Timothy Tarquin Hutton

Timothy Hutton

Pochodzi z Kalifornii (Malibu). Jego ojciec, Jim Hutton, też był aktorem: wystąpił m.in. w „Zielonych Beretach” (1968) u boku Johna Wayne'a. Po rozwodzie rodziców został z matką, która - chcąc uchronić syna i córkę przed dorastaniem w aktorskim otoczeniu - zabrała ich z dala od Hollywood. W przypadku Timothy'ego nic to nie dało. Gdy miał 16 lat odnalazł ojca i zamieszkał z nim w Los Angeles. W liceum dołączył do kółka teatralnego i już był pewny, że chce zostać aktorem. Jego rozwiedzeni rodzice wsparli go, doradzając skupienie się na karierze telewizyjnej.

Hutton senior zmarł młodo (45 lat). W 1980 roku Timothy dostał Oscara za drugoplanową rolę w filmie „Zwyczajni ludzie” (reż. Robert Redford), zadedykował ją wówczas swemu ojcu.

Zadebiutował w… 1965 roku. Miał wówczas 5 lat, znalazł się w parosekundowym ujęciu w komedii „Never Too Late”, jako chłopiec biegnący do swego ojca (jak się nie trudno domyśleć: w roli ojca występował Jim Hutton). Dorosły debiut to od razu oscarowa rola (wspomniani „Zwyczajni ludzie”). Został też za nią nagrodzony podwójną statuetką Złotego Globu. Nigdy już nie powtórzył tego sukcesu, choć taki debiut-marzenie umiejscowił go w elicie aktorskiej. Jednak Huttonowi nie udało się wykorzystać tej szansy, trzeba też przyznać, że reżyserzy rzadko widzieli go w głównych rolach. Mimo to zagrał w bardzo wielu filmach, polski widz mógł go zobaczyć w „Szkole kadetów” (1981, z Tomem Cruisem), „Córka generała” (1999, z Johnem Travoltą) czy w komedyjce „Słodka zemsta” (2009, z Meg Ryan).

Mocniej zaistniał w telewizji, w której zaczął występować w 1980, a na poważniej od 2001 (serial detektywistyczny „A Nero Wolfe Mystery”). W latach 2008-2012 wcialał się w Nathana Forda w „Uczciwym przekręcie” (nominacja do nagrody Saturn), wystąpił we wszystkich trzech sezonach „American Crime” (w każdym grał inną postać, za 1. sezon został uhonorowany nagrodą Satellite i nominowany do Emmy).

Ciekawostka: w 2005 Hutton został masonem w loży w Nowym Jorku. Jego druga żona (obecnie są w separacji), to Aurore Giscard d'Estaing, siostrzenica byłego prezydenta Francji Valéry Giscard d'Estaing.

Seriale:

  • ludzie/timothy-hutton
  • ostatnio zmienione: 02.11.2018