Pauley Perrette

Pauley Perrette

Ur. 27 marca 1969. Amerykańska aktorka i piosenkarka.

Karierę aktorki rozpoczęła dość dobrze: wystąpiła w 10 odcinkach kryminalno-prawnicznego serialu Murder One (Morderstwo). Serial był pozytywnie przyjęty, więc na Perrette zwrócono uwagę. Zaczęła dostawać role w epizodach, niekiedy występowała dłużej, a w latach 1999-2000 była jedną z głównych postaci serialu Time of Your Life (A życie kołem się toczy), który jednak po jednym sezonie został anulowany.

Od tego czasu jej kariera nieco oklapła, w filmach i serialach grała mało istotne role, występowała gościnnie w pojedynczych odcinkach. Było to jednak spowodowane także tym, że Pauley Perrette równolegle zajmowała się twóczością pisarską i muzyczną. Jest autorką kilku książek i zbiorów wierszy, próbowała swoich sił komponując i wykonując piosenki. Występowała w żeńskiej kapeli Lo-Ball, a utwór tego zespołu (Can't Get Me Down) można usłyszeć w filmie Legalna blondynka (2001).

Aktorski przełom nastąpił w 2003 roku, gdy dostała rolę nieco szalonej Abby Sciuto, szefowej laboratorium kryminalnego w serialu Agenci NCIS. Od tego czasu występuje tam regularnie (na dzień 26 marca 2017 pojawiła się w 306 odcinkach). Tu także przydały się jej zdolności muzyczne: jest autorką kilku utworów, które zostały użyte w tym serialu. Za postać Sciuto była 3-krotnie nominowana do nagrody People's Choice jako „ulubiona aktorka serialu kryminalnego”. Z serialu odeszła w 2018 roku, po 15 sezonach.

Jest również współwłaścicielką nowojorskiej piekarni w Nowym Jorku na Manhattanie nazwanej (na cześć jej matki) Donna Bell's Bake Shop

Seriale:

Epizody:

  • ludzie/pauley-perrette
  • ostatnio zmienione: 12.08.2018