Željko Ivanek

Željko Ivanek

Ur. 15 sierpnia 1957. Aktor słoweńsko-amerykański.

Urodził się w nieistniejącej już Jugosławii. Jeszcze jako małe dziecko wyemigrował z rodzicami do USA (potem wrócili do Jugosławii i znów wyemigrowali do Stanów). Studia ukończył w Yale, ale aktorstwa nauczył się w londyńskiej Royal Academy of Dramatic Art. Z tego też chyba powodu jego początkowa kariera skupiała się na występach w teatrze, na ekranie pokazywał się tylko epizodycznie.

Trudno szukać jakiejś jego filmowej roli, która by mocniej zapadła w pamięć, choć pojawia się w nich od 1982 roku. Typowy aktor drugiego planu. W serialach też głównie na drugim planie, jednak tu jego występy są już bardziej widoczne: zagrał w prawie 40 odcinkach Wydział zabójstw: Baltimore (lata 1993-1999), pojawił się w Archiwum X, na przełomie wieku kilkadziesiąt odcinków w Oz. Był jednym z bohaterów (dalszych) 1. sezonu 24 (z Kieferem Sutherlandem), a także miał jedną z ważniejszych ról w 1. sezonie Damages (z Glenn Close i Rose Byrne).

W 2014 wcielił się w rolę Russella Jacksona, szefa sztabu prezydenta USA w serialu Madam Secretary. W tym samym roku pojawił się w kilku odcinkach 2. sezonu Banshee jako Jim Racine, agent federalny.

Seriale:

  • ludzie/zeljko-ivanek
  • ostatnio zmienione: 12.08.2018