The Blacklist (Czarna lista)

Serial sensacyjny prod. USA. Wystartował we wrześniu 2013.

Fabuła:

Raymond Reddington, najbardziej poszukiwany przez FBI przestępca, z niewiadomych powodów dobrowolnie oddaje się w ręce władz. Wiedza, jaką posiada na temat niezliczonych aktów terroru sprawia, że FBI zmuszone jest podjąć z nim współpracę. Reddington stawia jeden warunek: pomoże w zapobieżeniu dalszym zbrodniom, ale kontaktować się będzie tylko z agentką Elizabeth Keen. Ani Keen, ani jej przełożeni nie mogą zrozumieć tej decyzji - tym bardziej, że ona sama jest mało doświadczoną agentką, która nigdy nie miała do czynienia z podobnymi sprawami.

Współpraca jednak przynosi efekty, a FBI skutecznie powstrzymuje nieznanych sobie dotąd zbrodniarzy i terrorystów (z tzw. „czarnej listy” Reddingtona). Elizabeth Keen jednak odkrywa, że Reddington poprzez FBI eliminuje swoich przeciwników i załatwia swoje „biznesowe” sprawy. Zaczyna też mieć problemy osobiste, gdy wychodzi na jaw, że jej mąż nie jest tym, za kogo się podaje.

Tom Keen w rzeczywistości jest najemnikiem wynajętym przez Reddingtona do ochrony przed jego wrogami, którzy mogliby wykorzystać Elizabeth, by dotrzeć do niego samego. Przykrywka wymyka się spod kontroli, gdy zaczyna darzyć Elizabeth uczuciem i ją poślubia. Zdradza Reddingtona myśląc, że w ten sposób jej pomoże, jednak popełnia błąd: nowy mocodawca chcąc śmierci Reddingtona nie waha się, by skrzywdzić agentkę Keen. Tom staje przed trudnym wyborem.

Całość akcji splata sprawa tajemniczej organizacji Cabal skupiającej najbardziej wpływowych ludzi polityki, którzy działając za kulisami tak naprawdę „rządzą rządzącymi”. Organizacja ta od lat chce śmierci Reddingtona, przed wydaniem wyroku powstrzymuje ich jednak obawa, że posiada on Fulcrum, tajną bazę danych zawierającą wszelkie informacje na temat Cabal. Gdy na jej czele staje nowy dyrektor, postanawia on zlikwidować Reddingtona. W ostatniej chwili agentka Keen udowadnia, że Reddington naprawdę ma Fulcrum, co ratuje mu życie.

Ostatecznie, po dwóch sezonach, wyjaśniają się wszystkie główne wątki: Reddington się poddał, by samemu chronić Elizabeth, która w rzeczywistości jest urodzoną w Moskwie córką byłej agentki KGB, kochanki Reddingtona z czasów „zimnej wojny”. Tom Keen, postrzelony i więziony przez Elizabeth, ucieka, ale robi wszystko, by naprawdę ją ochraniać. Jest to o tyle łatwe, że sama Elizabeth też nie wyzbyła się uczuć do niego. Organizacja Cabal wrabia Elizabeth Keen w morderstwo. W ostatnim odcinku 2. sezonu Keen w desperacji zabija Prokuratora Generalnego USA (członka Cabal) i sama trafia - jak Reddington - na listę najbardziej poszukiwanych przestępców. Diametralnie też zmienia się jej stosunek do Reddingtona, gdy wracają traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa. Odkrywa, że Reddington cały czas chronił ją przed najgorszą prawdą: to ona, jako dziecko, zastrzeliła swego ojca katującego jej matkę, a Reddington był tym, który ją wówczas ocalił z płonącego domu i wywiózł do Stanów, gdzie dorastała nie wiedząc, kim naprawdę jest.

W 3. sezonie Reddington z Keen skutecznie uciekają przed FBI, cały czas robiąc wszystko, by oczyścić Elizabeth z zarzutów. Gdy im się to w końcu udaje wracają do współpracy z FBI, jednak Elizabeth, wiążąc się na nowo z Tomem, znów nabiera nieufności wobec Reddingtona. W efekcie sezon kończy się dość dramatycznie, gdyż razem z Tomem wpada w o wiele większe niebezpieczeństwo, niż jej się wydawało, że grozi jej ze strony Reddingtona.

Obsada:

  • James Spader - Raymond Reddington
  • Megan Boone - Elizabeth Keen (aka Masha Rostova)
  • Harry Lennix - Harold Cooper, zastępca dyrektora FBI
  • Diego Klattenhoff - Donald Ressler, agent FBI
  • Ryan Eggold - Tom Keen
  • Hisham Tawfiq - Dembe, ochroniarz i przyjaciel Reddingtona
  • David Strathairn - dyrektor wywiadu Kotsiopulos
  • Ulrich Thomsen - Alexander Kirk

Obsada epizody:

Sezony:

(Serial #9)

  • seriale/blacklist
  • ostatnio zmienione: 02.01.2019