Nathan Fillion

Nathan Fillion

Ur. 27 marca 1971. Aktor kanadyjski (od 1997 ma też obywatelstwo USA).

Karierę aktorską zaczynał, jak wielu początkujących aktorów, od rolek operze mydlanej czy w epizodach mało znaczących produkcji. Zwrot nastąpił w 1998, gdy obsadził rolę szeregowca Jamesa Ryana w filmie Szeregowiec Ryan Stevena Spielberga. Rola była mała, ale występ „u Spielberga” nie mógł przejść bez echa: Fillion zaczął regularie występować w filmach i miał coraz więcej ofert od producentów seriali.

Na dużym ekranie można go było zobaczyć m.in. w Dracula 2000 (2000), Zagubieni (2004), główna rola w Serenity (2005) i w komediach romantycznych. W serialach wystąpił prawie we wszystkich odcinkach Oni, ona i pizzeria (1998-2001), jako główny aktor w Firefly (2002-2003), a ostatnio - również w roli głównej - w zakończonej już serii Castle.

Trudno go uznać za jakiegoś szczególnie uznanego aktora, ale mimo to należy do tych, których nie sposób nie polubić: gra we własny, sympatyczny sposób, często humorystyczny, co biorąc pod uwagę, że większość jego aktorskiej biografii stanowią lekkie filmy i seriale, jest tylko jego zaletą. Doceniają to też inni: był wielokrotnie nominowany do różnych nagród, kilka też zdobył, m.in. Saturna za Firefly czy nagrodę TV Guide za Castle. Za ten serial zdobył łącznie 7 różnych statuetek, z czego aż 4 to People's Choice Award.

W 2018 objął główną rolę w serialu kryminalnym Rekrut.

Seriale:

  • ludzie/nathan-fillion
  • ostatnio zmienione: 10.01.2019