Wendell Pierce

Wendell Pierce

Ur. 8 grudnia 1963. Aktor amerykański.

Pochodzi z Nowego Orleanu. Jest synem nauczyciela, weterana II wojny światowej. Jego ojciec doświadczył segregacji rasowej w armii, mimo to wraz z oddziałem podobnych mu czarnoskórych żołnierzy na równi z marines walczył w bitwie o Saipan, za co Pierce senior został uhonorowany medalem.

W 1981 ukończył szkołę średnią, do której uczęszczał za dnia - i szkołę teatralną, w której uczył się w trybie wieczorowym. Debiut przed większą publicznością odnotował podczas Festiwalu Szekspirowskiego w Tulane. Udzielał się także w radio, m.in. był gospodarzem cotygodniowego programu jazzowego w lokalnej stacji.

W 1986 po raz pierwszy pojawił się na ekranie, zagrał sanitariusza w świetnej komedii z Tomem Hanksem Skarbonka. Łącznie wystąpił w ponad 40 filmach telewizyjnych i kinowych, w tym w wielu znanych w Polsce, np. Hakerzy (1995, z Angeliną Jolie i Jonny Lee Millerem), Uśpieni (1996, z Bradem Pittem, Robertem De Niro i Dustinem Hoffmanem) czy Parker (2013, z Jasonem Stathamem i Jennifer Lopez).

Jego pierwszą serialową rolą był drobny występ w Vietnam War Story (1987). Zaliczył mnóstwo epizodów w dziesiątkach produkcji, w tym Numb3rs i Chicago P.D.. Jego największym osiągnięciem (wg mojej subiektywnej opinii) była rola detektywa Bunka Morelanda w Prawo ulicy. Ostatnio śledziłem jego grę w serialu Jack Ryan, w którym całkiem dobrze wcielił się w postać agenta Jamesa Greera.

Seriale:

Epizody:

  • ludzie/wendell-pierce
  • ostatnio zmienione: 07.10.2018