Mary McDonnell

Mary McDonnell

Ur. 28 kwietnia 1952. Aktorka amerykańska

Z pochodzenia Irlandka, urodziła się w Wilkes-Barre, niewielkim miasteczku w Pensynwalii. Długo nie planowała zostać aktorką, naukę w szkole teatralnej rozpoczęła dopiero po ukończeniu studiów (Uniwersytet Stanowy Nowy Jork we Fredonii). Od razu też dołączyła do prestiżowego teatru Long Wharf w New Heaven, gdzie - z krótkimi przerwami - występowała ponad 20 lat. Już w 1981 została uhonorowana Obie Award, jedną z najbardziej cenionych nagród teatralnych w Stanach przyznawaną za „wybitny występ”.

Nie licząc jej drobnego, pominiętego w relacjach kilkusekundowego pojawienia się w 1980 w serialu As the World Turns (tasiemiec obecny na ekranach przez 54 lata) jej debiut - zarówno filmowy, jak i telewizyjny - przypada na 1984 rok. Wystąpiła wówczas w komedyjce Garbo Talks i dostała angaż do serialu E/R (poprzednik Ostrego dyżuru). Później nieco zwolniła z produkcjami telewizyjnymi, skupiła się na filmach: m.in. Tiger Warsaw (1988, z Patrickiem Swayze) czy obraz, który przyniósł jej pierwszą nominację do Oscara - Tańczący z wilkami (1990), w którym oglądaliśmy ją jako Stojącą z Pięścią Była też za to nominowana do Złotego Globu.

Druga nominacja do nagrody Akademii Filmowej przyszła za rolę May-Alice Culhane w filmie Wygrać z losem (1992). W tym samym 1992 roku wystąpiła też w całkiem dobrych Włamywaczach z Robertem Redfordem. Później grała żonę prezydenta USA w katastroficznym Dzień Niepodległości (1996).

Do telewizji wróciła w 1995 w serialu Wyższe sfery. W 2001 pojawiła w kilku epizodach Ostrego dyżuru, za co była nominowana do nagrody Emmy. Grała sporo, ale raczej w filmach telewizyjnych - w serialu na dłuższą metę mogliśmy ją zobaczyć dopiero w latach 2004-2009 w Battlestar Galactica jako prezydent Laurę Roslin. Przyniosło jej to nagrodę Saturn w kategorii „najlepsza aktorka”.

Po występach w Battlestar wcieliła się w postać kapitan Sharon Raydor w Podkomisarz Brenda Johnson, a gdy serial się zakończył kontynuowała tę rolę w Major Crimes, emitowanym do 2018 spin-offie tej produkcji. Mogliśmy też ją zobaczyć w kilku odcinkach 3. sezonu Fargo.

Nie ma szczęścia do nagród. Była nominowana do wszystkich najważniejszych, od Oscara, poprzez Złoty Glob czy Emmy, zdobyła tylko jedną (Saturna). Fani cenią ją za brak jakichkolwiek skandali czy robienia wokół siebie szumu. Od 1984 jest żoną Randle Mella, mniej znanego, ale bardzo często obsadzanego w pomniejszych rolach aktora.

Seriale:

Seriale epizody:

  • ludzie/mary-mcdonnell
  • ostatnio zmienione: 13.08.2018