Stana Katic

Stana Katic

Ur. 26 kwietnia 1978. Aktorka kanadyjsko-amerykańska pochodzenia serbskiego.

Pochodzi z Hamilton w Kanadzie, jej rodzice są Serbami, zamieszkiwali obecną Chorwację. Jako nastolatka przeniosła się do USA, gdzie w mieście Aurora (stan Illinois) skończyła szkołę średnią (1996). Potem wróciła do Kanady, studiowała na uniwersytecie w Toronto, a później w szkole teatralnej. Edukację aktorską dokończyła w studiu w Beverly Hills.

Nie należy do rozchwytywanych aktorek, ma na swoim koncie niewiele ról filmowych. Choć zadebiutowała w 1999, pierwszą rolę z gatunku „główna” dostała w 2008 jako wampirzyca Simone Renoir w Bibliotekarz i klątwa kielicha Judasza. W pozostałych produkcjach (zagrała łącznie w 17) była widoczna, ale nie były to role szczególnie eksponowane, jak choćby postać agentki Corrine Veneau w filmie z Bondem Quantum of Solace (2008).

Podobnie było w serialach: od debiutu w 2004 w kanadyjskim kryminalnym The Handler przewijała się przez znane tytuły, ale tylko w jednym czy kilku epizodach. Zagrała m.in. w J.A.G. - Wojskowe Biuro Śledcze, Ostry dyżur czy 24. Diametralną zmianę przyniósł jej rok 2009, kiedy obsadziła główną rolę (wraz z Nathanem Fillionem) w serialu Castle. Na planie Castle spędziła wszystkie osiem sezonów, a serial przyniósł jej spory rozgłos i sporo nagród: choćby People's Choice (3-krotnie), Prism czy nagrodę magazynu TV Guide. Była także nominowana do Satellite Award. Dzięki temu w następnym serialu, do którego dołączyła - Absentia - objęła nie tylko główną rolę, ale także dostała posadę współproducentki.

Jest uzdolniona lingwistycznie, poza (rzecz jasna) angielskim, biegle posługuje się serbskim, chorwackim, francuskim, włoskim oraz nieco mniej biegle słoweńskim.

Seriale:

Epizody:

  • ludzie/stana-katic
  • ostatnio zmienione: 12.08.2018