Michael Kenneth Williams

Michael K. Williams

Ur. 22 listopada 1966. Aktor amerykański.

Wychował się na Brooklynie, w mało przyjaznej okolicy East Flatbush. Miał parę zatargów z prawem, udało mu się jednak ukończyć średnią szkołę techniczną i dostać do National Black Theatre, mieszczącego się w Harlemie centrum edukacji teatralnej dla Afroamerykanów. Na życie zarabiał pracując dla firmy farmaceutycznej.

Szkoły teatralnej nie ukończył. W 1989 ukazała się płyta Janet Jackson's Rhythm Nation 1814, zauroczony tym albumem Williams rzucił pracę, szkołę i skupił się wyłącznie na karierze tancerza. Rodzina nie przyjęła tego dobrze, został bezdomny. Był jednak uparty, chodził od studia do studia i w końcu udało mu się dostać do różnych ekip tanecznych jeżdżących w trasy koncertowe z George Michaelem czy Madonną.

W swoje 25-te urodziny zdobył swój „firmowy znak”, bliznę na twarzy. Pobił się w barze na Jamaica Avenue w Nowym Jorku i, raniony nożem, wylądował w szpitalu. Paradoksalnie, nie tylko nie powstrzymało to jego kariery tancerza, ale wręcz mu w niej pomogło: zaczął dostawać wiele ofert do występów w teledyskach, zainteresowali się nim też fotograficy, jak np. David LaChapelle.

Od 1995 zaczął próbować zawodu aktora. Przez wiele lat dostawał jedynie drobne epizody. Ciekawostka: w serialu CSI: Las Vegas wystąpił w dwóch odcinkach, za każdym razem jako inna postać. Poważną rolę otrzymał dopiero w 2013, gdy był już uznanym aktorem serialowym. Wcielił się w Roberta w nagrodzonym trzema Oscarami obrazie Zniewolony (reż. Steve McQueen). Za ten występ był nominowany do nagrody Gildii Aktorskiej.

Rozgłos zdobył w roli Omara Little, geja, samozwańczego niszczyciela baltimorskich handlarzy narkotyków w serialu Prawo ulicy. Zagrał tam brawurowo i to mu utorowało drogę do innych ról. Polscy telewidzowie z pewnością pamiętają go jako Chalky White'a w Zakazane imperium, a ostanio jako Leonarda w trwającym już trzy sezony Hap i Leonard.

Wielokrotnie nominowany do nagród, w tym do Emmy i Satellite (za film Bessie z 2015 i serial Długa noc), żadnego trofeum jednak nie zdobył.

Miał też aktorskie wpadki - mało brakowało, a zobaczylibyśmy go jako Drydena Vosa w Han Solo. Gwiezdne wojny: Historie (premiera maj 2018). Został jednak usunięty z obsady, gdyż nie mógł sobie poradzić z kręceniem powtórek na planie.

Seriale

Epizody:

  • ludzie/michael-williams
  • ostatnio zmienione: 12.08.2018