The 100 Code (Kod 100)

Serial sensacyjny prod. szwedzko-niemieckiej. Wystartował w marcu 2015.

Skandynawskie seriale coraz odważniej wychylają się na świat. Mało tego: dla europejskiego widza często są lepsze, niż masowe produkcje zza Oceanu. Mimo pewnych niedostatków w realizacji (w Stanach wciąż mają większe możliwości finansowe) są bardziej wysublimowane i o wiele poważniej traktujące odbiorców, niż serie made in USA.

Szwedzkie, duńskie czy norweskie seriale nie dorównują amerykańskim pod kątem odczuć wizualnych. Są nakręcane inną techniką, bardziej prostą, „mniej ładną”. Aktorstwo też może nieco odstręczać, gdyż bardziej przykuwa serial ze znanymi gwiazdami, niż z aktorami zupełnie nam obcymi. Ale to ich jedyne wady, gdyż to, co najważniejsze: treść, często potrafi pokonać produkcje USA. Także klimat tych opowieści jest bardziej wyrafinowany i, co najważniejsze, bliższy nam jako widzom z pobliskiego podwórka. Bardziej identyfikujemy się z wydarzeniami zza miedzy, niż akcjami z Nowego Jorku, Los Angeles czy Las Vegas.

Fabuła:

Kod 100 jest serialem dość mrocznym, poruszającym zbrodnie mocniej oddziałujące na psychikę, niż zwykłe morderstwo czy rabunek. Akcja zaczyna się w Nowym Jorku, gdzie detektyw Tommy Conley ściga seryjnego zabójcę. W wyniku tragicznej pomyłki zabija w pościgu swego partnera i na tym na razie ten wątek się urywa. Po roku w Sztokholmie policja odnajduje ciało kobiety. Śledztwo zaczyna prowadzić Mikael Eklund, zgorzkniały policjant odliczający dni do emerytury. Nie jest zadowolony z faktu, że zostaje mu przydzielony do współpracy Tommy Conley, który przyleciał z USA odkrywając, iż to zabójstwo zostało dokonane w ten sam sposób, w jaki ścigany przez niego morderca zabijał w Nowym Jorku: porywał dwie kobiety, jedną zakopywał żywcem, drugą gwałcił i dusił. Detektywi muszą pokonać wzajemną niechęć, nauczyć się współpracować i odkryć, kto stoi za tymi zbrodniami.

W końcu udaje im się poznać tożsamość mordercy, okazuje się jednak, że sprawa zamiast się zakończyć, tak właściwie dopiero się zaczyna. Odkrywają tajemnicze forum w internecie, gdzie ludzie dzielą się swoimi obsesjami oscylującymi wokół gwałtów, mordów, dewiacji seksualnych, chorych potrzeb. Prowadzi je tajemniczy i charyzmatyczny LH, który gdy wyczuje w jakimś użytkowniku „słabsze ogniwo” zaczyna nim manipulować, podsycać jego fantazje i na końcu kierować w stronę popełnienia zbrodni. Morderca, którego Conley zaczął ścigać w Nowym Jorku, był właśnie takim psychopatą, którego LH doprowadził do realizacji chorych wizji. Forum nadal działa i policjanci zaczynają odkrywać inne przestępstwa mające wspólny mianownik: dokonali ich ludzie zmanipulowani przez tajemniczego LH.

Główni bohaterowie też mają swoje zmory. Conley'a prześladuje obraz jego dziewczyny, która zginęła w policyjnej akcji, o co wini sam siebie. Z kolei córka Eklunda, dzieciak dopiero na pograniczu pełnoletności, wdaje się w mroczny romans ze skorumpowanym policjantem przepełnionym obsesją seksu. Oba te wątki są jakby poboczne, ale dość mocno zaznaczone w serialu.

Policjanci odkrywają w końcu, kim jest LH. Co najmniej tak im się zdaje. Pojawia się jednak tajemniczy adwokat, który zabija głównego podejrzanego, a sam oddaje się w ręce policji. Mimo wątpliwości prowadzących śledztwo szefowa policji postanawia rozwiązać zespół przekonana, iż sprawa została zamknięta. Ale serial kończy się klasycznym cliffhangerem: w końcowej scenie członkowie zespołu śledczego dostają na swoje telefony obraz video „na żywo” i są świadkami samobójstwa popełnianego przez zamkniętego w celi adwokata. W tym samym czasie Eklund wraca do domu, gdzie wita go córka dziękując za kwiaty. Kwiaty jednak nie są od niego, tylko od prawdziwego LH, którego widzimy (bez twarzy, samą sylwetkę) na balkonie na tle panoramy Nowego Jorku.

Niestety nie wiem, kiedy i czy w ogóle będzie sezon drugi, gdyż jedyne dostępne informacje są po szwedzku, ale nawet chyba i w nich nie ma tej informacji. Pozostaje więc mieć nadzieję, że kontynuacja kiedyś nastąpi.

[ Dopisek 28.07.2017 ]

27 czerwca 2017 zmarł Michael Nyqvist (57 l.). Jego śmierć raczej definitywnie przekreśla plany powstania 2. sezonu.

Obsada:

  • Michael Nyqvist - Mikael Eklund, komisarz policji szwedzkiej
  • Dominic Monaghan - Tommy Conley, detektyw z Nowego Jorku
  • Felice Jankell - córka Eklunda
  • Charlotta Jonsson - szefowa policji

Sezony:

(Serial #8)

  • seriale/100-code
  • ostatnio zmienione: 09.08.2018