznę nazywanego Shepherd (Pasterz) i ma na celu obalenie rządu (bla, bla, następuje gadka Oscara o tym, jak to rząd zdradził obywateli i naród musi się odrodzić).

Ekipa Wellera odkrywa śmierć Mayfair i przechwytuje jej tajne pliki. Zawierają one informacje o trzech tajnych operacjach (m.in. „Daylight”), których ujawnienie byłoby zagrożeniem dla najważniejszych osób w państwie. A tym samym stawiają życie znających te informacje agentów i ich bliskich w śmiertelnym położeniu. Kurt Weller, który jeszcze nie wie o odkryciach swoich podwładnych, aresztuje Jane Doe.

Drugi sezon rozpoczyna się od ucieczki Jane Doe z tajnego więzenia CIA. Po aresztowaniu jej przez Wellera to właśnie CIA przejęła ją jako więźnia i poddała torturom. Ostatecznie wraca do zespołu FBI i pomaga odkryć, że Shepherd jest kobietą, która adoptowała ją z sierocińca. Shepherd kieruje terrorystyczną organizacją Sandstorm przygotowującą się do przeprowadzenia wielkiej akcji przeciwko USA. Agenci mają coraz mniej czasu, by temu zapobiec.

Główni bohaterowie Blindspot nie są raczej znani z wielu innych seriali, ale rozpoznają ich bywalcy kin. Jane Doe zagrała Jaimie Alexander, która wcieliła się w postać wojowniczki z Asgardianu imieniem Sif w filmach Thor (2010) i Thor: Mroczny świat (2013). Weller to Sullivan Stapleton, odtwórca Temistoklesa w 300: Początek imperium (2013). Tylko aktorka w roli Shepherd, Michelle Hurd, ma spory dorobek serialowy. mi.n Prawo i porządek: SVU, Ostry dyżur, Zbrodnie Palm Glade czy kilka epizodów w Hawaii Five-0 jako żona kapitana Grovera.

Obsada:

  • Sullivan Stapleton - agent Kurt Weller
  • Jaimie Alexander - Jane Doe

Sezony:

(Serial #18)

  • seriale/blindspot
  • ostatnio zmienione: 10.08.2018