Absentia

Thriller sensacyjny prod. amerykańsko-izraelskiej. Wystartował we wrześniu 20171).

Fabuła:

Emily Byrne, agentka FBI, zostaje porwana przez seryjnego mordercę Harlowa. Porywacz został skazany na dożywocie, jednak nigdy nie zdradził, co zrobił z agentką. Po sześciu latach wszystkich czeka wstrząs: Emily się odnajduje. Więziona w opuszczonej chacie, zamknięta w wypełnionym wodą pojemniku. Happy end? Niekoniecznie.

Byrne przeżyła ciężką traumę. Przez cały czas porwania była torturowana i nieustannie podtapiana, aż do utraty przytomności. Nie wiadomo dlaczego ktoś skontaktował się z jej byłym mężem, też agentem FBI, i umożliwił jej uwolnienie. Od niej niewiele się można dowiedzieć: ma koszmary, jakieś wizje napastnika w masce, ale nie jest w stanie przypomnieć sobie czegoś konkretnego.

Na domiar złego zaczyna dziać się coś, co stawia na nogi całą bostońską policję i FBI. W rzece znaleziono zwłoki rosyjskiego mafioza, którego przed swoim porwaniem rozpracowywała Emily. Jest zabity w ten sam sposób, jak mordował Harlow, ale pod paznokciami śledczy znajdują DNA agentki Byrne. Zamordowany zostaje również sam Harlow, który po odnalezieniu porwanej został zwolniony z więzienia - i tu trop znów wiedzie do Emily. Po chwili zostaje oskarżona o śmierć szefa bostońskiej FBI, a na koniec: o porwanie syna i drugiej żony eks-męża.

Wszyscy, za wyjątkiem przybranego ojca i brata, odwracają się od niej. Byrne ratunek widzi tylko w jednym - musi uciec, ukryć się i na własną rękę dojść do tego, kto ją wrabia. Zaczyna się wyścig z czasem - policja i FBI zaciskają wokół niej pętlę poszukiwań, ona zaś musi ocalić swego syna.

[ Serial jest w pełni streszczony. O tym, co się działo w poszczególnych odcinkach, dowiecie się klikając w numer szonu. ]

Wrażenia:

Na pewno jest to serial z jakąś świeżą fabułą. Zawiera sporo dwuznaczności, widz nie wie, czy Emily Byrne tak naprawdę jest tylko niewinną ofiarą. Ostatnia scena sprawia, że przestaje już taka być, widzimy ją jako zabójczynię. Nie do końca można odkryć, co siedzi w jej głowie, czy zmieniiły ją lata tortur? A może już taka była, jako dziecko przejawiała cechy socjopatyczne? I wreszcie: czy kontroluje swoje zachowanie? Bo wspomniana ostatnia scena zdaje się również dla niej być sporym być zaskoczeniem.

Źle by się stało, gdyby serial nie miał ciągu dalszego, opowieść zostałaby - mimo szczęśliwego dla Byrne zakończenia - niedopowiedziana. Oczywiście, jak tylko pojawi się jakaś informacja o tym, umieszczę ją tutaj.

Serial, jak każdy inny, ma swoje wady. Fabuła aż się prosiła o nieco mocniejsze podkręcenie napięcia, tempa. Zabrakło w trakcie ucieczki Emily jakiegoś „zjazdu w dół”, gdy bohaterka musi np. walczyć o życie czy staje w sytuacji bez żadnego wyjścia (i jednak wychodzi). Z kolei na plus można zaliczyć czas trwania - 10 odcinków w tym przypadku jest idealne, żadnej nudy, żadnego rozciągania akcji.

Stana Katic gra bardzo poprawnie, była to zupełnie inna rola, niż miała w Castle, ale fanów „detektyw Beckett” nie zawiodła. Nieco gorzej wypadła reszta aktorów, np. wcielający się w jej eks-męża Patrick Heusinger - był zbyt przewidywalny, taki „albo A albo Z”. Natomiast na plus zaskoczył mnie Angel Bonanni (detekty Tommy Gibbs), który raczej do tej pory nie miał jakichś ciekawszych osiągnięć w filmie czy serialu.

Ciekawostka: Absentia w całości była nakręcana w Sofii (Bułgaria) i choć określana jest jako serial amerykański, za produkcją stała wytwórnia Masha Productions z Tel Awiwu.

Obsada:

  • Stana Katic - agentka Emily Byrne
  • Patrick Heusinger - agent Nick Durand, mąż Emily
  • Cara Theobold - Alice Durand, druga żona Nicka
  • Neil Jackson - Jack Byrne, przyrodni brat Emily
  • Angel Bonanni - detektyw Tommy Gibbs
  • Paul Freeman - Warren Byrne, ojciec Emily, emerytowany policjant
  • Ralph Ineson - agent Adam Radford, szef biura FBI w Bostonie
  • Richard Brake - Conrad Harlow, seryjny morderca

Sezony:

(Serial #31)


1)
W wielu źródłach pojawiają się opinie, że serial będzie miał 2. sezon. Na chwilę obecną nie został oficjalnie zakończony, więc można się spodziewać ciągu dalszego.
  • seriale/absentia
  • ostatnio zmienione: 11.08.2018